Australische kardinaal Pell vrijgesproken
CANBERRA (ANP/RTR/DPA) - Het Australische hooggerechtshof heeft dinsdag de veroordeling van kardinaal George Pell vanwege kindermisbruik vernietigd. De 78-jarige geestelijke werd eerder schuldig bevonden aan het seksueel misbruiken van twee 13-jarige koorknapen en kreeg daarvoor zes jaar celstraf. Pell is inmiddels vrijgelaten. Hij zat meer dan een jaar vast.
Het misbruik zou in de jaren negentig hebben plaatsgevonden toen Pell aartsbisschop was van Melbourne. Hij heeft altijd volgehouden onschuldig te zijn en ging eerder zonder succes in beroep tegen zijn veroordeling. Volgens de hoogste Australische rechter is echter niet met zekerheid te zeggen dat de misbruikbeschuldigingen kloppen en had de jury daar meer oog voor moeten hebben. Reden de veroordeling te vernietigen. Tegen de uitspraak is geen beroep mogelijk.
De Australische kardinaal was de hoogste geestelijke ooit, tegen wie een aanklacht werd ingediend wegens seksueel misbruik. Pell, die vanwege de beschuldigingen in december 2018 uit de Raad van Kardinalen was gezet, was een van de belangrijkste adviseurs van de paus.
Onrecht
Pell zegt de uitspraak te zien als het rechtzetten van "een ernstig onrecht", ook al maakt hij zijn aanklager geen verwijten. "Ik wil niet dat mijn vrijspraak bijdraagt aan de pijn en bitterheid die velen voelen. Er is meer dan genoeg pijn en bitterheid." De kardinaal voegde eraan toe dat zijn proces "geen referendum was over de katholieke kerk, noch een referendum over hoe de kerkelijke autoriteiten in Australië zijn omgegaan met de misdaad van pedofilie in de kerk."
Het Vaticaan reageert positief op de uitspraak van het hof. Pell heeft volgens een verklaring "gewacht tot de waarheid is vastgesteld". De Heilige Stoel zegt altijd vertrouwen te hebben gehad in het Australische rechtssysteem en benadrukt ook dat kindermisbruik altijd moet worden aangepakt.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft de strijdkrachten gevraagd "zich klaar te maken om de civiele veiligheidsdiensten zo veel mogelijk te ondersteunen" vanwege de hevige bosbranden in het zuidwesten van het land. Ruim 140.000 mensen zijn inmiddels geëvacueerd. Premier Sébastien Lecornu voert een crisisoverleg met de ministers van onder meer Defensie, Volksgezondheid en Transport.
30 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Lidstaten van de Verenigde Naties hebben vrijdag ingestemd om de termijn van VN-mensenrechtenchef Volker Türk met vier jaar te verlengen. Dit ondanks kritiek van Israël, de Verenigde Staten en Rusland. Dat laatste land bracht eerder een voorstel in stemming om Türks termijn met slechts twee maanden te verlengen. Dat voorstel werd weggestemd.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Venezuela is nog niet klaar voor nieuwe verkiezingen. Dat verklaarde de Amerikaanse president Donald Trump, meer dan een half jaar nadat een Amerikaanse operatie had geleid tot de val van de Venezolaanse leider Nicolás Maduro.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Hoofdaanklager van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag Karim Khan zal zijn ontslag aanvechten, zo maakt zijn advocaat bekend op X. Khan werd eerder op vrijdag uit zijn functie gezet door lidstaten, na beschuldigingen van seksueel wangedrag tegen een directe collega. Khan ontkent alle aantijgingen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zet een streep door wat hij ziet als ideologische vertellingen in het Smithsonian Institute, een vooraanstaand museum- en onderzoekscomplex. In een persbericht meldt het Witte Huis dat het Smithsonian er volgens Trump "in faalt de Amerikaanse geschiedenis op serieuze wijze en met waarachtigheid en trots te vertellen".
2 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Venezuela gaat het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag verlaten. Minister van Buitenlandse Zaken Félix Plasencia meldt dat zijn land dat officieel heeft laten weten aan de Verenigde Naties.
2 uur geledenGEORGETOWN (ANP/DPA) - Het dodental door het bootongeval voor de kust van Guyana is verder opgelopen. De autoriteiten melden dat 73 lichamen zijn geborgen. Er wordt nog altijd gezocht naar vermisten.
3 uur geleden