Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Australië bezorgd om Chinees charmeoffensief in Stille Oceaan

Australië bezorgd om Chinees charmeoffensief in Stille Oceaan

SUVA (ANP/AFP) - De Australische regering roept eilandstaten in het zuiden van de Stille Oceaan op niet in te gaan op pogingen van China de banden aan te halen in de regio. Minister Penny Wong van Buitenlandse Zaken waarschuwde op Fiji dat de eilanden zelf de teugels in handen moeten houden.

Wong is bezig aan een meerdaags bezoek aan de landen in de Stille Oceaan, in navolging van haar Chinese collega Wang Yi, die ook aan een tournee bezig is. Beijing probeert zijn invloed uit te breiden in de regio en tekende vorige maand tot grote onvrede van Australië, Nieuw-Zeeland en de Verenigde Staten een veiligheidsverdrag met de Salomonseilanden.

Australië noemde het waarschijnlijk dat China door dat verdrag een militaire basis gaat openen op de eilandengroep, die ten noordoosten van het land ligt. Mogelijk kunnen er dan voor het eerst Chinese marineschepen aanmeren in dit deel van de Stille Oceaan.

Vrijhandelsakkoord

Volgens uitgelekte documenten zou China onder meer uit zijn op een vrijhandelsakkoord met tien eilandstaatjes en voor miljoenen euro's aan steun aanbieden. Ook zou het land lokale politie kunnen opleiden, meer toegang krijgen tot natuurlijke hulpbronnen en gevoelige zeegebieden in kaart mogen brengen.

"We hebben publiekelijk onze zorgen geuit over deze overeenkomst", zei Wong in de Fijische hoofdstad Suva. Ze benadrukte dat toenadering tot Beijing gevolgen heeft voor de eilandstaten. "Wij vinden dat het belangrijk is dat de veiligheid van de regio door de regio zelf bepaald wordt."

De Chinese minister Wang haalde donderdag tijdens een bezoek aan de Salomonseilanden nog uit naar de kritiek op het onlangs gesloten veiligheidspact. Hij stelde dat het verdrag onterecht "besmeurd" en bekritiseerd wordt.

Meer uit Buitenland

Juridisch directeur Goldman Sachs stapt op om banden met Epstein

NEW YORK (ANP/AFP) - De juridisch directeur van Goldman Sachs, Kathryn Ruemmler, stapt op bij de Amerikaanse zakenbank na ophef over haar nauwe banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein. Dat liet topman David Solomon weten.

31 minuten geleden
Delcy Rodríguez belooft vrije verkiezingen in Venezuela

CARACAS (ANP) - De Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez zegt dat zij "absoluut" bereid is vrije en eerlijke verkiezingen te houden. Het moment daarvoor moet echter worden bepaald in een "politieke dialoog", zei ze in een interview met NBC News dat donderdag werd uitgezonden.

4 uur geleden
Energieminister VS: al 1 miljard aan Venezolaanse olie verkocht

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sinds de arrestatie van de Venezolaanse president Nicolás Maduro in januari al ruim 1 miljard dollar aan Venezolaanse olie verkocht. In de komende maanden moet daar nog eens circa 5 miljard dollar bijkomen. Dat zei de Amerikaanse minister van Energie Chris Wright in een interview met NBC News.

5 uur geleden
BBC gaat komende jaren honderden miljoenen bezuinigen

LONDEN (ANP) - De Britse publieke omroep gaat de komende jaren flink bezuinigen. De BBC maakte donderdag bekend de kosten over de komende drie jaar met ongeveer 10 procent te verlagen.

8 uur geleden
Oppositieleider Hongarije spreekt van lastercampagne door Orbán

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar zegt onderdeel te zijn geworden van een lastercampagne in aanloop naar de verkiezingen in april. In een video op sociale media zegt hij dat personen met regeringsbanden voorbereidingen treffen om een sekstape van hem online te zetten. Magyar geldt als de belangrijkste tegenstander van Viktor Orbán en loopt in de meeste peilingen voorop.

9 uur geleden
Noorse oud-premier aangeklaagd wegens grootschalige corruptie

OSLO (ANP) - De Noorse oud-premier Thorbjørn Jagland is aangeklaagd voor "grootschalige corruptie" wegens zijn banden met de Amerikaanse investeerder Jeffrey Epstein. Dat melden onder meer de Noorse publieke omroep en de BBC. Eerder op de dag werden al huiszoekingen verricht in een woning en vakantiewoningen van de oud-premier.

9 uur geleden
Nationalisten winnen verkiezingen Bangladesh na vertrek premier

DHAKA (ANP/RTR/AFP) - De Bangladesh Nationalist Party (BNP) heeft de verkiezingen gewonnen. De partij is bij het tellen van de stemmen niet meer in te halen. Het waren de eerste verkiezingen in Bangladesh sinds premier Sheikh Hasina in 2024 vluchtte na grootschalige protesten in het land.

9 uur geleden