Australisch weerbureau bevestigt komst El Niño
CANBERRA (ANP/AFP) - Het Australische Bureau of Meteorology (BoM) heeft dinsdag bevestigd dat het weerfenomeen El Niño zich dit jaar voordoet. Het fenomeen brengt doorgaans hete en droge omstandigheden met zich mee voor Australië, wat zorgen aanwakkert over ernstige droogte en een zwaar bosbrandenseizoen. El Niño had in 2016 voor het laatst gevolgen voor Australië.
Meteoroloog Karl Baganza van het BoM stelt dat de hoge temperaturen in de Stille Oceaan invloed kunnen hebben op het land tot in het voorjaar. "Deze zomer wordt warmer dan gemiddeld, en zeker warmer dan de afgelopen drie jaar".
Australië lijdt momenteel al onder ongebruikelijk hoge temperaturen voor de tijd van het jaar, met een hoger risico op bosbranden als gevolg. Klimaatwetenschapper Andrew King stelt dat El Niño het risico op bosbranden en droogte in delen van Australië nog verder verhoogt. "Het ongebruikelijk warme weer in het zuidoosten van Australië op dit moment is een waarschuwing voor het soort extremen dat we de komende maanden waarschijnlijk vaker zullen zien", zegt hij tegen AFP.
Plantengroei
Wat verder bijdraagt aan het gevaar voor bosbranden is het feit dat Australië de afgelopen jaren ook te maken kreeg met veel regen als gevolg van La Niña, de tegenhanger van El Niño. Die omstandigheden hebben geleid tot uitbundige plantengroei. Als er droge periodes aanbreken, dient die vegetatie als extra brandstof voor natuurbranden.
De bevestiging van het BoM komt niet als een grote verrassing. De Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) schatte de kans dat het weerfenomeen optreedt in juli al op 90 procent. Het Amerikaanse meteorologische instituut NOAA meldde eerder al dat het weerfenomeen was begonnen.
Gemiddelde duur
El Niño treedt om de twee tot zeven jaar op en duurt gewoonlijk tussen negen en twaalf maanden. Het verschijnsel leidt vaak tot extreem weer. In Australië, Indonesië en delen van Zuid-Azië kan het zorgen voor ernstige droogte. Aan de andere kant hebben sommige delen van Zuid-Amerika en Azië juist meer kans op veel regenval.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) meldt zaterdag dat zij Amerikaanse bases in Koeweit en Bahrein met ballistische raketten heeft aangevallen.
1 uur geledenKOEWEIT-STAD (ANP) - De Koeweitse luchtverdediging heeft drone- en raketaanvallen onderschept, zo meldt het staatspersbureau KUNA in de nacht van vrijdag op zaterdag op basis van verklaringen van de generale staf van het leger.
1 uur geledenHAVANA (ANP) - De voormalige Cubaanse leider Raúl Castro (95) is vrijdag op de staatstelevisie verschenen. Hij was aanwezig op een evenement op het ministerie van Binnenlandse Zaken dat werd uitgezonden.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft vrijdag aanvallen uitgevoerd op Iraanse radarinstallaties, nadat Iran vier aanvalsdrones richting de Straat van Hormuz had gelanceerd. Dat meldt het Amerikaanse Central Command (CENTCOM) in een bericht op X.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump vordert hij "heel snel" met de oorlog tegen Iran. Dat heeft hij gezegd in een interview met NBC News dat zondag wordt uitgezonden.
4 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft meerdere drones in de richting van de Straat van Hormuz gelanceerd. Dat meldt CNN vrijdag op basis van een Amerikaanse functionaris, die ook zei dat ten minste vier drones door Amerikaanse vliegtuigen zijn neergeschoten.
4 uur geledenHEBRON (ANP) - Een zeven maanden oude Palestijnse baby is vrijdagavond om het leven gekomen door schoten van het Israëlische leger. Zijn ouders raakten gewond. Dat meldt het Palestijnse ministerie van Volksgezondheid.
4 uur geleden