Australisch weerbureau bevestigt komst El Niño
CANBERRA (ANP/AFP) - Het Australische Bureau of Meteorology (BoM) heeft dinsdag bevestigd dat het weerfenomeen El Niño zich dit jaar voordoet. Het fenomeen brengt doorgaans hete en droge omstandigheden met zich mee voor Australië, wat zorgen aanwakkert over ernstige droogte en een zwaar bosbrandenseizoen. El Niño had in 2016 voor het laatst gevolgen voor Australië.
Meteoroloog Karl Baganza van het BoM stelt dat de hoge temperaturen in de Stille Oceaan invloed kunnen hebben op het land tot in het voorjaar. "Deze zomer wordt warmer dan gemiddeld, en zeker warmer dan de afgelopen drie jaar".
Australië lijdt momenteel al onder ongebruikelijk hoge temperaturen voor de tijd van het jaar, met een hoger risico op bosbranden als gevolg. Klimaatwetenschapper Andrew King stelt dat El Niño het risico op bosbranden en droogte in delen van Australië nog verder verhoogt. "Het ongebruikelijk warme weer in het zuidoosten van Australië op dit moment is een waarschuwing voor het soort extremen dat we de komende maanden waarschijnlijk vaker zullen zien", zegt hij tegen AFP.
Plantengroei
Wat verder bijdraagt aan het gevaar voor bosbranden is het feit dat Australië de afgelopen jaren ook te maken kreeg met veel regen als gevolg van La Niña, de tegenhanger van El Niño. Die omstandigheden hebben geleid tot uitbundige plantengroei. Als er droge periodes aanbreken, dient die vegetatie als extra brandstof voor natuurbranden.
De bevestiging van het BoM komt niet als een grote verrassing. De Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) schatte de kans dat het weerfenomeen optreedt in juli al op 90 procent. Het Amerikaanse meteorologische instituut NOAA meldde eerder al dat het weerfenomeen was begonnen.
Gemiddelde duur
El Niño treedt om de twee tot zeven jaar op en duurt gewoonlijk tussen negen en twaalf maanden. Het verschijnsel leidt vaak tot extreem weer. In Australië, Indonesië en delen van Zuid-Azië kan het zorgen voor ernstige droogte. Aan de andere kant hebben sommige delen van Zuid-Amerika en Azië juist meer kans op veel regenval.
Meer uit Buitenland
STOCKHOLM (ANP/RTR) - De centrumlinkse oppositie in Zweden heeft de verkiezingen gewonnen. Dat meldt de Zweedse publieke omroep SVT nadat vrijwel alle kiesdistricten zijn geteld. Volgens de omroep is een ommekeer in de uitslag niet meer mogelijk.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De leider en naamgever van de links-populistische Duitse partij Bündnis Sahra Wagenknecht (BSW) beticht Alternative für Deutschland (AfD) ervan coalitiegesprekken te saboteren. Die laatste radicaal-rechtse partij kreeg onlangs in de deelstaat Saksen-Anhalt nipt geen absolute meerderheid, waarna een impasse ontstond over een mogelijke coalitie.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Poetin heeft woensdag Russen opgeroepen om te gaan stemmen voor de parlementaire verkiezingen. Die worden komend weekend gehouden. Volgens Poetin geldt de stemuitslag als barometer voor de steun voor de Russische oorlog tegen Oekraïne.
5 uur geledenDIDCOT (ANP) - De Britse premier Andy Burnham heeft NAVO-chef Mark Rutte verzekerd dat het Verenigd Koninkrijk zich onder zijn leiding blijft inzetten voor een sterkere alliantie. "Er is weliswaar een nieuwe premier, maar dat verandert niets aan de onwrikbare toewijding van het Verenigd Koninkrijk aan de NAVO en aan onze NAVO-verplichtingen", zei Burnham bij de eerste keer dat hij Rutte als regeringsleider ontving.
7 uur geledenPIDDINGTON (ANP) - De inwoners van het kleine Engelse dorp Piddington hebben in een referendum gestemd om zich af te scheiden van het Verenigd Koninkrijk, meldt de BBC. De symbolische stembusgang werd gehouden uit protest tegen de komst van een asielzoekerscentrum in een oude militaire basis in de buurt.
9 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische ministerie van Defensie heeft een militaire onderscheiding toegekend aan de commandant die maandagavond twee lichtkogels afvuurde op een Deense helikopter. Volgens de Russen werd zijn fregat "geprovoceerd" door het Deense toestel en heeft de commandant met zijn actie de helikopter succesvol verjaagd.
9 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zegt voorstander te zijn van een internationaal verdrag om wapens in de ruimte te verbieden. Volgens onderminister van Buitenlandse Zaken Sergej Rjabkov is het nog niet te laat om een wapenwedloop in de ruimte te voorkomen, ondanks dat de Verenigde Staten deze week erkenden over wapens te beschikken buiten de atmosfeer.
9 uur geleden