Atradius: veel wanbetaling in de bouw
AMSTERDAM (ANP) - Meer dan de helft van de bedrijven in de bouw, bouwmaterialen en machinebouw heeft last van wanbetalers. Dat stelt kredietverzekeraar Atradius die de betalingsmoraal in die sectoren heeft bekeken. Bedrijven geven bovendien aan dat betalingen steeds langer uitblijven. Daardoor is ruim een achtste van alle openstaande rekeningen dit jaar uiteindelijk afgeschreven.
De te late betalingen kunnen de liquiditeitspositie van bedrijven onder druk zetten, aldus Atradius. De hoeveelheid geld die een bedrijf beschikbaar heeft staat in sommige delen van de sectoren sowieso al onder druk door de gestegen prijzen voor bouwmaterialen.
Met name de bouw op projectbasis leidt tot zorgen, omdat de kosten zo snel stijgen dat zelfs prijzen die enkele maanden geleden werden afgesproken mogelijk al te laag zijn. "Als een bedrijf de gestegen prijzen niet aan zijn opdrachtgever kan doorberekenen, kan het flink in de problemen komen", aldus Edwin Kuhlman van Atradius.
Door de wanbetalingen ontstaat ook een vicieuze cirkel, want bedrijven die niet betaald krijgen vertragen noodgedwongen ook de eigen betalingen aan leveranciers. Toch zeggen acht op de tien bedrijven positief te zijn over volgend jaar. Een derde geeft tegelijkertijd aan zich wel zorgen te maken over de effecten van de aanhoudende coronapandemie.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Een Belgische rechtbank heeft de Ierse luchtvaartmaatschappij Ryanair bevolen binnen drie maanden te stoppen met verschillende commerciële praktijken die als illegaal zijn bestempeld. Anders riskeert het bedrijf financiële sancties, blijkt uit een kopie van het vonnis in handen van persbureau AFP.
25 minuten geledenWILMSLOW (ANP/BLOOMBERG) - De Britse gegevensbeschermingsautoriteit stelt een onderzoek in naar chatbot Grok. Het is de tweede Britse toezichthouder die de chatbot van Elon Musks bedrijf xAI onder de loep neemt.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Palantir Technologies behoorde dinsdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Het bedrijf, dat software ontwikkelt voor het analyseren en koppelen van grote hoeveelheden data, presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht. Ook rekent Palantir op een sterke omzetgroei dit jaar dankzij de forse Amerikaanse defensie-uitgaven.
2 uur geledenARNHEM (ANP) - De Nederlandse hoogspanningsnetbeheerder TenneT verwacht niet nog meer investeerders aan te trekken voor zijn Duitse onderdelen. Dat zei topvrouw Manon van Beek na een toelichting op de dinsdag aangekondigde investering van de Duitse staat. Die verwerft via een staatsbank voor 3,3 miljard euro een belang van 25,1 procent in TenneT Duitsland.
2 uur geledenBURBANK (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse entertainmentconcern Walt Disney heeft Josh D'Amaro, hoofd van de pretparken van Disney, benoemd tot nieuwe topman. Hij volgt Bob Iger (74) op, die Disney bijna twee decennia heeft geleid in twee afzonderlijke periodes.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse medicijnfabrikant Pfizer zag zijn omzet en winst vorig jaar dalen. De afname is het gevolg van een dalende verkoop van coronavaccins en -medicatie.
2 uur geledenPURCHASE (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse frisdrank- en snackproducent PepsiCo heeft in het vierde kwartaal een hogere omzet behaald, geholpen door een goede internationale vraag en prijsverhogingen. Ook de winst van het bedrijf achter merken als Pepsi, 7Up, Lay's-chips en Quaker-cruesli ging omhoog. PepsiCo kondigde verder aan voor 10 miljard dollar aan eigen aandelen in te gaan kopen.
3 uur geleden