Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Australië en VS eisen 'onmiddellijke' vrijlating Suu Kyi

Australië en VS eisen 'onmiddellijke' vrijlating Suu Kyi

NAYPYIDAW (ANP/AFP/RTR) - Australië en de Verenigde Staten hebben in de nacht van zondag op maandag de onmiddellijke vrijlating van regeringsleider Aung San Suu Kyi van Myanmar en andere prominente leden van haar partij de Nationale Liga voor Democratie (NLD) geëist, nadat zij tijdens een staatsgreep door het leger zijn gearresteerd.

Australië zegt erg bezorgd te zijn over de berichtgeving rondom de situatie. "We roepen het leger op de wet te volgen, geschillen op een wettige manier op te lossen en iedereen die onrechtmatig is opgepakt onmiddellijk vrij te laten", zegt de Australische minister van Buitenlandse Zaken Marise Payne in een verklaring.

Ook de Amerikaanse president Joe Biden is over de arrestaties ingelicht. De Amerikaanse regering zegt actie te ondernemen als de arrestanten niet vrij worden gelaten. "De VS zullen actie ondernemen als de verantwoordelijken deze stappen niet terugdraaien", staat in een verklaring van het Witte Huis.

Spanningen

Het leger van Myanmar heeft in de nacht van zondag op maandag een staatsgreep gepleegd. Suu Kyi, die in 1991 de Nobelprijs voor de Vrede won, is opgepakt, meldde een woordvoerder van de NLD eerder. Ook meerdere andere prominente leden van de partij en de president Win Myint zijn gearresteerd.

De afgelopen dagen liep de spanning tussen de regering en het leger van Myanmar op in de nasleep van de verkiezingen van afgelopen november. Volgens het leger heeft er bij de verkiezingen, die met een grote meerderheid door de regeringsleider gewonnen werden, fraude plaatsgevonden. Hierdoor werd al gevreesd voor een staatsgreep.

Zorgen

Australië en de VS roepen op de verkiezingsuitslag te waarborgen. Japan laat weten nog niet van plan te zijn Japanners uit Myanmar weg te halen. Wel zegt de regering de situatie in de gaten te houden.

De secretaris-generaal van de Verenigde Naties (VN) Antonio Guterres heeft de militaire arrestaties veroordeeld en zegt zich ernstig zorgen te maken. "Deze ontwikkelingen vormen een serieuze tegenslag voor de democratische hervormingen in Myanmar", stelt hij. De Veiligheidsraad van de VN komt deze week bijeen om de "problematische" situatie in Myanmar te bespreken.

Meer uit Buitenland

Kendrick Lamar is rapper met de meeste Grammy's

LOS ANGELES (ANP/AFP) - Kendrick Lamar is sinds zondag de rapper die de meeste Grammy's ooit heeft gewonnen. Hij heeft er nu 26, een meer dan de vorige recordhouder Jay-Z.

2 uur geleden
Trump: VS en Cuba onderhandelen over akkoord 'op hoogste niveau'

MAR-A-LAGO (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten en Cuba onderhandelen "op het hoogste niveau" over een akkoord. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump zondag, nadat hij Cuba met een olieblokkade had gedreigd.

7 uur geleden
Topgeneraals Israël en VS ontmoetten elkaar in Pentagon

WASHINGTON (ANP/RTR) - De hoogste generaals van de Verenigde Staten en Israël hebben vrijdag overleg gevoerd in het Pentagon te midden van de oplopende spanningen met Iran. Dat zeiden twee Amerikaanse functionarissen tegen persbureau Reuters.

13 uur geleden
Oekraïne meldt ruim tien doden door inslag drone bij bus

DNIPRO (ANP/RTR) - Oekraïense regionale autoriteiten hebben gemeld dat een bedrijfsbus ten oosten van de stad Dnipro is getroffen door een Russische drone die vlak bij het voertuig insloeg. Daardoor zouden vijftien doden en meerdere gewonden zijn gevallen.

15 uur geleden
Bij brand in Crans-Montana gewond geraakte Zwitser overleden

SION (ANP/AF) - Een 18-jarige Zwitser die gewond raakte bij de dramatische brand met oud en nieuw in een café in het Zwitserse Crans-Montana is in een ziekenhuis in Zürich overleden, meldt de Zwitserse justitie.

18 uur geleden
Slowaakse veiligheidsadviseur stapt op over mails met Epstein

BRATISLAVA (ANP/AFP) - De veiligheidsadviseur van de Slowaakse regering, ex-minister van Buitenlandse Zaken Miroslav Lajcak, is opgestapt naar aanleiding van mails met de Amerikaanse zakenman en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Lajcak zegt niets verkeerd te hebben gedaan en dat de omvang van Epsteins misbruik bij hem toen niet bekend was. Premier Robert Fico betreurt het vertrek van de ervaren diplomaat.

18 uur geleden
Zelensky: komende week nieuwe onderhandelingen in Abu Dhabi

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat er komende week nieuw overleg met Rusland en de Verenigde Staten plaatsvindt in Abu Dhabi. Dat gebeurt op 4 en 5 februari, schrijft hij op X.

20 uur geleden