Australisch weerbureau bevestigt komst El Niño
CANBERRA (ANP/AFP) - Het Australische Bureau of Meteorology (BoM) heeft dinsdag bevestigd dat het weerfenomeen El Niño zich dit jaar voordoet. Het fenomeen brengt doorgaans hete en droge omstandigheden met zich mee voor Australië, wat zorgen aanwakkert over ernstige droogte en een zwaar bosbrandenseizoen. El Niño had in 2016 voor het laatst gevolgen voor Australië.
Meteoroloog Karl Baganza van het BoM stelt dat de hoge temperaturen in de Stille Oceaan invloed kunnen hebben op het land tot in het voorjaar. "Deze zomer wordt warmer dan gemiddeld, en zeker warmer dan de afgelopen drie jaar".
Australië lijdt momenteel al onder ongebruikelijk hoge temperaturen voor de tijd van het jaar, met een hoger risico op bosbranden als gevolg. Klimaatwetenschapper Andrew King stelt dat El Niño het risico op bosbranden en droogte in delen van Australië nog verder verhoogt. "Het ongebruikelijk warme weer in het zuidoosten van Australië op dit moment is een waarschuwing voor het soort extremen dat we de komende maanden waarschijnlijk vaker zullen zien", zegt hij tegen AFP.
Plantengroei
Wat verder bijdraagt aan het gevaar voor bosbranden is het feit dat Australië de afgelopen jaren ook te maken kreeg met veel regen als gevolg van La Niña, de tegenhanger van El Niño. Die omstandigheden hebben geleid tot uitbundige plantengroei. Als er droge periodes aanbreken, dient die vegetatie als extra brandstof voor natuurbranden.
De bevestiging van het BoM komt niet als een grote verrassing. De Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) schatte de kans dat het weerfenomeen optreedt in juli al op 90 procent. Het Amerikaanse meteorologische instituut NOAA meldde eerder al dat het weerfenomeen was begonnen.
Gemiddelde duur
El Niño treedt om de twee tot zeven jaar op en duurt gewoonlijk tussen negen en twaalf maanden. Het verschijnsel leidt vaak tot extreem weer. In Australië, Indonesië en delen van Zuid-Azië kan het zorgen voor ernstige droogte. Aan de andere kant hebben sommige delen van Zuid-Amerika en Azië juist meer kans op veel regenval.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - De Franse marine heeft een tanker onderschept uit Rusland die onder internationale sancties viel, meldt de Franse president Emmanuel Macron op X. Dit gebeurde volgens hem in de Atlantische Oceaan, in internationale wateren. Onder meer het VK zou bij de operatie hebben geholpen.
32 minuten geledenWASHINGTON/TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft zaterdag en zondag aanvallen uitgevoerd op Iraanse doelen. Radars en commandocentra in de buurt van de Straat van Hormuz die door de Iraniërs worden gebruikt bij droneaanvallen zijn getroffen, meldt het Amerikaanse leger maandagochtend vroeg.
2 uur geledenGENUA (ANP) - In een grot in het noorden van Italië is een 20-jarige man vast komen te zitten door een rotsblok op zijn voet. Het slachtoffer zit sinds zondagmiddag op 120 meter diepte vast in de Grotta dei Cinghiali Volanti, meldt het Italiaanse persbureau ANSA. Tientallen reddingswerkers proberen hem te bevrijden.
3 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De eerste ronde van de presidentsverkiezingen in Colombia heeft zondag nog geen winnaar opgeleverd. De rechtse advocaat Abelardo de la Espriella kreeg vooralsnog de meeste stemmen en neemt het in de tweede ronde op 21 juni op tegen de linkse senator Iván Cepeda.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Het onderwijs in Rusland en door Rusland bezette delen van Oekraïne wordt gedomineerd door propaganda, stelt Amnesty International in een nieuw rapport. Volgens de mensenrechtenorganisatie schendt Rusland de rechten van kinderen door hen geen goed onderwijs aan te bieden.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Burgemeester Zohran Mamdani heeft zondag de jaarlijkse Israel Day Parade in New York geboycot. Mamdani is de eerste burgemeester van de Amerikaanse stad die niet deelneemt aan de jaarlijkse mars.
11 uur geledenMETZ (ANP/AFP) - Een museum in de Oost-Franse stad Metz heeft zondag bij de politie aangifte gedaan van de diefstal van een banaan. Een suppoost ontdekte zaterdag dat de vrucht, die met tape aan een muur was bevestigd als onderdeel van het kunstwerk Comedian van de Italiaanse kunstenaar Maurizio Cattelan, verdwenen was.
13 uur geleden