Australië mag immigranten niet voor onbepaalde tijd vasthouden
CANBERRA (ANP) - Australië mag een migrant niet voor onbepaalde tijd vasthouden in detentiecentra als er geen zicht is op een uitzetting. De hoogste rechtbank van het land heeft volgens Australische media bepaald dat dit beleid onwettig is. Het besluit kan de weg vrijmaken voor de vrijlating van tientallen immigranten.
Het hooggerechtshof oordeelde in een zaak die was aangespannen door een Rohingya uit Myanmar. De man belandde in een detentiecentrum nadat hij in de gevangenis had gezeten voor kindermisbruik. Zijn visum was door de veroordeling ingetrokken. Zijn advocaten zeggen dat sinds 2018 meerdere pogingen zijn gedaan de man, die niet over de Myanmarese nationaliteit beschikt, het land uit te zetten.
Het hof bepaalde bijna twintig jaar geleden dat de regering immigranten wel voor onbepaalde tijd mocht vasthouden, ook in situaties waarin het onmogelijk is een persoon het land uit te zetten. Die uitspraak werd gedaan in een zaak van een stateloze Palestijn die in 2000 in Australië tevergeefs om bescherming had gevraagd. Als gevolg van dat besluit konden immigranten volgens het Human Rights Law Centre mogelijk levenslang worden vastgehouden.
92 personen
De Australische mensenrechtenorganisatie zegt dat immigranten gemiddeld 708 dagen in detentiecentra doorbrengen. Van hen zitten er momenteel 124 langer dan vijf jaar vast. "Veel van deze mensen zijn stateloos of hebben recht op bescherming van Australië, wat betekent dat ze volgens het internationaal recht niet naar hun land van herkomst kunnen worden teruggestuurd", aldus het Human Rights Law Centre.
In de detentiecentra voor immigranten zitten volgens de regering nog eens 92 personen die in een vergelijkbare situatie zitten als de Rohingya, schrijven Australische media. Het gaat om onder anderen vluchtelingen en staatlozen. Het overgrote deel kan niet naar hun thuisland worden uitgezet omdat ze er mogelijk vervolgd zullen worden.
Meer uit Buitenland
RAMALLAH (ANP) - Kolonisten op de Westelijke Jordaanoever hebben auto's en een moskee in brand gestoken in de buurt van Ramallah, meldt WAFA, het officiële persbureau in het gebied. Daarnaast schoten Israëlische troepen ten zuiden van Nablus een 16-jarige jongen dood, aldus WAFA.
37 minuten geledenMANILLA (ANP/RTR) - De Filipijnse minister van Justitie Fredderick Vida zegt dat het land "zeker wel" gehoor gaat geven aan een arrestatiebevel van het Internationaal Strafhof (ICC) tegen Ronald Dela Rosa. De ex-politiechef en huidige senator wordt verdacht van misdaden tegen de menselijkheid in verband met zijn rol in de 'oorlog tegen drugs' in de Filipijnen. Vida zei dat hij opdracht heeft gegeven om Dela Rosa te arresteren als hij probeert te vluchten.
1 uur geledenHELSINKI (ANP) - De Finse autoriteiten hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een waarschuwing afgegeven voor een dronedreiging in de regio Uusimaa, waar de hoofdstad Helsinki ligt. Inwoners werden opgeroepen om binnen te blijven. Volgens de Finse strijdkrachten werd Finland niet direct militair bedreigd. Vrijdagochtend vroeg meldde het ministerie van Binnenlandse Zaken dat het gevaar geweken was. Het vliegverkeer komt ook weer op gang.
6 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag gezegd dat hij "fantastische handelsakkoorden" heeft gesloten met de Chinese leider Xi Jinping. Trump zei dat tijdens een rondleiding door de tuinen van Zhongnanhai, het complex van de Chinese centrale leiding.
7 uur geledenBEIJING (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij niet veel meer geduld met Iran zal hebben. Hij deed die uitspraak in een interview op Fox News.
8 uur geledenPALM BEACH (ANP) - Palm Beach International Airport in Florida zal vanaf 9 juli officieel naar de Amerikaanse president Donald Trump vernoemd worden. Dat heeft de Federal Aviation Administration (FAA) bekendgemaakt.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft donderdag besloten de toegang tot mifepristone na een telefonisch consult per post tijdelijk te handhaven. Mifepristone is de pil die in de overgrote meerderheid van de abortussen in het land gebruikt wordt.
11 uur geleden