Australische premier wil strengere wapenwetten
SYDNEY (ANP/AFP) - De Australische premier Anthony Albanese heeft maandag gepleit voor strengere wapenwetten, een dag nadat bij een aanslag op een joodse viering bij Bondi Beach bij Sydney vijftien mensen om het leven kwamen.
Volgens de autoriteiten openden een vader en zijn zoon zondagavond het vuur op deelnemers van een Joodse chanoekaviering. De 50-jarige vader bleek in het bezit van een vergunning voor zes vuurwapens, die vermoedelijk bij de aanval zijn gebruikt. Albanese zei dat onder meer een maximum op het aantal wapens per persoon moet worden overwogen. "De regering is bereid alles te doen wat nodig is. Daar hoort strengere wapenwetgeving bij", aldus de premier.
De schietpartij heeft het debat over vuurwapenbezit in Australië opnieuw aangewakkerd. Het land geldt sinds de aanscherping van de wapenwetgeving na een groot schietincident in 1996 als een van de strengst gereguleerde landen op dit gebied. De schietpartij in Port Arthur, waarbij 35 doden vielen, leidde tot ingrijpende hervormingen, waaronder een nationaal wapenregister en een verbod op veel semiautomatische wapens.
Albanese zei dat het tijd is om te bezien of verdere aanscherping van de regels nodig is. Zo zouden wapenvergunningen volgens hem niet onbeperkt geldig moeten zijn omdat radicalisering zich over langere tijd kan ontwikkelen.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - In New York is de herdenking begonnen van de aanslagen op het World Trade Center van 11 september 2001. Alle nog levende oud-presidenten en de huidige vicepresident JD Vance waren daarbij aanwezig. President Donald Trump ontbrak. Volgens The New York Times was hij aanvankelijk wel van plan om te komen, maar veranderde hij zijn plannen toen bleek dat hij geen toespraak mocht houden.
13 minuten geledenOSLO (ANP) - De Noorse prinses Astrid is vrijdag op 94-jarige leeftijd overleden. Dat meldt het Noorse hof. Astrid was de oudere zus van de onlangs overleden koning Harald.
26 minuten geledenPERIM (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben het Jemenitische eiland Perim in de zeestraat Bab al-Mandeb veroverd, meldden Jemenitische regeringsbronnen en ooggetuigen aan internationale persbureaus. Daardoor controleren ze nu vrijwel al het gebied rondom die belangrijke zeestraat.
1 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal schat dat ruim 4,1 miljard euro nodig is voor de wederopbouw van het door overstromingen getroffen gebied in het land. Door het natuurgeweld van eind augustus zijn in Nepal zeker 1385 doden gevallen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er gaat nog eens 6,1 miljard euro vanuit de EU naar Oekraïne voor de aanschaf van defensiematerieel, zoals drones, raketten en munitie. Dat melden de Eurocommissaris voor Defensie Andrius Kubilius en voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen vrijdag.
2 uur geledenMANILLA (ANP/AFP/RTR) - Op de uitgebrande veerboot in de Filipijnen zijn meerdere lichamen gevonden. De kustwacht wil nog niet zeggen om hoeveel personen het gaat. Het dodental staat al op vijf.
3 uur geledenSANAA (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's zijn verder opgerukt in Jemen. De groepering heeft nu de zeestraat Bab al-Mandeb bereikt, aldus twee Jemenitische overheidsbronnen. Die zeestraat is sinds de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz belangrijk voor het vervoer van olie uit Saudi-Arabië.
4 uur geleden