Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Australië onderzoekt eigen vermeende oorlogsmisdaden Afghanistan

Australië onderzoekt eigen vermeende oorlogsmisdaden Afghanistan

SYDNEY (ANP/AFP) - Een speciaal aanklager gaat in Australië onderzoek doen naar vermeende oorlogsmisdaden door Australische elitetroepen in Afghanistan. Premier Scott Morrison, die sprak van beschuldigingen van "ernstig en mogelijk crimineel wangedrag" heeft de aanklager aangesteld.

Australische commando's werden samen met Amerikaanse troepen en andere westerse bondgenoten ingezet in Afghanistan na de terreuraanslagen van 11 september 2001. Sindsdien zijn er geregeld gruwelijke details naar buiten gekomen over het optreden van de Australische elite-eenheden, waaronder het doodschieten van een gevangene om ruimte te besparen in een helikopter en het doden van een 6-jarig kind bij een inval in een huis.

De regering probeerde beschuldigingen door klokkenluiders lange tijd in de doofpot te stoppen, waarbij de politie onderzoek instelde naar journalisten die de misstanden meldden. Intussen heeft de inspecteur-generaal van de Australische strijdkrachten jaren onderzoek gedaan naar wat hij "geruchten en beschuldigingen" van "mogelijke inbreuken op het oorlogsrecht" noemde. Daarbij kwamen 55 losstaande incidenten aan het licht.

Dossiers

De benoeming van een speciaal aanklager betekent een verdere stap in het gerechtelijke proces en kan leiden tot de vervolging van militairen of oud-militairen.

De mogelijke oorlogsmisdaden door Australische troepen kwamen voor het eerst in de publiciteit toen de publieke omroep ABC dossiers naar buiten bracht, waarin werd gesteld dat Australische troepen ongewapende mannen en kinderen hadden gedood in Afghanistan.

In reactie daarop begon de politie een onderzoek naar de ABC-verslaggever in kwestie en de producent, omdat die geheime informatie in handen hadden gekregen. Ook werd een inval gedaan in het hoofdkantoor van ABC.

Meer uit Buitenland

Netanyahu niet geïnteresseerd in overleg met Iran

JERUZALEM (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu is niet geïnteresseerd in eventuele onderhandelingen met Iran. In een interview met het Amerikaanse ABC News verwijt Netanyahu Iran "te liegen, te bedriegen" en de Verenigde Staten te misleiden.

1 uur geleden
Justitie: verdachte schutter Minnesota wilde meer politici doden

MINNEAPOLIS (ANP) - Vance Boelter, die ervan verdacht wordt twee Democratische politici en hun partners te hebben neergeschoten in hun woningen, bezocht ook nog de huizen van twee andere politici. Hij had "de intentie om hen te vermoorden", zei procureur Joe Thompson tijdens een persconferentie. Boelter was in het bezit van een lijst met daarop de namen van 45 functionarissen, maar een duidelijk motief ontbreekt nog.

1 uur geleden
Duitsland haalt met vlucht vanuit Jordanië burgers uit Israël op

BERLIJN (ANP/RTR/DPA) - Het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken biedt Duitsers die Israël willen verlaten een vlucht aan vanaf de Jordaanse hoofdstad Amman. Die zal woensdag vertrekken, zegt een woordvoerder van het ministerie. Door het sluiten van het luchtruim boven Israël voor de burgerluchtvaart zijn directe vluchten van en naar dat land niet mogelijk.

2 uur geleden
Israël bombardeert Iraanse staatsomroep tijdens live-uitzending

TEHERAN (ANP/AFP/DPA) - Israël heeft in Teheran de Iraanse staatsomroep IRIB aangevallen. Het bombardement was te horen en te zien tijdens een uitzending van de omroep. Een presentatrice bekritiseerde live in een studio Israël toen een enorme explosie was te horen, waarna ze uit beeld loopt en er rook en puin te zien is. Op beelden van andere staatsmedia is te zien dat het gebouw in brand staat en er veel rook vanaf komt.

3 uur geleden
Rusland zegt dat VS nieuw overleg over ambassades hebben afgezegd

MOSKOU (ANP/AFP) - Nieuwe gesprekken tussen Rusland en de Verenigde Staten over het normaliseren van de ambassadewerkzaamheden zouden door de Amerikaanse delegatie zijn afgezegd. Dat heeft Moskou maandag gezegd, zonder daarbij een reden te noemen. De VS hebben nog niet op het bericht gereageerd.

4 uur geleden
Reuters en WSJ: Iran vraagt via Golfstaten om bestand met Israël

DUBAI (ANP) - Iran geeft via bemiddelende landen te kennen dat het een wapenstilstand met Israël wil sluiten, melden internationale media. Iran heeft Golfstaten als Saudi-Arabië, Qatar en Oman dringend gevraagd die boodschap over te brengen aan de Verenigde Staten en Israël, zeggen ingewijden tegen persbureau Reuters en The Wall Street Journal.

4 uur geleden
Aanvallen op Teheran, Israël roept deel inwoners op weg te gaan

TEHERAN (ANP/RTR/DPA) - Delen van de Iraanse hoofdstad Teheran zijn aangevallen door de Israëlische krijgsmacht. Het Iraanse staatspersbureau Fars meldt dat een militaire basis in het westen van Teheran doelwit was. Ook zijn er explosies in het oosten van de stad gemeld.

5 uur geleden