Australië mag immigranten niet voor onbepaalde tijd vasthouden
CANBERRA (ANP) - Australië mag een migrant niet voor onbepaalde tijd vasthouden in detentiecentra als er geen zicht is op een uitzetting. De hoogste rechtbank van het land heeft volgens Australische media bepaald dat dit beleid onwettig is. Het besluit kan de weg vrijmaken voor de vrijlating van tientallen immigranten.
Het hooggerechtshof oordeelde in een zaak die was aangespannen door een Rohingya uit Myanmar. De man belandde in een detentiecentrum nadat hij in de gevangenis had gezeten voor kindermisbruik. Zijn visum was door de veroordeling ingetrokken. Zijn advocaten zeggen dat sinds 2018 meerdere pogingen zijn gedaan de man, die niet over de Myanmarese nationaliteit beschikt, het land uit te zetten.
Het hof bepaalde bijna twintig jaar geleden dat de regering immigranten wel voor onbepaalde tijd mocht vasthouden, ook in situaties waarin het onmogelijk is een persoon het land uit te zetten. Die uitspraak werd gedaan in een zaak van een stateloze Palestijn die in 2000 in Australië tevergeefs om bescherming had gevraagd. Als gevolg van dat besluit konden immigranten volgens het Human Rights Law Centre mogelijk levenslang worden vastgehouden.
92 personen
De Australische mensenrechtenorganisatie zegt dat immigranten gemiddeld 708 dagen in detentiecentra doorbrengen. Van hen zitten er momenteel 124 langer dan vijf jaar vast. "Veel van deze mensen zijn stateloos of hebben recht op bescherming van Australië, wat betekent dat ze volgens het internationaal recht niet naar hun land van herkomst kunnen worden teruggestuurd", aldus het Human Rights Law Centre.
In de detentiecentra voor immigranten zitten volgens de regering nog eens 92 personen die in een vergelijkbare situatie zitten als de Rohingya, schrijven Australische media. Het gaat om onder anderen vluchtelingen en staatlozen. Het overgrote deel kan niet naar hun thuisland worden uitgezet omdat ze er mogelijk vervolgd zullen worden.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/DPA/RTR/BLOOMBERG) - De rechterhand van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, Andri Jermak, stapt op, meldt Zelensky. Aanleiding is een groot corruptieschandaal in de energiesector. Eerder op de dag werd bekend dat het kantoor van de machtige stafchef van de president werd doorzocht door het Nationaal Anticorruptieagentschap (NABU) en een anticorruptieaanklager (SAP).
4 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zegt nog eens negen Palestijnse militanten te hebben gedood bij pogingen om een tunnelnetwerk in Zuid-Gaza te ontmantelen. "Tot nu toe zijn meer dan dertig terroristen uitgeschakeld", aldus een verklaring.
6 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP) - Dagen van verwoestende overstromingen in Zuidoost-Azië hebben meer dan driehonderd mensen het leven gekost. Slachtoffers komen onder andere uit Indonesië, Thailand en Maleisië. Autoriteiten zijn druk bezig met reddingswerkzaamheden.
7 uur geledenHONGKONG (ANP) - De Hongkongse anticorruptiewaakhond ICAC heeft acht mensen opgepakt na de fatale brand in de miljoenenstad. Er wordt onderzoek gedaan naar mogelijke corruptie rond de grote renovatie van de door de brand getroffen woontorens.
7 uur geledenMOSKOU (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán heeft vrijdag in Moskou gezegd dat Rusland een belangrijke energieleverancier voor zijn land zal blijven. Hongarije staat onder druk van de Europese Unie en de Verenigde Staten om zijn afhankelijkheid van de Russische import af te bouwen.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Dominique Pelicot, die veroordeeld is voor jarenlang ernstig misbruik van zijn vrouw, is op zoek naar een uitgever. Hij heeft in zijn cel geschreven en wil nu zijn kant van het verhaal naar buiten brengen, zegt zijn advocaat. Die erkent wel dat er onder uitgevers tot nu toe "veel terughoudendheid" is.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag heeft ook in hoger beroep het vrijlatingsverzoek van de Filipijnse oud-president Rodrigo Duterte afgewezen. Duterte wordt sinds maart in Nederland vastgehouden in afwachting van een proces tegen hem.
9 uur geleden