Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Australische premier wil betogers tegen racisme laten oppakken

Australische premier wil betogers tegen racisme laten oppakken

SYDNEY (ANP/AFP) - De Australische premier Scott Morrison heeft zich de woede van antiracismedemonstranten op de hals gehaald door te dreigen hen te laten arresteren voor het overtreden van de coronaregels. Ook beweerde Morrison tot boosheid van velen dat slavernij in Australië nooit heeft bestaan.

Tienduizenden Australiërs demonstreerden deze week tegen racisme in eigen land en in de Verenigde Staten. Aanleiding was de dood van de zwarte arrestant George Floyd, die omkwam door politiegeweld in de Amerikaanse stad Minneapolis. Critici willen dat de demonstraties die voor de komende dagen zijn aangekondigd, in verband met het coronavirus worden verboden. Daarmee is in Australië een debat ontstaan over de vrijheid van meningsuiting en het eigen verleden.

De conservatieve Morrison zei dat afstandsregels worden overtreden in de protesten, en dat dit tot uitstel van versoepelingen leidt. In een radio-interview antwoordde hij bevestigend op de vraag of demonstranten moeten worden aangeklaagd. "Wie hiermee dit weekend nog verder wil doorgaan, is respectloos naar zijn mede-Australiërs", aldus Morrison.

'Slavernij bestond hier niet'

In het interview beweerde Morrison bovendien dat slavernij in Australië nooit heeft bestaan. Dat kwam de premier op hoon van historici en activisten te staan, die erop wezen dat vele aboriginals en mensen van de eilanden in de Stille Zuidzee werden gedwongen te werken en werden uitgebuit op Australische suikerrietplantages. Aboriginals zijn nog altijd oververtegenwoordigd in de gevangenispopulatie. Zeker vierhonderd van hen kwamen in de laatste decennia om het leven in een cel.

Morrison gaf geen details over wat er volgens hem met de demonstranten moet gebeuren. De autoriteiten hebben gewaarschuwd dat zij op z'n minst een boete kunnen verwachten wegens het overtreden van het samenscholingsverbod. Australië heeft relatief lage aantallen nieuwe besmettingen. Restaurants, café's en scholen zijn heropend en er mag weer worden gesport. Wel gelden strikte afstandsregels.

Meer uit Buitenland

Vier mensen die optreden Israël verstoorden uit zaal gezet

WENEN (ANP) - Vier mensen die het optreden van Israël in de eerste halve finale van het Eurovisie Songfestival verstoorden zijn daarna uit de zaal verwijderd. Dat bevestigen de Oostenrijkse omroep ORF en songfestivalorganisator European Broadcasting Union desgevraagd aan het ANP.

2 uur geleden
Israël en favorieten plaatsen zich voor songfestivalfinale

WENEN (ANP) - Israël heeft zich dinsdag in Wenen zoals verwacht geplaatst voor de finale van het Eurovisie Songfestival. Het omstreden land, dat meedoet met zanger Noam Bettan, kreeg in de eerste halve finale genoeg punten van jury en publiek.

3 uur geleden
Golden Dome-project van Trump kost 1,2 biljoen dollar

WASHINGTON (ANP/AFP) - Het Golden Dome-project van de Amerikaanse president Donald Trump gaat 1,2 biljoen dollar kosten (ongeveer 1 biljoen euro). Dat heeft de rekenkamer van het Amerikaanse Congres, de Congressional Budget Office (CBO), berekend. Het bedrag moet over de komende twintig jaar worden uitgegeven.

3 uur geleden
Peter Jackson krijgt op openingsavond Cannes ere-Palm voor oeuvre

CANNES (ANP) - Regisseur Peter Jackson heeft dinsdagavond op het Filmfestival van Cannes een ere-Palm gekregen voor zijn grote bijdrage aan de filmwereld. Jackson kreeg de prijs uit handen van acteur Elijah Wood, die in de Lord of the Rings-films die Jackson maakte de rol van Frodo speelde.

4 uur geleden
Reuters: Saudi-Arabië voerde geheime aanvallen uit op Iran

RIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft eind maart meerdere aanvallen uitgevoerd op Iran, meldt persbureau Reuters op basis van westerse en Iraanse functionarissen. Dat is voor zover bekend nog niet eerder gebeurd. De aanvallen zouden vergeldingen zijn voor eerdere Iraanse aanvallen.

5 uur geleden
VK wil met mijnrobots en straaljagers helpen in Straat van Hormuz

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk wil met mijnbestrijdingsdrones, gevechtsvliegtuigen en droneafweersystemen helpen de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te krijgen. Een Britse torpedobootjager is al op weg naar de door Iran geblokkeerde zeestraat, zegt defensieminister John Healey na overleg met gelijkgezinde landen, waaronder Nederland.

6 uur geleden
Oekraïne ontvangt in juni eerste deel EU-lening voor drones

BRUSSEL (ANP) - Oekraïne ontvangt in juni het eerste deel van de EU-lening van 90 miljard euro, heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag bekendgemaakt. Het geld gaat Oekraïne aan drones besteden. "Die vormen momenteel de belangrijkste capaciteit om de Russische troepen terug te dringen", zei Kallas na afloop van de vergadering van EU-ministers van Defensie in Brussel.

7 uur geleden