Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Australië en Japan sluiten defensieverdrag

Australië en Japan sluiten defensieverdrag

CANBERRA (ANP) - Australië en Japan hebben een belangrijke stap gezet naar intensievere militaire samenwerking. De premiers van de landen maakten volgens de Australische omroep ABC bekend dat er een principeakkoord is gesloten over een defensieverdrag, dat RAA (Reciprocal Access Agreement) wordt genoemd.

Over het akkoord wordt al jaren onderhandeld. Het moet het voor de strijdkrachten van de landen makkelijker maken om samen te oefenen. Er zijn afspraken gemaakt over de regels die gaan gelden bij activiteiten op elkaars grondgebied.

De onderhandelingen over die overeenkomst verliepen soms moeizaam. Australië eiste volgens ABC dat Australische militairen die ernstige misdrijven plegen in Japan niet het risico lopen de doodstraf te krijgen. Japan wilde dat niet toezeggen. Inmiddels zou daar een mechanisme voor zijn bedacht, maar daar zijn nog geen details over bekendgemaakt.

China

De Australische premier Scott Morrison sprak over een "cruciaal moment in de geschiedenis van de banden tussen Japan en Australië". Hij nodigde zijn Japanse collega Yoshihide Suga uit om volgend jaar naar Australië te komen om het verdrag formeel te ondertekenen.

Beide landen maken zich zorgen over de activiteiten van China, dat zich steeds assertiever opstelt in de regio. Het akkoord hoeft niet goedgekeurd te worden door het Australische parlement. De Japanse volksvertegenwoordiging moet nog wel toestemming geven.

Meer uit Buitenland

Zelensky stelt Kyrylo Boedanov aan als nieuwe stafchef

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft een nieuwe stafchef aangesteld. Het gaat om Kyrylo Boedanov, hoofd van de inlichtingendienst. Afgelopen november stapte voormalig stafchef Andri Jermak op na een groot corruptieschandaal in de energiesector.

46 minuten geleden
Paus Leo bidt voor slachtoffers Zwitserse nieuwjaarsbrand

VATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft gebeden voor de slachtoffers van de nieuwjaarsbrand in Zwitserland en betuigde zijn "medeleven en solidariteit" aan hun families. Dat meldt het Vaticaan.

1 uur geleden
Trump dreigt met actie bij geweld tegen Iraanse demonstranten

WASHINGTON (ANP/RTR) - Als Iran vreedzame demonstranten neerschiet en "op gewelddadige wijze vermoordt", zullen de Verenigde Staten hen te hulp schieten, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. "We staan paraat en zijn klaar om in actie te komen."

4 uur geleden
Ruim twintig gewonden Crans-Montana minstens 60 procent verbrand

CRANS-MONTANA/LAUSANNE (ANP/DPA) - Ongeveer 13 volwassenen en 8 minderjarigen onder de slachtoffers van de brand in het Zwitserse Crans-Montana hebben brandwonden over meer dan 60 procent van hun lichaam, heeft een arts van de universiteitskliniek in Lausanne, waar ze zijn opgenomen, tegen de Zwitserse zender RTS gezegd.

9 uur geleden
VS: China verhoogt onnodig spanningen rond Taiwan met oefeningen

WASHINGTON (ANP) - Militaire oefeningen van China rond Taiwan hebben "onnodig" de spanningen verhoogd, zegt woordvoerder Tommy Pigott van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij verzoekt China om op te houden met de militaire druk.

9 uur geleden
Venezuela wil met VS praten over oorlog tegen drugs en olie

CARACAS (ANP) - De Venezolaanse president Nicolás Maduro is "klaar" om met de Verenigde Staten te praten over de strijd tegen drugs en over olie. Dat heeft hij gezegd in een interview met het televisiestation VTV, dat donderdag werd uitgezonden.

11 uur geleden
New Yorkse burgemeester Mamdani: 'We zullen stoutmoedig besturen'

NEW YORK (ANP) - De donderdag beëdigde burgemeester van New York, Zohran Mamdani, heeft beloofd "stoutmoedig" te besturen. Hij zei bij zijn inaugurele toespraak te willen aantonen dat linkse politiek kan slagen. "We zullen iets doen wat New Yorkers beter kunnen dan iedereen: we zullen een voorbeeld voor de wereld zijn."

12 uur geleden