Australië en Japan sluiten defensieverdrag
CANBERRA (ANP) - Australië en Japan hebben een belangrijke stap gezet naar intensievere militaire samenwerking. De premiers van de landen maakten volgens de Australische omroep ABC bekend dat er een principeakkoord is gesloten over een defensieverdrag, dat RAA (Reciprocal Access Agreement) wordt genoemd.
Over het akkoord wordt al jaren onderhandeld. Het moet het voor de strijdkrachten van de landen makkelijker maken om samen te oefenen. Er zijn afspraken gemaakt over de regels die gaan gelden bij activiteiten op elkaars grondgebied.
De onderhandelingen over die overeenkomst verliepen soms moeizaam. Australië eiste volgens ABC dat Australische militairen die ernstige misdrijven plegen in Japan niet het risico lopen de doodstraf te krijgen. Japan wilde dat niet toezeggen. Inmiddels zou daar een mechanisme voor zijn bedacht, maar daar zijn nog geen details over bekendgemaakt.
China
De Australische premier Scott Morrison sprak over een "cruciaal moment in de geschiedenis van de banden tussen Japan en Australië". Hij nodigde zijn Japanse collega Yoshihide Suga uit om volgend jaar naar Australië te komen om het verdrag formeel te ondertekenen.
Beide landen maken zich zorgen over de activiteiten van China, dat zich steeds assertiever opstelt in de regio. Het akkoord hoeft niet goedgekeurd te worden door het Australische parlement. De Japanse volksvertegenwoordiging moet nog wel toestemming geven.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - In de honderdduizenden stukken die het Amerikaanse ministerie van Justitie vrijdag heeft vrijgegeven over de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein wordt nauwelijks verwezen naar president Donald Trump. Oud-president Bill Clinton komt er veelvuldig in voor.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie gaat vrijdag alleen een deel van de documenten over zedendelinquent Jeffrey Epstein vrijgeven. Het Congres gaf vorige maand opdracht om alle documenten vrij te geven, met een deadline op 19 december.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben nieuwe sancties ingevoerd als maatregel tegen de Venezolaanse president Nicolás Maduro en zijn echtgenote, waarmee de druk op Caracas verder wordt verhoogd. De sancties gelden voor zeven familieleden en medewerkers.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio is mogelijk zaterdag bij een deel van het overleg tussen de VS en Oekraïne. De tweedaagse gesprekken over het stoppen van de oorlog tussen Oekraïne en Rusland vinden plaats in Miami.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering waarschuwt boeren tijdens de feestdagen geen wegen te blokkeren. Er zijn ruim een week geleden boerenprotesten met wegblokkades uitgebroken, vooral in het zuiden, naar aanleiding van het in opdracht van de autoriteiten slachten van runderen naar aanleiding van een besmettelijke veeziekte. Volgens de veehouders reageert de overheid overdreven wreed op de plaatselijke uitbraak van de knobbelziekte of nodulaire dermatose.
8 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Als Oekraïne verkiezingen houdt, zou Rusland mogelijk geen aanvallen op het land uitvoeren. Oekraïners die in Rusland of door Rusland beheerste gebieden wonen, zouden ook in Oekraïense verkiezingen moeten kunnen stemmen. President Vladimir Poetin heeft dit in zijn jaarlijkse persconferentie gezegd.
12 uur geledenTAIPEI (ANP/RTR) - Bij een steekaanval in de Taiwanese hoofdstad Taipei zijn zeker drie doden gevallen, vijf mensen raakten gewond. Volgens premier Cho Jung-tai liet een man rookbommen afgaan bij het centrale treinstation van de stad, waarna hij naar een nabijgelegen metrostation in een druk winkelgebied rende. Onderweg viel hij mensen aan.
12 uur geleden