Australië mag immigranten niet voor onbepaalde tijd vasthouden
CANBERRA (ANP) - Australië mag een migrant niet voor onbepaalde tijd vasthouden in detentiecentra als er geen zicht is op een uitzetting. De hoogste rechtbank van het land heeft volgens Australische media bepaald dat dit beleid onwettig is. Het besluit kan de weg vrijmaken voor de vrijlating van tientallen immigranten.
Het hooggerechtshof oordeelde in een zaak die was aangespannen door een Rohingya uit Myanmar. De man belandde in een detentiecentrum nadat hij in de gevangenis had gezeten voor kindermisbruik. Zijn visum was door de veroordeling ingetrokken. Zijn advocaten zeggen dat sinds 2018 meerdere pogingen zijn gedaan de man, die niet over de Myanmarese nationaliteit beschikt, het land uit te zetten.
Het hof bepaalde bijna twintig jaar geleden dat de regering immigranten wel voor onbepaalde tijd mocht vasthouden, ook in situaties waarin het onmogelijk is een persoon het land uit te zetten. Die uitspraak werd gedaan in een zaak van een stateloze Palestijn die in 2000 in Australië tevergeefs om bescherming had gevraagd. Als gevolg van dat besluit konden immigranten volgens het Human Rights Law Centre mogelijk levenslang worden vastgehouden.
92 personen
De Australische mensenrechtenorganisatie zegt dat immigranten gemiddeld 708 dagen in detentiecentra doorbrengen. Van hen zitten er momenteel 124 langer dan vijf jaar vast. "Veel van deze mensen zijn stateloos of hebben recht op bescherming van Australië, wat betekent dat ze volgens het internationaal recht niet naar hun land van herkomst kunnen worden teruggestuurd", aldus het Human Rights Law Centre.
In de detentiecentra voor immigranten zitten volgens de regering nog eens 92 personen die in een vergelijkbare situatie zitten als de Rohingya, schrijven Australische media. Het gaat om onder anderen vluchtelingen en staatlozen. Het overgrote deel kan niet naar hun thuisland worden uitgezet omdat ze er mogelijk vervolgd zullen worden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is momenteel niet bereid om een akkoord te sluiten om de oorlog met Iran te beëindigen. Dat zegt Trump in een verklaring tegen NBC News.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde heeft gezworen de Israëlische premier Benjamin Netanyahu als doelwit te nemen in de aanhoudende oorlog tussen Israël en de Verenigde Staten.
2 uur geledenKAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is Oeganda ontvlucht. Hij zat sinds januari ondergedoken, nadat hij had gezegd dat er gefraudeerd was bij de presidentsverkiezingen. Zittend president Yoweri Museveni werd uitgeroepen tot winnaar.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen opgeroepen om oorlogsschepen naar de Golfregio te sturen. Hij wil dat ze meehelpen om ervoor te zorgen dat olieschepen ongehinderd door de belangrijke Straat van Hormuz bij Iran kunnen varen.
14 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingen in Kenia is opgelopen tot boven de zestig. De politie schrijft in een bericht op X dat er 62 mensen zijn omgekomen, onder wie acht kinderen. Zware regenval en overstromingen treffen het Afrikaanse land al dagen. In de hoofdstad Nairobi zijn de meeste doden gevallen: 33. Meer dan 2000 mensen zijn ontheemd geraakt.
15 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers uit Libanon en Israël gaan ergens in de komende dagen met elkaar om tafel over de aanvallen van Israël en Hezbollah, meldt de krant Haaretz op basis van bronnen. Het worden de eerste gesprekken tussen de twee landen sinds de situatie twee weken geleden escaleerde.
17 uur geledenSTARNBERG (ANP/DPA/RTR) - De beroemde Duitse filosoof en socioloog Jürgen Habermas is op 96-jarige leeftijd overleden. Hij gold als een van de grootste denkers van deze tijd.
18 uur geleden