Australië zoekt uit of China militaire piloten inhuurde
CANBERRA (ANP) - Australië gaat uitzoeken of voormalige gevechtspiloten tegen betaling de Chinese luchtmacht helpen. De Australische minister van Defensie Richard Marles zegt dat hij "erg geschokt en bezorgd" zou zijn als die praktijk ook in zijn land voorkomt, bericht omroep ABC. Hij heeft zijn ministerie gevraagd daar onderzoek naar te doen.
Het Verenigd Koninkrijk maakte eerder ook al duidelijk het onwenselijk te vinden als voormalige gevechtspiloten gaan werken voor China. Die communistische volksrepubliek zou al tientallen Britse piloten met lucratieve contracten hebben verleid om hun kennis te delen en Chinese collega's te trainen. De Chinese luchtmacht leert zo hoe het effectiever kan optreden tijdens een conflict.
Het is nog onduidelijk of ook voormalige Australische militaire piloten werken voor China. Toch wordt door de Australische oppositie al opgeroepen om met wetgeving te komen die zo'n overstap zou verbieden. "We kunnen niet toestaan dat informatie over onze geheimen en werkwijze wordt overgedragen aan een ander land", zei oppositieleider Peter Dutton. "En vooral niet aan het China van president Xi."
Australië zelf
Australië huurt zelf ook buitenlandse oud-militairen in. De krant The Washington Post bericht dat het land sinds 2015 meerdere oud-admiraals en andere voormalige topmedewerkers van de Amerikaanse marine in de arm heeft genomen. Die adviseren de Australische overheid tijdens onderhandelingen met de VS en het Verenigd Koninkrijk over het delen van nucleaire technologie voor onderzeeërs.
Uit onderzoek van de krant komt naar voren dat adviesfuncties lucratief kunnen zijn voor voormalige topfiguren van de Amerikaanse marine. Zij werkten in sommige gevallen gelijktijdig als adviseur voor Australië, Amerikaanse scheepsbouwers en de Amerikaanse marine. Een oud-admiraal stopte dit jaar met zijn advieswerk voor de Australische regering vanwege mogelijke belangenverstrengeling.
Meer uit Buitenland
BAGDAD (ANP/AFP) - De belangrijkste sjiitische alliantie van Irak blijft achter Nouri al-Maliki staan als toekomstig premier, ondanks dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump om alle steun aan het land stop te zetten.
31 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De hoogste veiligheidsfunctionaris van Iran heeft zaterdag gezegd dat Teheran vooruitgang boekt richting onderhandelingen met de Verenigde Staten om een militaire confrontatie te voorkomen.
1 uur geledenMIAMI (ANP/AFP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff zei zaterdag dat hij constructieve gesprekken heeft gevoerd in Miami met een Russische gezant. De gesprekken gingen vooraf aan onderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland in Abu Dhabi zondag over een door de Verenigde Staten gesteund plan om de bijna vier jaar durende oorlog te beëindigen.
2 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR) - Een federale rechter in de Amerikaanse staat Minnesota weigerde zaterdag een bevel te geven om agenten van de immigratiedienst ICE per direct uit Minneapolis weg te sturen of het aantal sterk te verminderen.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Duizenden mensen zijn zaterdag in heel Frankrijk de straat opgegaan om steun te betuigen aan de financieel geplaagde politie. Organisatoren melden dat in zo'n twintig steden in totaal tussen de 15.000 en 20.000 mensen demonstreerden.
4 uur geledenBANDAR ABBAS (ANP/DPA) - In meerdere plaatsen in Iran zijn explosies gemeld. Een van de meldingen kwam uit de strategische havenstad Bandar Abbas. Daar werd een appartementengebouw door een ontploffing zwaar beschadigd en zijn volgens de autoriteiten een dode en veertien gewonden gevallen.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Iran heeft nogmaals gewaarschuwd dat het Israël kan aanvallen als de situatie in de regio escaleert. "Als de vijand een fout maakt, zal dat zonder twijfel zijn eigen veiligheid, de veiligheid van de regio en de veiligheid van het zionistische regime in gevaar brengen", verklaarde legerleider Amir Hatami volgens staatsmedia.
8 uur geleden