Australische premier: 'Assange vrij om naar huis te gaan'
CANBERRA (ANP) - De Australische Wikileaks-oprichter Julian Assange is "vrij om terug naar huis te gaan" als de rechtszaken waarbij hij betrokken is voorbij zijn, heeft de Australische premier Scott Morrison dinsdag gezegd. Een Britse rechter verbood maandag de uitlevering van Assange aan de Verenigde Staten. Daar wil men de klokkenluider laten terechtstaan voor spionage en het publiceren van geheime documenten. De Britse rechter achtte de kans dat Assange zichzelf bij uitlevering iets zou aandoen te groot.
Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken reageerde op de uitspraak door te zeggen dat het zal doorgaan met proberen om Assange uitgeleverd te krijgen. De aanklagers gaan naar verwachting in beroep tegen het uitleveringsverbod dat de rechter heeft uitgesproken. Assange wordt nu vastgehouden in de Londense Belmarsh-gevangenis.
Premier Morrison zei in een radio-interview dat de Australische staat geen partij is in de zaak en dat Assange recht heeft op consulaire bijstand. "Mocht de beroepszaak niet slagen, mag hij natuurlijk terugkomen naar Australië, zoals elke Australiër", aldus Morrison.
Assange (49) wordt door de Verenigde Staten van 18 strafbare feiten verdacht. Klokkenluiderspagina Wikileaks publiceerde ten tijde van de regering-Obama geregeld gelekte militaire documenten en diplomatieke correspondentie. De Verenigde Staten werden daardoor een aantal keer ernstig in verlegenheid gebracht. De Amerikaanse regering stelt dat Wikileaks Amerikaanse levens in gevaar heeft gebracht.
De aanhangers van Assange zien hem echter als een klokkenluider die wordt vervolgd omdat hij Amerikaanse misdaden in Irak en Afghanistan aan de kaak stelde. Zij noemen de vervolging van Assange een politiek gemotiveerde aanval op de journalistiek en de vrijheid van meningsuiting.
Wikileaks werd bekend bij het grote nieuwspubliek toen het in 2010 een video publiceerde van een Amerikaanse apachehelikopter van waaruit in 2007 een tiental mensen in Bagdad werd doodgeschoten. Onder hen waren ook twee medewerkers van het Britse persbureau Reuters.
Assange kreeg maandag ook steun van Mexico aangeboden. De Mexicaanse president Andres Manuel Lopez Obrador bood de Australiër politiek asiel aan. Die zet is zeer waarschijnlijk tegen het zere been van de Amerikanen.
Meer uit Buitenland
BRASILIA (ANP/AFP) - De voormalige Braziliaanse president Jair Bolsonaro heeft donderdag een operatie ondergaan aan een liesbreuk, maakte zijn vrouw bekend op Instagram. Volgens haar is de operatie zonder complicaties verlopen. Deze week werd bekend dat Bolsonaro tijdelijk zijn cel mocht verlaten voor de operatie. Hij zit momenteel een gevangenisstraf uit van 27 jaar voor een couppoging in 2022.
7 uur geledenKYIV (ANP/DPA/RTR) - Russische luchtaanvallen hebben met kerst slachtoffers gemaakt in Oekraïne, melden de Oekraïense autoriteiten. Ook in Rusland worden doden gemeld door Oekraïense aanvallen.
8 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Syrische autoriteiten zeggen samen met een door de VS geleide coalitie een hoge leider van Islamitische Staat (IS) te hebben gedood. Dit gebeurde enkele uren na de arrestatie van een andere leider in de buurt van Damascus. "Deze operatie bevestigt de effectiviteit van de gezamenlijke coördinatie tussen de nationale veiligheidsdiensten en internationale partners", aldus het ministerie van Binnenlandse Zaken.
8 uur geledenWarschau (ANP/RTR) - Polen heeft een Russisch verkenningsvliegtuig boven de Oostzee, ook wel Baltische Zee genoemd, onderschept. "Het vliegtuig vloog dicht bij de grens van het Poolse luchtruim", aldus de krijgsmacht. Poolse straaljagers hebben het vliegtuig onderschept, geïdentificeerd en uit het gebied geëscorteerd.
9 uur geledenARKANSAS (ANP/RTR) - Bij de kerstavondtrekking van de Powerball-jackpot in de Verenigde Staten is de jackpot van 1,8 miljard dollar (ruim 1,5 miljard euro) gevallen op een lot dat verkocht is in de staat Arkansas. Het is de op een na hoogste loterij-jackpot ooit die gewonnen is in de VS. In 2022 won iemand 2,04 miljard dollar (1,7 miljard euro).
10 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/RTR) - In zijn kerstpreek op eerste kerstdag hekelde paus Leo de omstandigheden voor de Palestijnen in Gaza. Leo XIV viert zijn eerste kerst als paus.
10 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Door een nachtelijke Oekraïense droneaanval op de Russische havenstad Temrjoek zijn tanks met olieproducten in brand gevlogen. Dat meldden de autoriteiten van de stad aan de Zee van Azov.
11 uur geleden