
Australië maakt Aboriginal-vlag vrij voor publiek gebruik
CANBERRA (ANP/AFP/DPA/RTR) - De Australische regering heeft de gebruiksrechten van de officiële Aboriginal-vlag opgekocht. De vlag was uniek omdat het wel al nationaal erkend was, maar de rechten waren nog in handen van een individu. Mensen hoeven nu geen juridische problemen te verwachten als zij het ontwerp voor eigen gebruik op kleding drukken.
Activist en ontwerper Harold Thomas hees de rood, zwart en gele vlag voor het eerst in de jaren 70. Sindsdien groeide het uit tot een belangrijk symbool voor de inheemse volkeren van Australië. In 1995 maakte de regering de vlag officieel.
Thomas gaf enkele bedrijven licenties om het ontwerp te gebruiken. Dit leidde wel eens tot ophef. Zo dreigde één van die licentiehouders met juridische stappen tegen organisaties die de vlag op kleding drukten. Sinds enkele jaren voerden inheemse mensen in Australië actie om de vlag "te bevrijden". Premier Scott Morrison zegt dinsdag dat hij dat nu gedaan heeft.
Kosten
De regering betaalt 20 miljoen Australische dollar (ruim 12,6 miljoen euro) om de gebruiksrechten en licenties af te kopen. Eén commercieel bedrijf blijft de officiële maker van Aboriginal-vlaggen. Die partij zal mensen niet tegenhouden wanneer zij vlaggen maken voor eigen gebruik. Als onderdeel van de deal creëert de regering een jaarlijkse studiebeurs voor inheemse studenten, ter ere van ontwerper Thomas.
Het nieuws komt een dag voor de nationale feestdag Australia Day. Op 26 januari viert het land dat een Britse vloot in 1788 Sydney bereikte om een strafkolonie te beginnen, die later uitgroeide tot de staat Australië. Voor veel inheemse Australiërs is de dag omstreden. Voor hen staat de feestdag voor de Britse verovering van het land waar zij woonden.
Meer uit Buitenland
AMSTERDAM (ANP) - De getuigenissen van internationale artsen die hebben gewerkt in de Gazastrook wijzen erop dat Israëlische militairen mogelijk bewust op Palestijnse kinderen hebben geschoten, schrijft de Volkskrant. De krant sprak met vijftien artsen die gezamenlijk zeker 114 kinderen van 15 jaar en jonger zagen die alleen een schotwond in hun hoofd of borst hadden, "een belangrijke aanwijzing dat er gericht op de kinderen is geschoten". Gericht schieten op kinderen is een oorlogsmisdaad.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Voor de kust van schiereiland Kamtsjatka, in het uiterste oosten van Rusland, heeft zaterdag opnieuw een aardbeving plaatsgevonden. De beving had een kracht van 7.4. Eind juli werd het gebied getroffen door een aardbeving met een kracht van 8.8.
4 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse president Nicolas Maduro heeft reservisten, milities en jongeren opgeroepen om zaterdag naar kazernes te komen om te leren schieten. Eerder sprak Maduro al over de inzet van een 'civiele verdediging' nu de spanningen tussen Venezuela en de Verenigde Staten zijn opgelopen.
4 uur geledenPHOENIX (ANP) - De weduwe van politiek activist Charlie Kirk heeft vrijdag president Donald Trump en vicepresident J.D. Vance bedankt voor hun steun en vriendschap. Ook bedankte ze de politiediensten "die onophoudelijk hebben gewerkt om de moordenaar van mijn man te arresteren, zodat hij veroordeeld kan worden."
4 uur geledenSALT LAKE CITY (ANP/BLOOMBERG) - De autoriteiten in de Amerikaanse staat Utah hebben nog geen formele aanklacht ingediend tegen de man die verdacht wordt van de moord op activist Charlie Kirk. De 22-jarige is gearresteerd op verdenking van moord en wapenmisdrijven.
4 uur geledenKINSHASA (ANP/RTR) - In Congo zijn zeker 107 mensen om het leven gekomen bij het zinken van een boot. Het vaartuig vloog in brand op de Congorivier en kon niet meer worden gered. Volgens de regering zijn er ook nog 146 mensen vermist.
14 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Per 1 januari 2027 komt er een verbod op roken en vapen op en bij terrassen in België, meldt minister van Volksgezondheid Frank Vandenbroucke. Ook wordt roken in zogeheten rookkamers, zoals in cafés, luchthavens en shishabars niet meer toegestaan.
18 uur geleden