Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Australië en VS eisen 'onmiddellijke' vrijlating Suu Kyi

Australië en VS eisen 'onmiddellijke' vrijlating Suu Kyi

NAYPYIDAW (ANP/AFP/RTR) - Australië en de Verenigde Staten hebben in de nacht van zondag op maandag de onmiddellijke vrijlating van regeringsleider Aung San Suu Kyi van Myanmar en andere prominente leden van haar partij de Nationale Liga voor Democratie (NLD) geëist, nadat zij tijdens een staatsgreep door het leger zijn gearresteerd.

Australië zegt erg bezorgd te zijn over de berichtgeving rondom de situatie. "We roepen het leger op de wet te volgen, geschillen op een wettige manier op te lossen en iedereen die onrechtmatig is opgepakt onmiddellijk vrij te laten", zegt de Australische minister van Buitenlandse Zaken Marise Payne in een verklaring.

Ook de Amerikaanse president Joe Biden is over de arrestaties ingelicht. De Amerikaanse regering zegt actie te ondernemen als de arrestanten niet vrij worden gelaten. "De VS zullen actie ondernemen als de verantwoordelijken deze stappen niet terugdraaien", staat in een verklaring van het Witte Huis.

Spanningen

Het leger van Myanmar heeft in de nacht van zondag op maandag een staatsgreep gepleegd. Suu Kyi, die in 1991 de Nobelprijs voor de Vrede won, is opgepakt, meldde een woordvoerder van de NLD eerder. Ook meerdere andere prominente leden van de partij en de president Win Myint zijn gearresteerd.

De afgelopen dagen liep de spanning tussen de regering en het leger van Myanmar op in de nasleep van de verkiezingen van afgelopen november. Volgens het leger heeft er bij de verkiezingen, die met een grote meerderheid door de regeringsleider gewonnen werden, fraude plaatsgevonden. Hierdoor werd al gevreesd voor een staatsgreep.

Zorgen

Australië en de VS roepen op de verkiezingsuitslag te waarborgen. Japan laat weten nog niet van plan te zijn Japanners uit Myanmar weg te halen. Wel zegt de regering de situatie in de gaten te houden.

De secretaris-generaal van de Verenigde Naties (VN) Antonio Guterres heeft de militaire arrestaties veroordeeld en zegt zich ernstig zorgen te maken. "Deze ontwikkelingen vormen een serieuze tegenslag voor de democratische hervormingen in Myanmar", stelt hij. De Veiligheidsraad van de VN komt deze week bijeen om de "problematische" situatie in Myanmar te bespreken.

Meer uit Buitenland

Dodental richting 500 bij protesten in Iran

WASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het regime en de slechte economische situatie is opgelopen tot 466. Dat meldt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran.

18 minuten geleden
Oekraïne bestookt drie Russische booreilanden

KYIV (ANP) - Het Oekraïense leger meldt dat drie booreilanden in de Kaspische Zee zijn aangevallen die eigendom zijn van het Russische oliebedrijf Lukoil. De getroffen platforms worden gebruikt om het Russische bezettingsleger te ondersteunen, aldus Oekraïne.

1 uur geleden
Dodental rond protesten Iran overstijgt 200, melden activisten VS

WASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het regime en de slechte economische situatie is opgelopen tot 203. Dat meldt een in de Verenigde Staten gevestigde groepering die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran.

1 uur geleden
Trump raadt Cuba aan deal te sluiten voordat het te laat is

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump raadt het communistische regime van Cuba "ten zeerste aan" een deal te sluiten, "voordat het te laat is". Er gaat geen olie of geld uit Venezuela meer naar Cuba, benadrukt de president op zijn eigen sociale medium Truth Social.

2 uur geleden
Omstreden alientheoreticus Erich von Däniken (90) overleden

UNTERSEEN (ANP/DPA) - De Zwitserse auteur Erich von Däniken is op 90-jarige leeftijd overleden. De bestsellerauteur verwierf in de jaren 60 en 70 bekendheid met tientallen publicaties over buitenaards leven op aarde. Daarin schreef hij onder meer dat de piramides in Egypte tot stand waren gekomen met hulp van aliens. Ook gaf hij veel lezingen, zoals over de vraag of buitenaards leven over dezelfde geslachtsorganen als de mens zou beschikken.

2 uur geleden
Berlijn noemt aantijgingen Amerikaanse minister Kennedy fout

WASHINGTON/BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering heeft aantijgingen van de Amerikaanse gezondheidsminister Robert F. Kennedy Jr. tegengesproken. De omstreden telg van de beroemde Kennedy-familie beweert dat in Duitsland ruim duizend artsen worden vervolgd, omdat ze tijdens de coronapandemie bijvoorbeeld hadden toegestaan dat patiënten geen mondkapje hoefden te dragen.

3 uur geleden
Oud-VS-ambassadeur VK biedt slachtoffers Epstein excuses aan

LONDEN (ANP/RTR) - De gewezen Britse ambassadeur in de Verenigde Staten, Peter Mandelson, heeft excuses aangeboden aan de slachtoffers van Jeffrey Epstein. De voormalige topdiplomaat onderhield warme banden met de Amerikaanse miljardair en veroordeelde zedendelinquent en moest vertrekken toen bekend werd hoe nauw hij was met Epstein. "Ik zou mijn excuses willen aanbieden aan deze vrouwen voor het feit dat het systeem erin faalde hun stemmen te horen en hen niet de bescherming bood die ze mochten verwachten", aldus Mandelson.

3 uur geleden