Australische beurs zakt na verrassende renteverhoging
SYDNEY (ANP) - De aandelenbeurs in Sydney ging dinsdag omlaag in een overwegend positieve regio. Beleggers reageerden op het verrassende besluit van de Australische centrale bank om de rente te verhogen naar 4,1 procent. Economen hadden juist verwacht dat de rente ongewijzigd zou blijven op 3,85 procent. Volgens Australische centrale bankiers heeft de inflatie in het land wel de piek bereikt, maar is deze nog altijd te hoog. De All Ordinaries in Sydney zakte 0,9 procent.
Aziatische aandelenmarkten lieten kleine winsten zien. Beleggers deden het rustig aan na de recente opmars die werd veroorzaakt door de opluchting over de verhoging van het schuldenplafond van de Amerikaanse overheid. Alle aandacht gaat nu uit naar de rentebesluiten van de centrale banken in Europa en de Verenigde Staten, die volgende week op het programma staan.
De Aziatische toeleveranciers van Apple noteerden gemengd. Beleggers waren niet onder de indruk van de nieuwe producten die het Amerikaanse techconcern aankondigde, waaronder zoals verwacht de mixed-realitybril Apple Vision Pro. Verder kondigde Apple ook nieuwe versies van zijn software voor onder meer de iPhone, iPad, Mac en Apple Watch aan.
Koerswinst chipmaker TSMC
Ook kwam Apple met een nieuwe 15 inch MacBook Air en een versie van de Apple Studio-desktop computer met snellere chips. Die nieuwe, zelf ontworpen chips vormen ook de basis van de nieuwe Mac Pro-desktopcomputer. Die professionele computer was als enige nog niet voorzien van Apples eigen chips. De Taiwanese chipmaker TSMC die deze Apple-chips zou maken, steeg 0,7 procent.
Het Taiwanese Foxconn, dat de iPhones voor Apple maakt, verloor 0,4 procent op de beurs in Taipei en lenzenfabrikant Largan Precision zakte 2 procent. De in Hongkong genoteerde lenzenmaker Sunny Optical Technology Group verloor 1 procent. In Tokio wonnen TDK en Murata Manufacturing 0,4 procent.
Aziatische beurzen
De Japanse Nikkei stond kort voor sluiting van de markt 0,7 procent in de plus. De Japanse hoofdindex won een dag eerder al ruim 2 procent en eindigde voor het eerst sinds 1990 boven de 32.000 punten. Techinvesteerder SoftBank steeg 1 procent en autofabrikant Toyota klom 0,7 procent.
De Hang Seng-index in Hongkong stond tussentijds 0,5 procent in de plus en de hoofdindex in Shanghai klom 0,1 procent. Beleggers keken vooral uit naar de Chinese export- en importcijfers die woensdag worden bekendgemaakt. In Zuid-Korea hadden beleggers een vrije dag.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Twee beurshandelaren uit Genève hebben gevangenisstraffen gekregen voor handel met voorkennis, oordeelde een rechtbank in Parijs. Ze speelden een belangrijke rol in een geheim netwerk, dat ongeveer 20 miljoen euro verdiende met vertrouwelijke informatie. Die voorkennis kwam van een voormalige bankier van de Franse bank Société Générale en ging over een geheime miljardenfusie.
7 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX op het Damrak liet in het laatste handelsuur maandag wat herstel zien, gedreven door hoop op een uiteindelijk akkoord tussen de VS en Iran. Eerder op de dag stonden de beurzen wereldwijd nog flink lager nadat vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran afgelopen weekend geen akkoord opleverden. Als gevolg van de mislukte gesprekken kondigde president Donald Trump aan dat de Amerikaanse marine de belangrijke Straat van Hormuz zou blokkeren.
55 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De honderd schepen van Nederlandse reders die in de Straat van Hormuz liggen, blijven in onzekerheid, reageert de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders. De aangekondigde blokkade van de Amerikaanse krijgsmacht vanaf maandag 16.00 uur zorgt voor nieuwe onduidelijkheid.
58 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag lager geopend. Het mislukken van de vredesonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran afgelopen weekend in Islamabad heeft de vrees aangewakkerd dat de oorlog langer gaat duren dan gedacht. De olieprijzen schoten daardoor weer omhoog, na de daling vorige week die volgde op het voorlopige staakt-het-vuren in het Midden-Oosten. Beleggers vrezen dat de hogere energieprijzen de economieën wereldwijd verder onder druk zullen zetten.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Franse cementfabrikant Lafarge is door een rechtbank in Parijs schuldig bevonden aan het financieren van terrorisme en het schenden van Europese sancties. Het bedrijf hield in het noorden van Syrië een fabriek draaiende tijdens de burgeroorlog. Volgens de rechtbank betaalde Lafarge daarvoor geld aan jihadistische groepen, waaronder IS.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil volgende week woensdag een serie maatregelen presenteren om de hoge energieprijzen tegen te gaan. Dat zei voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen na overleg met alle Eurocommissarissen. De maatregelen worden donderdag besproken door de EU-leiders, die dan bij elkaar zijn voor een informeel overleg op Cyprus.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Er moeten duidelijke regels over verantwoording komen voordat AI-hulpmiddelen op grotere schaal worden ingezet bij de handel op kapitaalmarkten. Dat zegt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na onderzoek naar AI op de kapitaalmarkten.
6 uur geleden