Australische premier naar Frankrijk om banden te herstellen
PARIJS/CANBERRA (ANP) - De Australische premier Anthony Albanese heeft Australische media bevestigd dat hij komende week naar Frankrijk reist om president Emmanuel Macron te ontmoeten. Albanese zegt dat hij formeel de diplomatieke banden wil "herstellen" na de onderzeeërsrel van vorig jaar. Frankrijk reageerde destijds woedend toen Australië de bestelling van een aantal Franse duikboten annuleerde.
Die overeenkomst zou gaan om tientallen miljarden euro's. De vorige Australische regering maakte in september bekend het nieuwe veiligheidspact AUKUS te sluiten met het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten om de invloed van China tegen te gaan in de regio rond de Stille Oceaan. Zonder overleg met Parijs werd de deal met Frankrijk geschrapt, om Amerikaanse onderzeeërs aan te schaffen. Macron was beledigd en riep uit boosheid tijdelijk de ambassadeurs uit Australië en de Verenigde Staten terug naar Parijs.
De rel ontstond onder de vorige Australische regering, dus het is volgens Albanese tijd om opnieuw te beginnen. Hij zegt persoonlijk door Macron te zijn uitgenodigd en verwacht een warm welkom. Volgens de premier zouden de twee landen op een "respectvolle en eerlijke manier" met elkaar om moeten gaan. Eerder deze maand maakte zijn regering bekend 555 miljoen euro te betalen aan de Franse scheepsbouwer ter compensatie voor de geannuleerde bestelling.
Albanese is in Europa voor de uitgebreide NAVO-top van volgende week. Hij zou ook zijn uitgenodigd door de Oekraïense president Volodimir Zelenski om Kiev te bezoeken, maar het is nog niet duidelijk of hij dat ook gaat doen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De kritiek van de VS dat de vrijheid in Europa in gevaar is, is volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas aan het verkeerde adres gericht. De Verenigde Staten zouden dergelijke kritiek beter aan Rusland kunnen richten, zei ze op een bijeenkomst over buitenlands beleid in het Europees Parlement.
55 minuten geledenAOMORI (ANP/AFP) - Het aantal gewonden door de zware beving die maandag plaatsvond nabij Japan, is opgelopen tot zeker vijftig. Dat meldt het Japanse persbureau Kyodo. Ook raakten wegen beschadigd en kwamen enkele duizenden mensen tijdelijk zonder stroom te zitten. De tsunamiwaarschuwing die vrijwel direct na de beving werd uitgevaardigd, is inmiddels ingetrokken.
1 uur geledenROME/VATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo XIV hoopt dat de gesprekken over een einde aan de oorlog in Oekraïne leiden tot een duurzame vrede. Dat heeft hij volgens het Vaticaan tegen president Volodymyr Zelensky gezegd tijdens een audiëntie in de residentie van de paus, Castel Gandolfo. Zelensky is in Rome als onderdeel van een reeks gesprekken in Europa.
1 uur geledenIVANOVO (ANP/RTR/AFP) - Ten noordoosten van Moskou, in de provincie Ivanovo, is een groot Russisch militair transportvliegtuig neergestort, meldt de Russische staatszender Vesti. Alle zeven inzittenden zouden bij de crash zijn omgekomen. Volgens het Russische ministerie van Defensie is onderzoek ingesteld naar het incident. Het vliegtuig was kort ervoor gerepareerd en voerde een testvlucht uit. Het zou zijn neergekomen in onbewoond gebied, aldus het ministerie in een verklaring.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP/AFP/RTR) - Het Internationaal Strafhof in Den Haag (ICC) heeft de Soedanese militieleider Ali Muhammad Ali Abd-Al-Rahman veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Hij was eerder al schuldig bevonden aan 27 misdaden tegen de menselijkheid en oorlogsmisdaden. Het ging onder meer om moord, verkrachting en marteling.
2 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP) - Bij een brand in een kantoorgebouw in Jakarta zijn zeker twintig personen omgekomen. Dat bevestigt de Indonesische politie na berichtgeving van lokale media. Het vuur is volgens Kompas TV inmiddels geblust. Op beelden van die nieuwszender is te zien hoe tientallen brandweerlieden bezig zijn met het in veiligheid brengen van mensen die nog binnen zijn. De geborgen lichamen zijn naar een politiebureau gebracht voor identificatie.
2 uur geledenNAIROBI (ANP) - Een gezonde en duurzame planeet kan niet alleen miljoenen mensenlevens verlengen en een einde maken aan honger, maar op termijn ook de wereldeconomie biljoenen dollars per jaar opleveren. Tot die conclusie komen 287 wetenschappers uit 82 landen in het zogenoemde Global Environmental Outlook van VN-milieuorganisatie UNEP. Het is het meest uitgebreide rapport dat het agentschap ooit produceerde.
3 uur geleden