Australiërs mogen na anderhalf jaar weer naar het buitenland
CANBERRA (ANP) - Australië gaat na anderhalf jaar een verbod op internationale reizen verregaand versoepelen. Australiërs en inwoners met een permanente verblijfsvergunning mogen vanaf november het land weer verlaten, maakte premier Scott Morrison bekend. Daarmee vervalt een van de strengste maatregelen die internationaal is genomen om verspreiding van het coronavirus tegen te gaan.
Australië sloot de internationale grens grotendeels in maart 2020, toen het coronavirus wereldwijd om zich heen greep. Inwoners hadden daarna een geldige reden nodig om naar het buitenland te vertrekken. Australiërs die terugvlogen naar hun thuisland moesten daar op eigen kosten twee weken in quarantaine in een hotel. Het strenge grensbeleid leverde het land in de internationale pers bijnamen op als 'Fort Australië'.
De autoriteiten hebben op grote schaal verzoeken afgewezen van mensen die het land wilden verlaten of juist naar Australië wilden komen. Dat gebeurde volgens overheidscijfers in de eerste vijf maanden van dit jaar meer dan 100.000 keer. De regering kondigde vrijdag aan dat het beleid kan worden versoepeld nu de vaccinatiegraad steeds verder stijgt.
Vaccinatiegraad
"Het is tijd om Australiërs hun leven terug te geven", zei premier Morrison op een persconferentie. Volledig gevaccineerde Australiërs mogen binnenkort weer naar het buitenland en kunnen bij terugkeer zeven dagen thuis in quarantaine. Niet-gevaccineerde reizigers krijgen nog wel te maken met de verplichte en dure hotelquarantaine van veertien dagen.
Het internationale reisverkeer wordt niet overal in Australië op hetzelfde moment hervat. Deelstaten moeten eerst een vaccinatiegraad hebben van minstens 80 procent, schrijft omroep ABC. Op meerdere plaatsen in het land worden al proefprojecten uitgevoerd waarbij mensen onder toezicht in thuisquarantaine gaan.
Inreisverbod
De Australische luchtvaartmaatschappij Qantas Airways reageerde positief op de aankondiging van Morrison. Dat bedrijf voerde de afgelopen achttien maanden maar mondjesmaat passagiersvluchten uit. Het gaat nu vanaf 14 november weer meerdere vluchten in de week uitvoeren tussen Sydney en Londen en Sydney en Los Angeles.
Australië liet de afgelopen anderhalf jaar ook vrijwel geen buitenlanders toe. Dat strenge inreisverbod geldt ook voor Nederlanders. Een regeringsbron zei tegen persbureau Reuters dat al wordt gesproken over plannen om ook weer buitenlandse bezoekers toe te laten, maar het is nog onduidelijk wanneer dat precies zou moeten gebeuren.
De sluiting van de Australische grens wordt genoemd als een van de redenen dat het aantal coronabesmettingen in het land relatief laag is. In het circa 25 miljoen inwoners tellende Australië zijn sinds het begin van de pandemie ongeveer 107.000 coronagevallen vastgesteld en circa 1300 patiënten overleden aan het virus. Toch moesten de afgelopen maanden herhaaldelijk grote steden in lockdown vanwege uitbraken van de besmettelijke Delta-variant.
Meer uit Buitenland
TEGUCIGALPA (ANP/RTR) - De door de Amerikaanse president Trump gesteunde conservatieve Nasry Asfura heeft de presidentsverkiezingen in Honduras gewonnen. Dat heeft de kiesraad van het Midden-Amerikaanse land bekendgemaakt. De uitslag liet vier weken op zich wachten door vertragingen, technische problemen en aantijgingen van fraude.
51 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse autoriteiten hebben ruim 1 miljoen documenten ontdekt die mogelijk te maken hebben met de spraakmakende zaak rond de Amerikaanse zedendelinquent Epstein. Het ministerie van Justitie zegt de documenten zo snel mogelijk te willen vrijgeven, maar gezien de omvang kan dat nog enkele weken duren.
3 uur geledenRAMALLAH (ANP/RTR) - Veertien landen veroordelen de goedkeuring van negentien nieuwe nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever door Israël, schrijven ze in een verklaring. Het statement komt van Duitsland, België, Canada, Denemarken, Spanje, Frankrijk, Italië, Ierland, IJsland, Japan, Malta, Nederland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk.
4 uur geledenKYIV (ANP/BLOOMBERG) - Rusland gebruikt mogelijk Chinese satellietbeelden bij aanvallen op doelen in Oekraïne, aldus de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Volgens hem valt er een verband te leggen tussen Chinese satellietbeelden van Oekraïens grondgebied en Russische aanvallen op energievoorzieningen.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron zegt dat hij met NAVO-chef Mark Rutte heeft overlegd over de situatie in Oekraïne. In januari praten Europese leiders verder in Parijs, meldt hij op X.
6 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse regering zegt het recht op vrijheid van meningsuiting volledig te verdedigen, maar vindt ook dat er maatregelen nodig zijn tegen de schadelijkste inhoud op het internet. Londen benadrukt dit na het besluit van de Amerikaanse regering om vijf Europese prominenten, onder wie twee Britten, de toegang tot de Verenigde Staten te ontzeggen wegens censuur.
6 uur geledenBETLEHEM (ANP/AFP) - De Israëlische autoriteiten hebben de Palestijnse vicepresident Hussein al-Sheikh de toegang tot de kerstavondmis in Bethlehem ontzegd, meldt het Palestijnse persbureau Wafa. Zijn konvooi werd tegengehouden voordat het de stad kon binnenrijden.
7 uur geleden