Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Australisch weerbureau bevestigt komst El Niño

Australisch weerbureau bevestigt komst El Niño

CANBERRA (ANP/AFP) - Het Australische Bureau of Meteorology (BoM) heeft dinsdag bevestigd dat het weerfenomeen El Niño zich dit jaar voordoet. Het fenomeen brengt doorgaans hete en droge omstandigheden met zich mee voor Australië, wat zorgen aanwakkert over ernstige droogte en een zwaar bosbrandenseizoen. El Niño had in 2016 voor het laatst gevolgen voor Australië.

Meteoroloog Karl Baganza van het BoM stelt dat de hoge temperaturen in de Stille Oceaan invloed kunnen hebben op het land tot in het voorjaar. "Deze zomer wordt warmer dan gemiddeld, en zeker warmer dan de afgelopen drie jaar".

Australië lijdt momenteel al onder ongebruikelijk hoge temperaturen voor de tijd van het jaar, met een hoger risico op bosbranden als gevolg. Klimaatwetenschapper Andrew King stelt dat El Niño het risico op bosbranden en droogte in delen van Australië nog verder verhoogt. "Het ongebruikelijk warme weer in het zuidoosten van Australië op dit moment is een waarschuwing voor het soort extremen dat we de komende maanden waarschijnlijk vaker zullen zien", zegt hij tegen AFP.

Plantengroei

Wat verder bijdraagt aan het gevaar voor bosbranden is het feit dat Australië de afgelopen jaren ook te maken kreeg met veel regen als gevolg van La Niña, de tegenhanger van El Niño. Die omstandigheden hebben geleid tot uitbundige plantengroei. Als er droge periodes aanbreken, dient die vegetatie als extra brandstof voor natuurbranden.

De bevestiging van het BoM komt niet als een grote verrassing. De Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) schatte de kans dat het weerfenomeen optreedt in juli al op 90 procent. Het Amerikaanse meteorologische instituut NOAA meldde eerder al dat het weerfenomeen was begonnen.

Gemiddelde duur

El Niño treedt om de twee tot zeven jaar op en duurt gewoonlijk tussen negen en twaalf maanden. Het verschijnsel leidt vaak tot extreem weer. In Australië, Indonesië en delen van Zuid-Azië kan het zorgen voor ernstige droogte. Aan de andere kant hebben sommige delen van Zuid-Amerika en Azië juist meer kans op veel regenval.

Meer uit Buitenland

Trump: gered bemanningslid ernstig gewond

WASHINGTON (ANP) - Het tweede Amerikaanse F-15-bemanningslid dat uit Iran is gered, is "ernstig gewond", verklaart de Amerikaanse president Donald Trump zondagmiddag op Truth Social. Hij zei eerder al dat de militair verwondingen had opgelopen en dat het goed met hem komt.

1 uur geleden
Ophef in Verenigd Koninkrijk over festivaloptredens Ye

LONDEN (ANP) - De aankondiging dat Ye, ook bekend als Kanye West, deze zomer drie optredens doet op het Wireless Festival in Londen heeft tot ophef geleid in het Verenigd Koninkrijk. Pepsi heeft zich inmiddels teruggetrokken als sponsor van het festival en premier Keir Starmer heeft het "zeer zorgwekkend" genoemd.

1 uur geleden
Pro-Russische leider meldt dode na zinken schip in Zee van Azov

MOSKOU (ANP/RTR) - Een vrachtschip met graan is gezonken in de Zee van Azov en daarbij is zeker één persoon om het leven gekomen, meldt de pro-Russische gouverneur van het bezette deel van de Oekraïense regio Cherson. Twee personen zijn vermist.

2 uur geleden
Paus roept wereldleiders in paasboodschap op voor vrede te kiezen

VATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo XIV heeft in zijn eerste paasboodschap wereldleiders opgeroepen om "te kiezen voor vrede". Hij sprak op een vol Sint-Pietersplein over de vele conflicten in de wereld, maar noemde geen landen en gebieden bij naam.

3 uur geleden
China bevestigt executie Fransman om drugssmokkel

PARIJS (ANP/RTR) - China bevestigt dat het een Fransman heeft geëxecuteerd vanwege drugssmokkel. Het tegengaan van drugscriminaliteit is de gezamenlijke verantwoordelijkheid van alle landen, verklaart de Chinese ambassade in Frankrijk hierover.

4 uur geleden
Libanese president pleit voor onderhandelingen met Israël

BEIROET (ANP/AFP/DPA) - De Libanese president Joseph Aoun heeft zondag opnieuw opgeroepen tot onderhandelingen met Israël. Het buurland voert sinds begin maart weer grote aanvallen uit op Libanon en is ook weer bezig met een grondoffensief in het zuiden.

5 uur geleden
Iran claimt neerhalen van vliegtoestellen bij reddingsmissie VS

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse krijgsmacht claimt dat meerdere toestellen zijn neergehaald die deel uitmaakten van de Amerikaanse zoektocht naar een vermiste piloot in Iran. Een woordvoerder meldt dat het gaat om twee transportvliegtuigen van het type C-130 en twee Blackhawk-helikopters.

7 uur geleden