Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Auschwitz Comité: bespioneren Joden na oorlog is schandalig

Auschwitz Comité: bespioneren Joden na oorlog is schandalig

AMSTERDAM (ANP) - Jacques Grishaver, voorzitter van het Nederlands Auschwitz Comité, vindt het schandalig dat Joodse Amsterdammers die betrokken waren bij het comité na de Tweede Wereldoorlog werden gevolgd door veiligheidsdiensten. Het Parool publiceerde zaterdag een onderzoek op basis van persoonsdossiers die vorig jaar werden overgedragen aan het Nationaal Archief in Den Haag.

Amsterdamse Joden die de oorlog overleefden en terugkeerden uit de kampen werden lange tijd in de gaten gehouden. Ze werden gezien als extremisten en als een gevaar voor de democratie, aldus Het Parool. De BVD, de voorloper van de AIVD, deed onder meer verslag van herdenkingen.

Grishaver vond het verbijsterend om te horen. "Dat een groepje berooide Joden, die allemaal hun familie hadden verloren, terugkwamen naar Nederland en als extremisten werden gezien. En dat er verslag werd gedaan van herdenkingen en reizen die naar kampen werden gemaakt. Het is gewoon niet te begrijpen", reageert hij zaterdagmiddag. Hij wil dat er meer documenten over de kwestie openbaar worden. "Wie waren de opdrachtgevers van dit soort onderzoeken?"

Vechten voor erkenning

Volgens de voorzitter van het comité, dat onder meer is opgericht voor het herdenken van de Holocaust en het overdragen van kennis hierover, is er na de oorlog geen belangstelling geweest voor het leven van Joden. Ze hebben volgens hem moeten vechten voor erkenning.

"Dit is wel heel bizar", zegt partijleider van NSC Pieter Omtzigt op X over het nieuws. "Wil daar graag uitleg over hebben." Stichting Sobibor noemt het "bizar en schokkend". "Dit gaat alle voorstelling te boven." Oud-directeur van het CIDI Ronny Naftaniel vindt het "misselijkmakend".

Meer uit Binnenland

Vermist meisje uit Utrecht weer terecht

UTRECHT (ANP) - Het meisje van bijna 1 dat sinds dinsdag uit Utrecht vermist was, is terecht. Dat meldt de politie. De moeder van het kind heeft zich zaterdagavond samen met haar dochter bij de politie gemeld.

2 uur geleden
Drukte op Europese wegen neemt af

DEN HAAG (ANP) - De ANWB meldt dat de files in Europa op deze zwarte zaterdag "overal korter worden". De files staan er volgens een woordvoerster van de ANWB Verkeersinformatie nog wel, "maar de vertraging neemt geleidelijk af". Ook schuift de drukte op richting het zuiden.

8 uur geleden
Aanhoudingen in Amsterdam bij protest tijdens Canal Parade

AMSTERDAM (ANP) - Vlak bij de Prins Hendrikkade in Amsterdam zijn vijf mensen aangehouden die actievoerden tegen de boot van Booking.com. Deze boot vaart mee in de Canal Parade.

10 uur geleden
Pro-Palestijnse actievoerders op het spoor bij Den Haag Centraal

DEN HAAG (ANP) - In de buurt van Den Haag Centraal hebben actievoerders het treinverkeer verstoord door op het spoor te lopen. De actie duurde nog geen half uur, omdat de politie de ongeveer vijftien activisten snel naar de zijkant van de rails bracht, zag een ANP-verslaggever.

10 uur geleden
Zwarte zaterdag is over hoogtepunt van verkeersdrukte heen

DEN HAAG (ANP) - De grote verkeersdrukte op deze zwarte zaterdag lijkt over het hoogtepunt heen, meldt de ANWB.

11 uur geleden
Regen maakt plaats voor zon bij begin Canal Parade

AMSTERDAM (ANP) - De regen is net op tijd weggetrokken voor een zonnige start van de Canal Parade in Amsterdam. De eerste boten zijn zaterdag om 12.00 uur begonnen aan de feestelijke vaartocht door de grachten, die gepaard gaat met veel dans en muziek. De route begint op het Oosterdok en gaat via de Nieuwe Herengracht, Amstel en Prinsengracht naar het eindpunt op het Westerdok.

12 uur geleden
Aansluiten in files op Europese wegen naar vakantiebestemmingen

DEN HAAG (ANP) - Het is zwarte zaterdag op de Europese wegen richting vakantiebestemmingen en dat betekent ook voor Nederlandse vakantiegangers aansluiten in de files, meldt de ANWB.

13 uur geleden