Australische regering richt anti-corruptiewaakhond op
SYDNEY (ANP/RTR) - De Australische regering heeft dinsdag plannen geïntroduceerd om een nationale anti-corruptiewaakhond op te richten. In het land is al jaren debat over de noodzaak voor het oprichten van een onafhankelijke commissie die onderzoek doet naar politici.
In een verklaring zeggen de Australische premier Anthony Albanese en procureur-generaal Mark Dreyfus "het vertrouwen in en de integriteit van de politiek te willen herstellen" door middel van de waakhond. Over een periode van vier jaar moet hiervoor een bedrag van 262 miljoen Australische dollar (omgerekend ruim 176 miljoen euro) worden vrijgemaakt. Naar verwachting wordt woensdag een wetsvoorstel in het Australische parlement geïntroduceerd.
De commissie krijgt als taak onderzoek te doen naar systematische corruptie door ministers van de landelijke regering, parlementariërs, politiek personeel en medewerkers en aannemers van overheidsinstanties. De commissieleden mogen ook met terugwerkende kracht onderzoek doen. Als ze corruptie of andere strafbare feiten constateren, kunnen ze hun bevindingen doorverwijzen naar de politie of openbaar aanklagers.
Reputatieschade
Verschillende onderzoeken door een regionale waakhond van New South Wales leidden het afgelopen decennium tot het aftreden van twee hooggeplaatste politici uit de deelstaat. De voormalige Australische premier Scott Morrison verzette zich tegen de oprichting van een landelijke commissie, omdat hij kritisch was op de hoorzittingen die als onderdeel van deze onderzoeken plaatsvonden en de reputatieschade die hierdoor werd aangericht, ook in gevallen waarbij uiteindelijk geen sprake bleek te zijn van corruptie.
In de verklaring stelt de Australische regering dat de landelijke waakhond alleen onder "uitzonderlijke omstandigheden" openbare hoorzittingen mag houden.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse minister van Transport Óscar Puente treedt af na de dodelijke treinramp van vorige week. Bij het ongeluk op het traject tussen Madrid en Sevilla kwamen zeker 69 mensen om het leven. Het was al de tweede dodelijke treinramp in Spanje dit jaar, nadat in januari 46 mensen omkwamen bij een botsing tussen twee hogesnelheidstreinen op hetzelfde traject.
2 uur geledenSTUTTGART (ANP/DPA) - De vermoedelijke opdrachtgever van de brandstichting bij een Starlink-station in Polen in september is opgepakt in Duitsland. Dat melden de Duitse politie en justitie.
2 uur geledenSOFIA (ANP/RTR) - Zeven vliegtuigen zijn dinsdag op Europese vliegvelden doorzocht vanwege bommeldingen. In Rome, Warschau, Murcia en Sofia werden vliegtuigen na landingen gecontroleerd op explosieven, maar deze werden niet gevonden. Het is niet bekend wie er achter de bommeldingen zit, en of het om een gecoördineerde actie gaat.
5 uur geledenNUUK (ANP/RTR) - Het Groenlandse parlement is akkoord met een veiligheidsdeal met de Verenigde Staten. De overeenkomst maakte een einde aan de spanningen met de Amerikaanse president Donald Trump, die meermaals verklaarde het eiland bij zijn land te willen voegen.
5 uur geledenSAINT JOHN'S (ANP) - De Britse koning Charles heeft dinsdag opnieuw zijn afschuw uitgesproken over het Britse slavernijverleden. Tijdens een toespraak op het eiland Antigua noemde hij de trans-Atlantische slavenhandel een "beschamend hoofdstuk uit de geschiedenis" dat hem vervult met afschuw en diep persoonlijk verdriet. Excuses van de koning bleven echter uit.
7 uur geledenMADRID (ANP/RTR/DPA) - Op het spoor tussen Madrid en Sevilla rijden minder treinen na de dodelijke treinramp op het traject. Dat blijft zo totdat het veiligheidssysteem op de spoorlijn is doorgelicht en de regering de vertraagde uitrol van het Europese treinbeveiligingssysteem heeft afgerond, aldus transportminister Óscar Puente.
7 uur geledenBERLIJN (ANP) - Als de Russische president naar de komende G20-top in de Verenigde Staten komt, moet ook de Oekraïense president een uitnodiging krijgen, suggereert Duitsland. Over Oekraïne praten kan volgens bondskanselier Friedrich Merz immers niet zonder dat land zelf.
8 uur geleden