Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Australië zoekt uit of China militaire piloten inhuurde

Australië zoekt uit of China militaire piloten inhuurde

CANBERRA (ANP) - Australië gaat uitzoeken of voormalige gevechtspiloten tegen betaling de Chinese luchtmacht helpen. De Australische minister van Defensie Richard Marles zegt dat hij "erg geschokt en bezorgd" zou zijn als die praktijk ook in zijn land voorkomt, bericht omroep ABC. Hij heeft zijn ministerie gevraagd daar onderzoek naar te doen.

Het Verenigd Koninkrijk maakte eerder ook al duidelijk het onwenselijk te vinden als voormalige gevechtspiloten gaan werken voor China. Die communistische volksrepubliek zou al tientallen Britse piloten met lucratieve contracten hebben verleid om hun kennis te delen en Chinese collega's te trainen. De Chinese luchtmacht leert zo hoe het effectiever kan optreden tijdens een conflict.

Het is nog onduidelijk of ook voormalige Australische militaire piloten werken voor China. Toch wordt door de Australische oppositie al opgeroepen om met wetgeving te komen die zo'n overstap zou verbieden. "We kunnen niet toestaan dat informatie over onze geheimen en werkwijze wordt overgedragen aan een ander land", zei oppositieleider Peter Dutton. "En vooral niet aan het China van president Xi."

Australië zelf

Australië huurt zelf ook buitenlandse oud-militairen in. De krant The Washington Post bericht dat het land sinds 2015 meerdere oud-admiraals en andere voormalige topmedewerkers van de Amerikaanse marine in de arm heeft genomen. Die adviseren de Australische overheid tijdens onderhandelingen met de VS en het Verenigd Koninkrijk over het delen van nucleaire technologie voor onderzeeërs.

Uit onderzoek van de krant komt naar voren dat adviesfuncties lucratief kunnen zijn voor voormalige topfiguren van de Amerikaanse marine. Zij werkten in sommige gevallen gelijktijdig als adviseur voor Australië, Amerikaanse scheepsbouwers en de Amerikaanse marine. Een oud-admiraal stopte dit jaar met zijn advieswerk voor de Australische regering vanwege mogelijke belangenverstrengeling.

Meer uit Buitenland

Israëlisch leger doodt man op Westelijke Jordaanoever

NABLUS (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft een 26-jarige man gedood in Nablus, in de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever. Dat meldt het Palestijnse ministerie van Volksgezondheid. Vier anderen zouden gewond zijn geraakt.

18 minuten geleden
Franse minister wil strenger optreden tegen illegale feesten

BOURGES (ANP/AFP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nunez heeft beloofd strenger te gaan optreden tegen illegale feesten. Nunez vloog zondag met een helikopter over een illegale rave in Zuid-Frankrijk, die vrijdag begon en waar tienduizenden bezoekers op afkwamen.

58 minuten geleden
Al Jazeera: Iraans vredesvoorstel behelst belofte non-agressie VS

ISLAMABAD (ANP) - Al Jazeera meldt details over het nieuwste vredesvoorstel van Iran, dat via Pakistan aan de Verenigde Staten is voorgelegd. Volgens bronnen van de zender bestaat het plan uit drie fasen en is het erop gericht het bestand binnen dertig dagen om te zetten in een einde aan de oorlog.

1 uur geleden
IAEA vraagt toegang tot lab kerncentrale Zaporizja na droneaanval

WENEN (ANP) - Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) heeft toegang gevraagd tot een laboratorium bij de kerncentrale Zaporizja in Oekraïne. Die staat onder controle van Rusland en werd zondag aangevallen met een drone.

2 uur geleden
Twee Flotilla-activisten blijven langer in Israëlische cel

ASJKELON (ANP/AFP) - Twee activisten van de Global Sumud Flotilla zijn voorgeleid in Israël. De rechter heeft hun detentie met twee dagen verlengd.

5 uur geleden
Rubio naar Vaticaan na ruzie tussen Trump en de paus

VATICAANSTAD (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio reist komende week naar Italië en Vaticaanstad. Volgens Italiaanse media komt hij om de relatieschade te herstellen die vorige maand is ontstaan toen president Donald Trump meerdere malen de paus schoffeerde.

7 uur geleden
Israël beveelt vertrek uit elf dorpen in Zuid-Libanon

BEIROET (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft zogenoemde evacuatiebevelen uitgevaardigd voor elf dorpen in Zuid-Libanon. Alle inwoners moeten vertrekken, omdat het leger zegt aanvallen uit te voeren op doelen van Hezbollah.

9 uur geleden