Auteur Adriaan van Dis wint NS Publieksprijs 2024
HILVERSUM (ANP) - Adriaan van Dis heeft de NS Publieksprijs 2024 gewonnen met zijn roman Naar zachtheid en een warm omhelzen. De auteur behaalde 21 procent van de bijna 100.000 stemmen, maakte boekenkoepel CPNB donderdagavond bekend in EenVandaag.
"Blij ben ik. Zeer blij, dat zoveel lezers hun stem uitbrachten voor een roman die gaat over een vrouw wier stem destijds niet werd gehoord", reageert Van Dis. Het autobiografische Naar zachtheid en een warm omhelzen gaat over een kleine jongen in een omgeving vol oorlogstrauma's. De jongen wordt opgevangen in het huis van zijn grootouders, maar surrogaatoma Ommie verzet zich steeds meer tegen haar dienende rol.
Van Dist wint een geldbedrag van 7500 euro, een sculptuur van Jeroen Henneman en een NS-mediacampagne op treinschermen.
1995
De schrijver won de publieksprijs in 1995 al eens voor zijn boek Indische duinen. Hij werd daarnaast tweemaal genomineerd, in 2007 voor De wandelaar en in 2015 voor Ik kom terug.
In totaal waren dit jaar zes boeken genomineerd: naast het boek van Van Dis ook Alkibiades van Ilja Leonard Pfeijffer, Hoe overleef ik alles wat ik niemand vertel van Francine Oomen, Ik kom hier nog op terug van Rob van Essen, Luister van Sacha Bronwasser en Nirwana van Tommy Wieringa.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In het midden, oosten en zuidoosten van het land kan het dinsdagavond, -nacht en woensdagochtend plaatselijk glad zijn, waarschuwt het KNMI. De gladheid ontstaat door bevriezing van natte weggedeelten of door lichte regen op een bevroren ondergrond, mogelijk zeer lokaal.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Forum voor Democratie wil bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart meedoen in minimaal honderd gemeenten. Op haar website meldt de partij dat de deelname in dit aantal gemeenten vaststaat en dat nog wordt onderzocht of het op meer plekken kan.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tijdens de jaarwisseling zal de luchtkwaliteit korte tijd slecht of mogelijk zeer slecht zijn, verwacht het RIVM. Dit geldt vooral voor plaatsen waar vuurwerk wordt afgestoken. Het gaat slechts matig waaien, waardoor er plaatselijk hoge concentraties fijnstof zijn.
8 uur geledenWEESP (ANP) - De vuurwerkvondst in een huis in Weesp maandagavond betrof een lading van ruim 1100 kilo, meldt de politie. Er moesten moesten enkele tientallen woningen aan de Papelaan worden ontruimd nadat het zware vuurwerk werd gevonden.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Unie van Waterschappen roept Nederlanders op het frituurvet dat in aanloop naar oud en nieuw wordt gebruikt om oliebollen te bakken niet door de gootsteen of het toilet te spoelen. Het vet stolt in het riool en zorgt geregeld voor verstoppingen, waarschuwt de koepelorganisatie. Dat en het zuiveren van het frituurvet uit het water kost de waterschappen jaarlijks miljoenen euro's.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De opsporingsdiensten hebben meer verboden vuurwerk in beslag genomen dan vorig jaar, blijkt uit de dinsdag bijgewerkte Vuurwerkbarometer van het Openbaar Ministerie. In de afgelopen week is 7433 kilo in beslag genomen. Daarmee staat de teller dit jaar op ruim 112.223 kilo, terwijl het jaar nog niet voorbij is.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - TivoliVredenburg heeft in 2025 voor het eerst meer dan 1,5 miljoen bezoekers ontvangen, meldt het poppodium dinsdag. Bij de Utrechtse concertzaal vonden dit recordjaar ruim 2300 concerten en evenementen plaats en stonden zo'n 15.000 artiesten, musici en sprekers op de podia. TivoliVredenburg werd ooit ontworpen voor 600.000 gasten.
9 uur geleden