Australië sluit zich aan bij diplomatieke boycot Spelen Beijing
CANBERRA (ANP/AFP) - Australië heeft zich aangesloten bij de diplomatieke boycot van de Olympische Winterspelen in Beijing begin 2022 die is begonnen door de Verenigde Staten. Dat betekent dat Australië geen leden van de regering naar China stuurt voor de openingsceremonie of om sportwedstrijden bij te wonen. Sporters kunnen nog wel meedoen aan de Spelen.
De relatie tussen China en Australië is al langere tijd niet goed. De beslissing is nu genomen volgens premier Scott Morrison vanwege het schenden van mensenrechten van Oeigoeren in de provincie Xinjiang en omdat Beijing geen contact meer heeft met Australië op ministerieel niveau.
"Australië trekt zich niet terug en blijft opkomen voor de belangen van Australië. Het is overduidelijk geen verrassing dat we geen officiële afvaardiging naar de Winterspelen sturen", aldus Morrison.
De Verenigde Staten namen deze beslissing eerder al. Ook grotendeels vanwege de mensenrechtenschendingen van de Oeigoerse minderheid in Xinjiang. De Oeigoeren worden daar onderdrukt en in heropvoedingskampen gestopt. Een woordvoerder van de Chinese ambassade in Australië noemde de stap het tegenovergestelde van wat eerder is aangekondigd om de onderlinge relatie te verbeteren.
Meer uit Buitenland
HONOLULU (ANP/AFP) - Acteur Chuck Norris is op 86-jarige leeftijd overleden. Dat maakte zijn familie vrijdag bekend. Norris geldt als een van de grote actiehelden van de jaren tachtig.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op sociale media hard uitgehaald naar bondgenoten die niet bijdragen aan het heropenen van de Straat van Hormuz. Hij maakte ze in hoofdletters uit voor lafaards. "We zullen dit onthouden."
1 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Rusland wil het mogelijk maken om de krijgsmacht in te zetten om burgers te helpen die in het buitenland te maken krijgen met vervolging. Parlementsvoorzitter Vjatsjeslav Volodin zegt dat het voorstel versneld zal worden behandeld.
1 uur geledenTRIPOLI (ANP/RTR) - Een beschadigde Russische olietanker die al meer dan twee weken onbemand op de Middellandse Zee drijft, dreigt een ecologische ramp te veroorzaken. Het schip bevindt zich op vier tot zes dagen varen van de Libische kust, meldt een Italiaanse functionaris. Dat zou op minder dan 100 kilometer afstand zijn van hoofdstad Tripoli.
1 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Een missie van de NAVO voor trainingen in Irak (NMI) is tijdelijk stilgelegd. De circa zeshonderd leden van de NAVO-missie ter plaatse zijn of worden om veiligheidsredenen teruggehaald. De aanval van Israël en de VS heeft ook in Irak tot veel spanningen geleid en tot beschietingen door pro-Iraanse sjiitische milities. De NAVO heeft bevestigd dat "de missie is aangepast".
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Scheepsbemanningen in de Perzische Golf zeggen begonnen te zijn met het rantsoeneren van voedsel en water. Door de Iraanse blokkade kunnen vrijwel geen schepen door de Straat van Hormuz. Volgens de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) van de VN zitten zo'n 20.000 zeelieden vast op ongeveer 3200 schepen.
2 uur geledenBERN (ANP/RTR) - De Zwitserse regering geeft geen toestemming meer voor de export van wapens naar de VS vanwege de oorlog die dat land voert in Iran. Ze baseert zich op het beginsel van de neutraliteit: "De export van oorlogswapens naar landen die zijn betrokken bij een internationaal gewapend conflict, kan niet worden toegestaan gedurende dat conflict."
2 uur geleden