Australische beurs zakt na verrassende renteverhoging
SYDNEY (ANP) - De aandelenbeurs in Sydney ging dinsdag omlaag in een overwegend positieve regio. Beleggers reageerden op het verrassende besluit van de Australische centrale bank om de rente te verhogen naar 4,1 procent. Economen hadden juist verwacht dat de rente ongewijzigd zou blijven op 3,85 procent. Volgens Australische centrale bankiers heeft de inflatie in het land wel de piek bereikt, maar is deze nog altijd te hoog. De All Ordinaries in Sydney zakte 0,9 procent.
Aziatische aandelenmarkten lieten kleine winsten zien. Beleggers deden het rustig aan na de recente opmars die werd veroorzaakt door de opluchting over de verhoging van het schuldenplafond van de Amerikaanse overheid. Alle aandacht gaat nu uit naar de rentebesluiten van de centrale banken in Europa en de Verenigde Staten, die volgende week op het programma staan.
De Aziatische toeleveranciers van Apple noteerden gemengd. Beleggers waren niet onder de indruk van de nieuwe producten die het Amerikaanse techconcern aankondigde, waaronder zoals verwacht de mixed-realitybril Apple Vision Pro. Verder kondigde Apple ook nieuwe versies van zijn software voor onder meer de iPhone, iPad, Mac en Apple Watch aan.
Koerswinst chipmaker TSMC
Ook kwam Apple met een nieuwe 15 inch MacBook Air en een versie van de Apple Studio-desktop computer met snellere chips. Die nieuwe, zelf ontworpen chips vormen ook de basis van de nieuwe Mac Pro-desktopcomputer. Die professionele computer was als enige nog niet voorzien van Apples eigen chips. De Taiwanese chipmaker TSMC die deze Apple-chips zou maken, steeg 0,7 procent.
Het Taiwanese Foxconn, dat de iPhones voor Apple maakt, verloor 0,4 procent op de beurs in Taipei en lenzenfabrikant Largan Precision zakte 2 procent. De in Hongkong genoteerde lenzenmaker Sunny Optical Technology Group verloor 1 procent. In Tokio wonnen TDK en Murata Manufacturing 0,4 procent.
Aziatische beurzen
De Japanse Nikkei stond kort voor sluiting van de markt 0,7 procent in de plus. De Japanse hoofdindex won een dag eerder al ruim 2 procent en eindigde voor het eerst sinds 1990 boven de 32.000 punten. Techinvesteerder SoftBank steeg 1 procent en autofabrikant Toyota klom 0,7 procent.
De Hang Seng-index in Hongkong stond tussentijds 0,5 procent in de plus en de hoofdindex in Shanghai klom 0,1 procent. Beleggers keken vooral uit naar de Chinese export- en importcijfers die woensdag worden bekendgemaakt. In Zuid-Korea hadden beleggers een vrije dag.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Nederland krijgt minder bezoekers uit Azië, zoals uit China, Japan en India, over de vloer door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat hoort het Nederlands Bureau voor Toerisme en Congressen (NBTC) vanuit de sector. Door de oorlog is het vliegverkeer tussen Azië en Europa ernstig verstoord. Dat leidt tot minder bezoek aan bij Aziaten populaire toeristische trekpleisters als het waterrijke dorp Giethoorn, de molens van Kinderdijk en het bloemenpark Keukenhof, aldus het NBTC.
40 minuten geledenZOETERMEER (ANP) - De Nederlandse export van bloemen en planten is in het eerste kwartaal van 2026 licht gekrompen. De totale waarde van de uitvoer van bloemen en planten bedroeg bijna 2,1 miljard euro. Dat is 0,6 procent minder dan een jaar geleden, meldt de Vereniging van Groothandelaren in Bloemkwekerijproducten (VGB).
54 minuten geledenMANILLA (ANP/RTR/DPA) - China is boos over militaire oefeningen van de Verenigde Staten, de Filipijnen en voor het eerst ook Japan. "De komst van troepen van buiten schept verdeeldheid en confrontatie", waarschuwt China.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil kijken hoe het de verdeling van vliegtuigbrandstof in de EU kan "optimaliseren", meldt Bloomberg op basis van concept-energiemaatregelen die het heeft ingezien. De Europese Commissie presenteert woensdag een pakket energiemaatregelen vanwege de hoge energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verkoopgolf van huurwoningen neemt nauwelijks af, ondanks versoepelingen van de Wet betaalbare huur die de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (VRO) Elanor Boekholt-O'Sullivan heeft aangekondigd. Dat zegt Vastgoed Belang, de belangenvereniging voor particuliere verhuurders, na onderzoek onder ruim 1100 verhuurders naar aanleiding van die aangekondigde versoepelingen.
1 uur geledenHANNOVER (ANP/DPA) - De Duitse industrie verwacht dit jaar geen groei van de productie meer, mede door de oorlog in het Midden-Oosten die voor onzekerheid bij bedrijven zorgt. Dat heeft de industriële lobbygroep BDI maandag gezegd. Voor dit jaar wordt nu hoogstens op stagnatie van de industriële productie in de grootste economie van Europa gerekend door de BDI, voluit Bundesverband der Deutschen Industrie.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Onlinewoonwinkel FonQ kan rekenen op veel interesse van partijen voor een doorstart. Dat melden de curatoren in het eerste faillissementsverslag. Om hoeveel geïnteresseerden het gaat, melden de curatoren niet.
2 uur geleden