Auschwitz-overlever ontzet door aanval op Israël
WARSCHAU (ANP/DPA) - Bij de herdenkingsplechtigheid ter gelegenheid van de bevrijding van het Duitse concentratiekamp Auschwitz, 79 jaar geleden, heeft een overlevende zaterdag haar ontzetting geuit over de terroristische aanslag op Israël. Militante leden van Hamas en andere groeperingen richtten op 7 oktober vanuit de Gazastrook een bloedbad aan op Israëlisch grondgebied. Ze doodden ongeveer 1200 mensen en houden nog altijd meer dan honderd gijzelaars vast.
"Omgekomen zijn zonen en dochters van de weinige geredde Holocaustoverlevenden, die een nieuw leven zijn begonnen en een nieuw vaderland hebben gevonden in Israël', zei de 94-jarige Halina Birenbaum op de gedenkplaats van het voormalige Duitse vernietigingskamp in het zuiden van Polen. Ze wees daarnaast op de demonstraties tegen Joden en de Joodse staat in een aantal Europese landen. "Voor mij is dat een verlenging van Auschwitz".
Piotr Cywinski, de directeur van het museum Auschwitz-Birkenau, ging in op de verontrustende ontwikkelingen in Oekraïne en het Nabije Oosten. "We geloofden in een rechtvaardigere, vriendelijkere en menselijkere wereld". Momenteel dient zich volgens hem echter een keerpunt in de geschiedenis aan.
"Nu valt de ene bevrijder de andere aan. Ze verkrachten en moorden. En in Israël, de leefomgeving van de overlevenden van de Shoah, gloort vrede zelfs niet aan de horizon". Cywinski wees tevens met een beschuldigende vinger naar Europa, dat naar zijn mening heeft verzuimd zich afdoende te wapenen tegen de terugkeer van antisemitisme, racisme en vreemdelingenhaat.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De nieuwe Iraanse leider beschuldigt de vijanden van zijn land van een poging verdeeldheid te zaaien in Iran, nu ze volgens hem de oorlog hebben verloren. Mojtaba Khamenei riep zijn landgenoten op tot eenheid om dat "sinistere complot" te bestrijden.
28 minuten geledenBOEDAPEST (ANP/RTR/AFP) - De burgemeester van de Hongaarse hoofdstad Boedapest wordt niet langer vervolgd voor zijn betrokkenheid bij het organiseren van een mars voor de lhbti-gemeenschap in 2025. Aanklagers maakten donderdag bekend dat ze de aanklachten intrekken.
32 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - De opvangregeling voor Oekraïners die vanwege de oorlog naar EU-landen vluchten, wordt naar alle waarschijnlijkheid verlengd. Wel is de kans groot dat daar verdere beperkingen aan worden gekoppeld, zo werd donderdag duidelijk in Luxemburg. Daar bespreken de EU-ministers van Binnenlandse Zaken de verlenging van de Richtlijn Tijdelijke Bescherming (RTB). Eurocommissaris Magnus Brunner (Binnenlandse Zaken) en diverse ministers spraken voor het begin van de vergadering hun steun uit voor verlenging, maar niet meer voor iedereen.
45 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Frans-Iraanse kunstenares Marjane Satrapi is op 56-jarige leeftijd overleden. Dat heeft haar omgeving donderdag laten weten aan het Franse persbureau AFP. Satrapi werd wereldwijd bekend met het stripboek Persepolis en de verfilming daarvan.
50 minuten geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Een Nepalese bergbeklimmer van wie aangenomen werd dat hij was overleden op Mount Everest, is na zes dagen toch weer opgedoken. Dawa Sherpa was in zijn eentje vrijwel helemaal teruggekropen naar het basiskamp. Op bevriezingsverschijnselen na lijkt hij het redelijk goed te maken.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische krijgsmacht gaat door met de operaties in het zuiden van Libanon en zal bij nieuwe aanvallen van Hezbollah ook weer optreden in de hoofdstad Beiroet, zegt minister van Defensie Israel Katz. Zijn verklaring komt enige uren nadat bekend werd dat in Washington afspraken waren gemaakt over een staakt-het-vuren. Het leger zegt eveneens dat de gevechten voortduren.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De nieuwe deal over een bestand tussen Israël en Libanon leidt tot kritiek binnen de Israëlische regering. De uiterst rechtse minister van Nationale Veiligheid Itamar Ben-Gvir noemt de overeenkomst volgens Israëlische media een "grote fout".
3 uur geleden