Atradius voorziet meer bankroeten bij escalatie handelsoorlog
AMSTERDAM (ANP) - Een escalatie van de handelsoorlog met de Verenigde Staten kan leiden tot een stijging van het aantal faillissementen in Nederland. Dat voorspelt kredietverzekeraar Atradius in een donderdag verschenen rapport. Zonder de gevolgen daarvan zou het aantal bankroeten naar verwachting juist licht afnemen.
Het aantal faillissementen in Nederland steeg vorig jaar met 29 procent op jaarbasis. Dat was volgens Atradius fors en het gevolg van hoge kosten, hoge rente en het terugbetalen van coronaschulden. Maar onder andere doordat de inflatie stabiliseert, zijn de financiële omstandigheden dit jaar beter. Vandaar dat de kredietverzekeraar verwacht dat het aantal faillissementen terugloopt met 2 procent. Voor volgend jaar wordt juist een toename verwacht van 8 procent. Dat komt door de importheffingen, waardoor de economische groei wat wegzakt.
Atradius benadrukt dat er nog veel onzekerheden zijn over de gevolgen van een handelsoorlog met de Verenigde Staten. Daarom heeft de kredietverzekeraar ook een scenario opgesteld met daarin stijgende inflatie als gevolg van hogere importheffingen. Voor Nederland zou dat dit jaar een toename van het aantal faillissementen met 3 procent betekenen. Volgend jaar zouden dan 21 procent meer bedrijven omvallen.
"De onzekerheid over het Amerikaanse handelsbeleid en de invoertarieven brengt aanzienlijke risico's met zich mee voor de wereldeconomie", legt econoom Theo Smid van Atradius uit. "Als deze handelsoorlog verder escaleert, ondervinden vooral open economieën, zoals Nederland, hiervan de gevolgen. Dat kan wereldwijd leiden tot een stijging van het aantal faillissementen en een vertraging van de economische groei."
Meer uit Financieel
GDAŃSK (ANP) - Frankrijk en Polen gaan samen een communicatiesatelliet de ruimte in sturen voor de Poolse krijgsmacht. Polen wil er zeker van zijn dat zijn militairen met elkaar kunnen blijven communiceren als het zich moet verweren tegen bijvoorbeeld een Russische aanval.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De onlinegokmarkt is in het afgelopen jaar fors gekrompen. Dat meldt de Kansspelautoriteit (Ksa) in haar jaarverslag over 2025. Het aantal meldingen over het illegale aanbod is wel toegenomen, wat duidt op een vergroting van die markt.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag licht lager geopend. Beleggers namen geen risico na de sterke opmars op vrijdag, die volgde op de heropening van de Straat van Hormuz door Iran. De spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran liepen afgelopen weekend echter weer op door de inbeslagname van een Iraans vrachtschip door de Amerikaanse marine. Ook sloot Iran zaterdag het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz weer af door de aanhoudende Amerikaanse blokkade van de Iraanse havens.
1 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Buitenlandse luchtvaartmaatschappijen zijn weer welkom op de luchthaven van het Qatarese Doha. Dat is voor het eerst sinds de start van de Iranoorlog eind februari. De Qatarese luchtvaartautoriteit laat weten dat de activiteiten van buitenlandse maatschappijen "geleidelijk worden hervat".
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Woonbond, een belangenvereniging voor huurders, is kritisch op het voorstel van het kabinet om de Wet betaalbare huur te versoepelen. Met het voorstel worden "veel te hoge huren opnieuw mogelijk".
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse autoriteiten hebben maandag een uitnodiging gestuurd naar Elon Musk om hem vragen te stellen over zijn socialemediaplatform X. De autoriteiten in Frankrijk doen al langer onderzoek naar X, waarbij in februari nog een inval werd gedaan bij het Parijse kantoor van het bedrijf.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland krijgt minder bezoekers uit Azië, zoals uit China, Japan en India, over de vloer door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat hoort het Nederlands Bureau voor Toerisme en Congressen (NBTC) vanuit de sector. Door de oorlog is het vliegverkeer tussen Azië en Europa ernstig verstoord. Dat leidt tot minder bezoek aan bij Aziaten populaire toeristische trekpleisters als het waterrijke dorp Giethoorn, de molens van Kinderdijk en het bloemenpark Keukenhof, aldus het NBTC.
4 uur geleden