Australië dwingt techconcerns te betalen voor nieuws
CANBERRA (ANP/AFP) - Australië wil dat grote techbedrijven als Facebook-moeder Meta en Google lokale media betalen voor nieuws dat via hun platforms wordt gedeeld. Daarvoor heeft de regering donderdag een regeling gepresenteerd. De bedrijven hebben de afgelopen jaren kostbare advertentie-inkomsten weggenomen bij de traditionele media, die steeds vaker een strijd voeren om te overleven.
Grote techbedrijven, met een jaaromzet van 160 miljoen Amerikaanse dollar of meer, zullen voortaan worden belast met een nog te bepalen tarief. Volgens de Australische regering gaat deze regeling in ieder geval gelden voor de moederbedrijven van Facebook, Google en TikTok. X blijft waarschijnlijk buiten schot, omdat de binnenlandse inkomsten daarvoor te laag zijn. De bedrijven kunnen echter onder de belasting uitkomen door commerciële overeenkomsten te sluiten om de media te compenseren.
"De snelle groei van digitale platforms in de afgelopen jaren heeft het Australische medialandschap verstoord en bedreigt de levensvatbaarheid van journalistiek in het publiek belang", zegt de Australische communicatieminister Michelle Rowland. "Het is belangrijk dat digitale platforms hun steentje bijdragen. Ze moeten de toegang tot kwaliteitsjournalistiek ondersteunen die onze democratie informeert en versterkt."
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Onlinebank Revolut gaat in Nederland telefoonabonnementen aanbieden. Klanten van de bank kunnen binnenkort vanuit hun bankapp een mobiel abonnement afsluiten voor data, bellen en sms'en. De bank is naar eigen zeggen de eerste financiële speler in Nederland die een volwaardige telecomdienst aanbiedt.
1 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De grotere Italiaanse bank Banco BPM heeft aan rivaal Monte dei Paschi di Siena, de oudste bank ter wereld, een fusie tussen gelijken voorgesteld. Als dit tot een samenvoeging leidt, zou dat de op een na grootste bankgroep van Italië opleveren, met een beurswaarde van meer dan 50 miljard euro.
14 uur geledenWENEN (ANP/RTR) - Oliekartel OPEC en bondgenoten als Rusland hebben zondag voor de vierde maand op rij besloten hun productiedoelen voor olieproductie op te schroeven. Ze voegen wederom 188.000 vaten olie per dag toe aan hun productiedoelstelling. Het gaat wel om een symbolische verhoging, aangezien de Straat van Hormuz zo goed als afgesloten is en de olielveringen ernstig zijn verstoord.
15 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Air France-KLM-topman Ben Smith heeft laten doorschemeren dat hij bereid is om een mogelijke betrokkenheid bij een bod op easyJet te overwegen. Volgens persbureau Bloomberg heeft hij gezegd dat hij een telefoontje van de potentiële koper Castlelake zou aannemen, mocht de Amerikaanse investeringsmaatschappij met een voorstel komen.
16 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP) - De productie van duurzamere vliegtuigbrandstof, ofwel sustainable aviation fuel (SAF), komt wereldwijd amper van de grond. Daarop heeft de internationale luchtvaartbrancheorganisatie IATA dit weekend gewezen op een conferentie in Brazilië. De belangenclub waarschuwde dat doelstellingen voor luchtvaartmaatschappijen om meer gebruik hiervan te maken zo in gevaar komen.
17 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China wil slankere elektrische auto's, na jaren waarin grotere accu's en de groeiende vraag naar ruimte en functies personenwagens aanzienlijk groter en zwaarder hebben gemaakt. Dat meldde de Chinese staatszender CCTV zondag.
18 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Werkgeversvoorman Coen van Oostrom hoopt dat bezuinigingen op de sociale zekerheid in Nederland niet nodig zijn en dat het mogelijk is om andere oplossingen te vinden. Dat heeft de VNO-NCW-voorzitter gezegd in het televisieprogramma WNL Op Zondag. Hij wil met de vakbonden kijken hoe het systeem van sociale zekerheid "efficiënter" geregeld kan worden.
19 uur geleden