Australië zoekt uit of China militaire piloten inhuurde
CANBERRA (ANP) - Australië gaat uitzoeken of voormalige gevechtspiloten tegen betaling de Chinese luchtmacht helpen. De Australische minister van Defensie Richard Marles zegt dat hij "erg geschokt en bezorgd" zou zijn als die praktijk ook in zijn land voorkomt, bericht omroep ABC. Hij heeft zijn ministerie gevraagd daar onderzoek naar te doen.
Het Verenigd Koninkrijk maakte eerder ook al duidelijk het onwenselijk te vinden als voormalige gevechtspiloten gaan werken voor China. Die communistische volksrepubliek zou al tientallen Britse piloten met lucratieve contracten hebben verleid om hun kennis te delen en Chinese collega's te trainen. De Chinese luchtmacht leert zo hoe het effectiever kan optreden tijdens een conflict.
Het is nog onduidelijk of ook voormalige Australische militaire piloten werken voor China. Toch wordt door de Australische oppositie al opgeroepen om met wetgeving te komen die zo'n overstap zou verbieden. "We kunnen niet toestaan dat informatie over onze geheimen en werkwijze wordt overgedragen aan een ander land", zei oppositieleider Peter Dutton. "En vooral niet aan het China van president Xi."
Australië zelf
Australië huurt zelf ook buitenlandse oud-militairen in. De krant The Washington Post bericht dat het land sinds 2015 meerdere oud-admiraals en andere voormalige topmedewerkers van de Amerikaanse marine in de arm heeft genomen. Die adviseren de Australische overheid tijdens onderhandelingen met de VS en het Verenigd Koninkrijk over het delen van nucleaire technologie voor onderzeeërs.
Uit onderzoek van de krant komt naar voren dat adviesfuncties lucratief kunnen zijn voor voormalige topfiguren van de Amerikaanse marine. Zij werkten in sommige gevallen gelijktijdig als adviseur voor Australië, Amerikaanse scheepsbouwers en de Amerikaanse marine. Een oud-admiraal stopte dit jaar met zijn advieswerk voor de Australische regering vanwege mogelijke belangenverstrengeling.
Meer uit Buitenland
VILNIUS (ANP) - Inwoners van de Litouwse hoofdstad Vilnius werden woensdag korte tijd opgeroepen te schuilen vanwege een dronemelding. Onder meer de Litouwse president en premier gaven gehoor aan die oproep, nadat ook in het parlement het luchtalarm was afgegaan, melden staatsmedia. Ook het vliegveld nabij de stad sloot enige tijd.
8 minuten geledenTEHERAN (ANP) - De Verenigde Staten en Israël wilden bij aanvang van de oorlog in Iran de voormalige president Mahmoud Ahmadinejad aan de macht helpen. Dat schrijft de Amerikaanse krant The New York Times, die zich baseert op informatie van anonieme bronnen. Het plan zou al meteen zijn misgelopen toen Ahmadinejad daarbij gewond raakte.
56 minuten geledenMALÉ (ANP/AFP/RTR) - Op de Malediven zijn de twee laatste lichamen van de vijf omgekomen Italiaanse duikers geborgen. De Italianen stierven vorige week donderdag tijdens een duiktocht naar onderwatergrotten.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Vrouwen in Oekraïne kunnen weer vrijelijk de grens oversteken. Dat melden RBC Ukraine en Ukrinform op gezag van de grenswacht in het land. Eerder golden nog restricties voor vrouwen in bepaalde posities, zoals sommige overheidsmedewerkers, parlementariërs, hoogwaardigheidsbekleders en rechters. De opheffing volgt op een vrijdag aangekondigd kabinetsbesluit.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff zal binnenkort Rusland aandoen, meldt een Kremlinverslaggever op gezag van Witkoffs Russische evenknie, Kirill Dmitriev.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Regeringen van EU-landen bespreken of voormalig president van de Europese Centrale Bank Mario Draghi of voormalig bondskanselier Angela Merkel de EU zou kunnen vertegenwoordigen in mogelijke onderhandelingen met de Russische president Vladimir Poetin over de oorlog in Oekraïne. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times.
4 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft zijn Russische collega Vladimir Poetin ontvangen voor een topontmoeting. Dit gebeurde minder dan een week na het ontspanningsinitiatief van hun Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump in Beijing, aldus Russische staatsmedia.
4 uur geleden