Australië bezorgd om Chinees charmeoffensief in Stille Oceaan
SUVA (ANP/AFP) - De Australische regering roept eilandstaten in het zuiden van de Stille Oceaan op niet in te gaan op pogingen van China de banden aan te halen in de regio. Minister Penny Wong van Buitenlandse Zaken waarschuwde op Fiji dat de eilanden zelf de teugels in handen moeten houden.
Wong is bezig aan een meerdaags bezoek aan de landen in de Stille Oceaan, in navolging van haar Chinese collega Wang Yi, die ook aan een tournee bezig is. Beijing probeert zijn invloed uit te breiden in de regio en tekende vorige maand tot grote onvrede van Australië, Nieuw-Zeeland en de Verenigde Staten een veiligheidsverdrag met de Salomonseilanden.
Australië noemde het waarschijnlijk dat China door dat verdrag een militaire basis gaat openen op de eilandengroep, die ten noordoosten van het land ligt. Mogelijk kunnen er dan voor het eerst Chinese marineschepen aanmeren in dit deel van de Stille Oceaan.
Vrijhandelsakkoord
Volgens uitgelekte documenten zou China onder meer uit zijn op een vrijhandelsakkoord met tien eilandstaatjes en voor miljoenen euro's aan steun aanbieden. Ook zou het land lokale politie kunnen opleiden, meer toegang krijgen tot natuurlijke hulpbronnen en gevoelige zeegebieden in kaart mogen brengen.
"We hebben publiekelijk onze zorgen geuit over deze overeenkomst", zei Wong in de Fijische hoofdstad Suva. Ze benadrukte dat toenadering tot Beijing gevolgen heeft voor de eilandstaten. "Wij vinden dat het belangrijk is dat de veiligheid van de regio door de regio zelf bepaald wordt."
De Chinese minister Wang haalde donderdag tijdens een bezoek aan de Salomonseilanden nog uit naar de kritiek op het onlangs gesloten veiligheidspact. Hij stelde dat het verdrag onterecht "besmeurd" en bekritiseerd wordt.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump zegt dat de Amerikanen de oorlog in Iran al hebben gewonnen, maar dat de aanvallen voorlopig nog doorgaan om het land definitief te verslaan. "We willen niet te vroeg vertrekken, toch?", zei Trump tijdens een toespraak in Kentucky. "We moeten de klus afmaken."
57 minuten geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft een resolutie aangenomen waarin Iran wordt opgeroepen om te stoppen met het aanvallen van de Golfstaten. Volgens de resolutietekst zijn die aanvallen in strijd met het internationaal recht en vormen ze een "ernstige dreiging voor de internationale vrede en veiligheid".
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De luchtaanval op een lagere meisjesschool in Iran was waarschijnlijk te wijten aan een fout van het Amerikaanse leger. Dat meldt The New York Times op basis van anonieme bronnen die inzicht hebben in de voorlopige bevindingen van het Amerikaanse onderzoek naar het incident. Volgens Iran kwamen daarbij zeker 175 mensen om, vrijwel allemaal kinderen.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Libanon heeft melding gemaakt van meer dan 630 doden, onder wie 91 kinderen, als gevolg van de recente Israëlische aanvallen. Ongeveer 860.000 mensen hebben zich inmiddels als ontheemd geregistreerd. De hoofdstad Beiroet werd woensdag weer getroffen door een luchtaanval, waarbij een flatgebouw in het dichtbevolkte centrum van de stad het doelwit was.
2 uur geledenOSLO (ANP/AFP) - De Noorse politie heeft drie broers opgepakt voor de explosie bij de Amerikaanse ambassade in Oslo. Ze worden verdacht van het plegen van een terroristische bomaanslag.
5 uur geledenSANTIAGO (ANP/AFP) - De radicaal-rechtse Chileense politicus José Antonio Kast is geïnstalleerd als president van het land van bijna 20 miljoen inwoners. Hij won de tweede ronde van de verkiezingen in december overweldigend met 58 procent van de stemmen van een communistische kandidate. Kast won in alle regio's en kreeg de meeste stemmen die een kandidaat in Chili ooit kreeg, 7,2 miljoen kiezers.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft gedreigd terug te slaan als de Iraanse civiele havens worden aangevallen. Volgens het leger zijn in dat geval alle havens in de regio "legitieme doelen" om te beschieten.
5 uur geleden