Audiotour vertelt over de geschiedenis van de Dam
AMSTERDAM (ANP) - Bezoekers en bewoners van Amsterdam kunnen nader kennismaken met de gebouwen rondom de Dam. In een gratis toegankelijke audiotour maken ze een tijdreis door de geschiedenis en krijgen ze meer te horen over veertien markante bouwwerken op het beroemde plein. Burgemeester Femke Halsema neemt de audiotour woensdag als eerste in gebruik.
De audiotour is een idee van de ondernemers aan de Dam. Nu het al ruim een jaar vanwege het coronavirus vele malen stiller is dan normaal in de binnenstad, willen ze bewoners en bezoekers opnieuw laten kennismaken met de schoonheid van de oude binnenstad.
"Deze ruime, open plek in de dicht bebouwde hoofdstad oefent al eeuwen een aantrekkingskracht uit op bewoners en bezoekers", zegt Richard Francke, voorzitter van de ondernemersvereniging op de Dam. "Helaas is het bezoek sinds maart 2020 gereduceerd tot 20 procent ten opzichte van voor de crisis. Juist daarom is dit een uitgelezen moment voor bewoners en bezoekers om het centrum opnieuw te ontdekken."
Dodenherdenking
Zo komt de rol van de Dam bij de herdenking en viering van de Tweede Wereldoorlog uitgebreid in de tour voorbij, zoals de jaarlijkse Dodenherdenking op 4 mei bij het Nationaal Monument. De plechtigheid was dinsdag vanwege de coronamaatregelen opnieuw op een vrijwel lege Dam.
Ook wordt stilgestaan bij het namenmonument ter ere van de slachtoffers van de schietpartij op de Dam op 7 mei 1945. Verder komen de luisteraars meer te weten over de ontstaansgeschiedenis van De Nieuwe Kerk en Hotel Krasnapolsky, evenals de ontwikkelingen rond het huidige Paleis op de Dam.
Architectuurjournalist Anneke Bokern en architect Paul Vlok hebben de audiotour, die in het Nederlands en Engels via je smartphone is te horen, gemaakt.
Meer uit Binnenland
KESTEREN (ANP) - Tien verdachten die donderdag zijn aangehouden in Kesteren worden vrijdag verhoord, zegt de politie. Een van hen is minderjarig en heeft de nacht van donderdag op vrijdag thuis geslapen. Deze persoon heeft zich inmiddels gemeld voor verhoor, zegt de politie. De overige verdachten zijn in de leeftijd van 18 tot 39 jaar. Zij worden verdacht van het bezit van vuurwerk en het niet voldoen aan bevel/vordering, ofwel de bevelen van de politie niet opvolgen.
7 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De 25-jarige Efe Y., verdacht van het doodschieten van twee Syrische jongens in het Piet Wiedijkpark in Amsterdam-West, zegt dat hij ontoerekeningsvatbaar is en geen gevangenisstraf krijgt, maar tbs met dwangverpleging. Zijn advocaat meldde vrijdag op de derde inleidende zitting dat Y. dat tegen hem heeft gezegd, nadat het persoonlijkheidsonderzoek in het Pieter Baan Centrum (PBC) was afgerond.
33 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis heeft met giro 6868 na ongeveer een maand bijna 2,6 miljoen euro opgehaald voor de slachtoffers van de overstroming in Nepal. Het geld gaat naar voedsel, drinkwater en hulppakketten. Deze spullen zijn volgens de hulporganisatie nodig, "helemaal nu de herfst en winter en het bijbehorende regenseizoen voor de deur staan". Daardoor kunnen meer ziektes uitbreken, zoals cholera, vreest het Rode Kruis.
47 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - Gasunie Transport Services (GTS) pleit voor een grotere strategische gasvoorraad. Het kabinet gaat een noodvoorraad aanleggen voor ongeveer twee weken, schreef klimaatminister Stientje van Veldhoven (D66) in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens de beheerder van het gastransportnet in Nederland biedt die noodvoorraad onvoldoende bescherming tegen een verstoring die langere tijd aanhoudt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Branchevereniging Energie-Nederland is positief over de gasvoorraadplannen van klimaatminister Stientje van Veldhoven (D66). De minister wil de verantwoordelijkheid voor voldoende gasvoorraad bij de markt neerleggen, nu is de overheid daar zelf nog verantwoordelijk voor. Ook gaat het kabinet in Brussel pleiten voor de afschaffing van de Europese vuldoelen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gasleveranciers moeten worden verplicht om gasvoorraden aan te houden voor de winter, vindt het kabinet. Nu is de overheid zelf nog verantwoordelijk voor deze gasvoorraden, maar klimaatminister Stientje van Veldhoven (D66) wil die verantwoordelijkheid bij de markt neerleggen, schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer.
3 uur geledenKESTEREN (ANP) - De politie heeft donderdagavond zeven personen aangehouden bij een protest tegen een azc in het Gelderse dorp Kesteren. Drie mensen werden gearresteerd voor wederspannigheid, ofwel fysiek verzet bij een aanhouding. Vier aanhoudingen hielden verband met vuurwerk.
12 uur geleden