Australische premier: 'Assange vrij om naar huis te gaan'
CANBERRA (ANP) - De Australische Wikileaks-oprichter Julian Assange is "vrij om terug naar huis te gaan" als de rechtszaken waarbij hij betrokken is voorbij zijn, heeft de Australische premier Scott Morrison dinsdag gezegd. Een Britse rechter verbood maandag de uitlevering van Assange aan de Verenigde Staten. Daar wil men de klokkenluider laten terechtstaan voor spionage en het publiceren van geheime documenten. De Britse rechter achtte de kans dat Assange zichzelf bij uitlevering iets zou aandoen te groot.
Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken reageerde op de uitspraak door te zeggen dat het zal doorgaan met proberen om Assange uitgeleverd te krijgen. De aanklagers gaan naar verwachting in beroep tegen het uitleveringsverbod dat de rechter heeft uitgesproken. Assange wordt nu vastgehouden in de Londense Belmarsh-gevangenis.
Premier Morrison zei in een radio-interview dat de Australische staat geen partij is in de zaak en dat Assange recht heeft op consulaire bijstand. "Mocht de beroepszaak niet slagen, mag hij natuurlijk terugkomen naar Australië, zoals elke Australiër", aldus Morrison.
Assange (49) wordt door de Verenigde Staten van 18 strafbare feiten verdacht. Klokkenluiderspagina Wikileaks publiceerde ten tijde van de regering-Obama geregeld gelekte militaire documenten en diplomatieke correspondentie. De Verenigde Staten werden daardoor een aantal keer ernstig in verlegenheid gebracht. De Amerikaanse regering stelt dat Wikileaks Amerikaanse levens in gevaar heeft gebracht.
De aanhangers van Assange zien hem echter als een klokkenluider die wordt vervolgd omdat hij Amerikaanse misdaden in Irak en Afghanistan aan de kaak stelde. Zij noemen de vervolging van Assange een politiek gemotiveerde aanval op de journalistiek en de vrijheid van meningsuiting.
Wikileaks werd bekend bij het grote nieuwspubliek toen het in 2010 een video publiceerde van een Amerikaanse apachehelikopter van waaruit in 2007 een tiental mensen in Bagdad werd doodgeschoten. Onder hen waren ook twee medewerkers van het Britse persbureau Reuters.
Assange kreeg maandag ook steun van Mexico aangeboden. De Mexicaanse president Andres Manuel Lopez Obrador bood de Australiër politiek asiel aan. Die zet is zeer waarschijnlijk tegen het zere been van de Amerikanen.
Meer uit Buitenland
HOUSTON (ANP/RTR) - Een maand eerder dan gepland zijn vier bemanningsleden van ruimtestation ISS begonnen aan hun terugkeer naar de aarde. Een van hen heeft medische klachten gekregen tijdens het verblijf in de ruimte. Om wie het gaat en wat de kwaal is, wordt om privacyredenen niet gedeeld. Ruimtevaartorganisatie NASA meldt alleen dat de toestand stabiel is.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt uitgebreid te hebben gesproken met de nieuwe interim-leider van Venezuela, Delcy Rodríguez. "We hebben vandaag een geweldig gesprek gehad en ze is een fantastisch persoon", verklaarde hij tegenover de pers.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Ook Duitsland stuurt militairen naar Groenland. Denemarken kondigde eerder op woensdag aan de militaire aanwezigheid op het eiland te versterken, ook met hulp van bondgenoten.
4 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico heeft bemiddeling aangeboden tussen Cuba en de Verenigde Staten. President Claudia Sheinbaum stelde dat haar regering zich wil inzetten voor het "bevorderen van de dialoog" tussen de landen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het overleg tussen Denemarken, Groenland en de Verenigde Staten heeft het geschil over Groenland niet opgelost, meldt de Deense minister van Buitenlandse Zaken Lars Løkke Rasmussen. Hij zegt dat de "fundamentele meningsverschillen" nog steeds bestaan, maar dat ze in gesprek blijven met de Amerikanen. Er wordt nu een werkgroep "op hoog niveau" opgericht om verder te praten over de toekomst van Groenland.
5 uur geledenKYIV (ANP) - In Oekraïne wordt de noodtoestand afgekondigd voor de energiesector, zegt president Volodymyr Zelensky. Russische aanvallen hebben de afgelopen tijd geleid tot grootschalige stroomuitval in de koude winter.
5 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Denemarken steekt 88 miljard Deense kronen (bijna 12 miljard euro) in het versterken van de defensie van Groenland, zegt minister van Defensie Troels Lund Poulsen. Volgens hem is dat nodig voor de veiligheid van het Noordpoolgebied.
7 uur geleden