Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Australische premier: 'Assange vrij om naar huis te gaan'

Australische premier: 'Assange vrij om naar huis te gaan'

CANBERRA (ANP) - De Australische Wikileaks-oprichter Julian Assange is "vrij om terug naar huis te gaan" als de rechtszaken waarbij hij betrokken is voorbij zijn, heeft de Australische premier Scott Morrison dinsdag gezegd. Een Britse rechter verbood maandag de uitlevering van Assange aan de Verenigde Staten. Daar wil men de klokkenluider laten terechtstaan voor spionage en het publiceren van geheime documenten. De Britse rechter achtte de kans dat Assange zichzelf bij uitlevering iets zou aandoen te groot.

Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken reageerde op de uitspraak door te zeggen dat het zal doorgaan met proberen om Assange uitgeleverd te krijgen. De aanklagers gaan naar verwachting in beroep tegen het uitleveringsverbod dat de rechter heeft uitgesproken. Assange wordt nu vastgehouden in de Londense Belmarsh-gevangenis.

Premier Morrison zei in een radio-interview dat de Australische staat geen partij is in de zaak en dat Assange recht heeft op consulaire bijstand. "Mocht de beroepszaak niet slagen, mag hij natuurlijk terugkomen naar Australië, zoals elke Australiër", aldus Morrison.

Assange (49) wordt door de Verenigde Staten van 18 strafbare feiten verdacht. Klokkenluiderspagina Wikileaks publiceerde ten tijde van de regering-Obama geregeld gelekte militaire documenten en diplomatieke correspondentie. De Verenigde Staten werden daardoor een aantal keer ernstig in verlegenheid gebracht. De Amerikaanse regering stelt dat Wikileaks Amerikaanse levens in gevaar heeft gebracht.

De aanhangers van Assange zien hem echter als een klokkenluider die wordt vervolgd omdat hij Amerikaanse misdaden in Irak en Afghanistan aan de kaak stelde. Zij noemen de vervolging van Assange een politiek gemotiveerde aanval op de journalistiek en de vrijheid van meningsuiting.

Wikileaks werd bekend bij het grote nieuwspubliek toen het in 2010 een video publiceerde van een Amerikaanse apachehelikopter van waaruit in 2007 een tiental mensen in Bagdad werd doodgeschoten. Onder hen waren ook twee medewerkers van het Britse persbureau Reuters.

Assange kreeg maandag ook steun van Mexico aangeboden. De Mexicaanse president Andres Manuel Lopez Obrador bood de Australiër politiek asiel aan. Die zet is zeer waarschijnlijk tegen het zere been van de Amerikanen.

Meer uit Buitenland

Israëlische premier keert zich tegen beoogde raad voor Gaza

JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zich kritisch uitgelaten over de plannen van de Amerikaanse president Donald Trump voor internationale raden die een Palestijns overgangsbestuur in de Gazastrook moeten controleren of bijstaan.

3 uur geleden
Trump nodigt presidenten uit voor toezicht Gaza

ANKARA/BUENOS AIRES/CAÏRO (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft ook zijn Argentijnse, Egyptische en Turkse ambtgenoten uitgenodigd om zitting te nemen in een 'Raad van Vrede'. Die moet toezicht gaan houden op het overgangsbestuur in de Gazastrook. De uitnodigingen zijn in de betrokken hoofdsteden bevestigd. Er is niets gezegd over eventuele aanvaardingen van deze uitnodiging.

6 uur geleden
Vier doden en zeker 18 gewonden bij ernstig ongeval in Paramaribo

PARAMARIBO (ANP) - Bij een zware aanrijding in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo zijn zaterdagochtend vroeg vier doden gevallen, meldt de politie. Kort na 06.00 uur lokale tijd, nog voor de zonsopgang, was er een botsing tussen een personenauto en een personenbus. De bus is waarschijnlijk enkele malen over de kop geslagen en er zijn passagiers uit de ramen geslingerd. Een van de doden zou een kind zijn. De juiste toedracht wordt onderzocht.

6 uur geleden
Zittende president Museveni wint verkiezingen Oeganda

KAMALA (ANP/AFP) - De zittende president Yoweri Museveni heeft de presidentsverkiezingen in Oeganda gewonnen. Hij sleept daarmee een zevende termijn binnen. Volgens de kiescommissie kreeg Museveni ruim 70 procent van de stemmen. Zijn belangrijkste tegenstander, zanger Bobi Wine, behaalde 24 procent van de stemmen. Wine rept van fraude.

6 uur geleden
Oud-ECB-president Mario Draghi ontvangt prestigieuze Karelsprijs

AKEN (ANP/DPA) - Mario Draghi, de voormalige president van de Europese Centrale Bank (ECB) en oud-premier van Italië, ontvangt dit jaar de Karelsprijs. Hij krijgt deze omdat hij "met vastberadenheid en onwrikbare wilskracht een grote bijdrage aan Europa heeft geleverd".

7 uur geleden
Betoging voor stadhuis Kopenhagen tegen aanspraak VS op Groenland

KOPENHAGEN/NUUK (ANP/AFP) - Voor het stadhuis van Kopenhagen zijn duizenden mensen bijeengekomen om te demonstreren tegen Amerikaanse aanspraken op Groenland, dat bij het koninkrijk Denemarken hoort. De betogers zwaaien met Deense en Groenlandse vlaggen en zijn in een optocht naar de Amerikaanse ambassade getrokken. Volgens waarnemers verloopt de betoging kalm. De organisatie spreekt van 15.000 demonstranten in de Deense hoofdstad.

7 uur geleden
Zelensky beveelt snel meer import van elektriciteit

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense leider Volodymyr Zelensky heeft bevolen snel meer stroom uit het buitenland te importeren. Volgens zijn energieminister Denys Sjmyhal is er in zijn land geen enkele energiecentrale meer te vinden die niet is aangevallen door de Russen. Hij vertelde het parlement afgelopen week dat de energievoorziening "heel moeilijk" is en dat er nog maar genoeg brandstof is voor een week of drie.

8 uur geleden