Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Australisch eiland vernoemd naar de Queen ter ere van jubileum

Australisch eiland vernoemd naar de Queen ter ere van jubileum

CANBERRA (ANP/RTR) - De Australische premier Anthony Albanese heeft zaterdag een klein eiland in de stad Canberra officieel vernoemd naar Koningin Elizabeth II. Dat gebeurde ter ere van haar platina jubileum. De Queen zit zeventig jaar op de troon. Aspen Island in de hoofdstad heet voortaan officieel Queen Elizabeth II Island.

Het kunstmatige eiland werd in 1963 geopend en kreeg toen de naam Aspen Island, vernoemd naar de espenboom. De naamswijziging is "een symbool van de verwantschap tussen Groot-Brittannië en Australië. Vandaag vieren wij haar lange leven en 70 jaar dienst aan Australië en het Gemenebest, met maar liefst 16 bezoeken aan onze natie", aldus Albanese tijdens de ceremonie.

Eerder deze week benadrukte de premier dat de relatie tussen Australië en de monarchie volwassener is geworden. Met die uitspraak werd het debat aangewakkerd over de vraag of Australië een republiek moest worden. Die discussie kreeg dinsdag een nieuwe dimensie toen Albanese binnen zijn ministerie de eerste "assistent-minister voor de republiek" van het land benoemde.

Het debat over de vraag of de natie een republiek moet worden, wordt al tientallen jaren gevoerd in Australië. De eilandstaat werd in 1788 door de Britten gekoloniseerd en is nog steeds een belangrijk lid van het Gemenebest. De koningin is het formele staatshoofd van Australië. In 1999 stemde in een nationaal referendum over deze kwestie een meerderheid van 55 procent voor handhaving van de huidige status van Australië.

Meer uit Buitenland

Orkaan Isaias komt aan land in Florida

DESTIN (ANP) - Orkaan Isaias is rond 20.30 uur (lokale tijd) aan land gekomen nabij de stad Destin in Florida, meldt de Amerikaanse National Weather Service (NWS) in een update op X. Het was op dat moment 03.30 uur Nederlandse tijd. De weerdienst waarschuwt voor levensgevaarlijke overstromingen, zowel langs de kust als verder landinwaarts.

4 minuten geleden
Trump: nog geen beslissing over livestream van executie

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump wilde nog niet bevestigen of er een livestream komt van een omstreden executie begin december. "Daar moet nog een beslissing over worden genomen", zei Trump vrijdagavond tegen verslaggevers.

2 uur geleden
Orkaan Isaias nadert kust Florida, overstromingen verwacht

NAVARRE (ANP/AFP) - Orkaan Isaias is al merkbaar aan de Amerikaanse kust en komt naar verwachting vrijdagavond lokale tijd aan land. Het zou de eerste orkaan zijn die het Amerikaanse vasteland sinds 2024 treft. In delen van Florida zijn evacuatiebevelen afgegeven en er wordt gewaarschuwd voor overstromingen.

5 uur geleden
Zeer zware aardbeving voor kust van Panama

PANAMA-STAD (ANP/AFP) - Voor de kust van Panama heeft een zeer zware aardbeving plaatsgevonden. Die had volgens eerste schattingen van het Amerikaanse geologische centrum USGS een kracht van 7.6 en vond plaats op 10 kilometer diepte.

7 uur geleden
Meer dan honderd aanhoudingen bij protesten in Brussel

BRUSSEL (ANP) - Bij de onlusten in Brussel zijn tot nog toe 110 mensen opgepakt. Dat meldt stadsmedium Bruzz op gezag van de betreffende politiezone. Het gaat volgens de dienst om dertig arrestaties en een tachtigtal bestuurlijke aanhoudingen. In de stad werd gedemonstreerd door vakbonden tegen bezuinigingen.

7 uur geleden
Nederland en zeven andere landen steunen Strafhof in verklaring

DEN HAAG (ANP) - Nederland en zeven andere landen hebben in een gezamenlijke verklaring hun steun uitgesproken voor het Internationaal Strafhof (ICC). De ministers van Buitenlandse Zaken van de acht landen "betreuren en zijn het zeer oneens" met de Amerikaanse aankondiging nieuwe sancties op te leggen aan het in Den Haag gevestigde hof.

10 uur geleden
EU-buitenlandministers bespreken maandag Amerikaanse ICC-sancties

BRUSSEL (ANP) - Op Belgisch initiatief spreken de Europese ministers van Buitenlandse Zaken maandag over de aangekondigde Amerikaanse sancties tegen het Internationaal Strafhof (ICC). Dat meldt de minister van Buitenlandse Zaken van dat land, Maxime Prévot, op X.

10 uur geleden