Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Audiotour vertelt over de geschiedenis van de Dam

Audiotour vertelt over de geschiedenis van de Dam

AMSTERDAM (ANP) - Bezoekers en bewoners van Amsterdam kunnen nader kennismaken met de gebouwen rondom de Dam. In een gratis toegankelijke audiotour maken ze een tijdreis door de geschiedenis en krijgen ze meer te horen over veertien markante bouwwerken op het beroemde plein. Burgemeester Femke Halsema neemt de audiotour woensdag als eerste in gebruik.

De audiotour is een idee van de ondernemers aan de Dam. Nu het al ruim een jaar vanwege het coronavirus vele malen stiller is dan normaal in de binnenstad, willen ze bewoners en bezoekers opnieuw laten kennismaken met de schoonheid van de oude binnenstad.

"Deze ruime, open plek in de dicht bebouwde hoofdstad oefent al eeuwen een aantrekkingskracht uit op bewoners en bezoekers", zegt Richard Francke, voorzitter van de ondernemersvereniging op de Dam. "Helaas is het bezoek sinds maart 2020 gereduceerd tot 20 procent ten opzichte van voor de crisis. Juist daarom is dit een uitgelezen moment voor bewoners en bezoekers om het centrum opnieuw te ontdekken."

Dodenherdenking

Zo komt de rol van de Dam bij de herdenking en viering van de Tweede Wereldoorlog uitgebreid in de tour voorbij, zoals de jaarlijkse Dodenherdenking op 4 mei bij het Nationaal Monument. De plechtigheid was dinsdag vanwege de coronamaatregelen opnieuw op een vrijwel lege Dam.

Ook wordt stilgestaan bij het namenmonument ter ere van de slachtoffers van de schietpartij op de Dam op 7 mei 1945. Verder komen de luisteraars meer te weten over de ontstaansgeschiedenis van De Nieuwe Kerk en Hotel Krasnapolsky, evenals de ontwikkelingen rond het huidige Paleis op de Dam.

Architectuurjournalist Anneke Bokern en architect Paul Vlok hebben de audiotour, die in het Nederlands en Engels via je smartphone is te horen, gemaakt.

Meer uit Binnenland

Dode vrouw gevonden in Amsterdam, politie gaat uit van misdrijf

AMSTERDAM (ANP) - De politie gaat ervan uit dat een overleden vrouw die vrijdagochtend is gevonden in het water aan de Amsteldijk in Amsterdam-Zuid door een misdrijf om het leven is gekomen. Het gaat om een 29-jarige vrouw uit Amsterdam die sinds zondag 4 oktober werd vermist.

1 uur geleden
1,1 miljoen euro aan donaties voor noodlijdend zeehondencentrum

LAUWERSOOG (ANP) - Het in financiële nood verkerende Werelderfgoedcentrum Waddenzee (WEC) in Pieterburen heeft inmiddels 1,1 miljoen euro aan donaties binnengekregen. Dat zei Sander van Dijk, hoofd educatie van het WEC, vrijdagavond in het EO-radioprogramma Dit is de Dag.

1 uur geleden
Brussel moet met aangescherpte migratievoorstellen komen

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie moet van de EU-lidstaten met aangescherpte migratievoorstellen komen, zo willen de EU-regeringsleiders. Die nieuwe voorstellen moeten zorgen voor nog betere bescherming van de Europese buitengrenzen tegen het bewust inzetten van migranten als politiek of geopolitiek drukmiddel, zei premier Rob Jetten na afloop van de tweedaagse EU-top.

1 uur geleden
Duizenden insulinepennen gestolen van groothandel

AMSTERDAM (ANP) - Vorige week zijn er duizenden insulinepennen gestolen van een Nederlandse groothandel, bevestigt een woordvoerder van Novo Nordisk na berichtgeving van het Financieele Dagblad. De maker van de pennen waarschuwt dat ze kunnen worden doorverkocht aan mensen die ze gebruiken tegen overgewicht. Dat kan volgens Novo Nordisk ernstige gezondheidsrisico's met zich meebrengen.

2 uur geleden
Twee genomineerden Joost Zwagerman Essayprijs weg om AI-gebruik

AMSTERDAM (ANP) - Twee van de vijf genomineerde essays voor de Joost Zwagerman Essayprijs dingen niet meer mee naar de prijs. De jury meldde vrijdag dat een scan met AI-detector Pangram heeft uitgewezen dat de teksten (deels) met behulp van kunstmatige intelligentie tot stand zijn gekomen. De auteurs van deze essays hebben hun inzendingen ingetrokken. Een en ander volgde op een melding van studentenblad Propria Cures.

2 uur geleden
Bouwsector ziet te weinig geld voor goed onderhoud infrastructuur

ZOETERMEER (ANP) - Bouwend Nederland stelt dat het grootste probleem met de nieuwe infrastructuurkeuzes van het kabinet niet is opgelost. Er is en blijft volgens de brancheorganisatie te weinig geld om de huidige infrastructuur goed te onderhouden.

2 uur geleden
Ov Rotterdam blijft gratis voor ouderen met smalle beurs

ROTTERDAM (ANP) - Rotterdamse AOW'ers met weinig geld kunnen gratis met het openbaar vervoer in de stad blijven reizen. Dat hebben de gemeente en de vervoerders RET en EBS afgesproken. Het gaat om zo'n 20.000 AOW'ers met een inkomen tot 110 procent van het wettelijk sociaal minimum. Het budget voor de regeling, die waarschijnlijk op 1 maart volgend jaar ingaat, wordt beschikbaar gesteld aan de vervoerders.

4 uur geleden