Atoomwaakhond ziet 'drastische verhoging' uraniumproductie Iran
WENEN (ANP/RTR/AFP) - Iran is de productie van hoogverrijkt uranium "drastisch" aan het opvoeren. Het gaat volgens een rapport van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) om 60 procent verrijkt uranium, waar 90 procent in principe nodig is voor een kernwapen.
De productie wordt met name opgevoerd in een ondergronds centrum bij het plaatsje Fordow. Daar kan door een aanpassing maandelijks 34 kilo uranium worden geproduceerd met een zuiverheid tot 60 procent. Een kwartaalrapportage van het IAEA in november gaf nog aan dat de totale productie op twee locaties, waaronder Fordow, uitkwam op ongeveer 6 kilo per maand.
De productieverhoging komt een week na gesprekken tussen Europese en Iraanse functionarissen over het Iraanse kernprogramma waarbij weinig vooruitgang is geboekt. Daarnaast treedt in januari Donald Trump aan als president van Amerika, die tijdens zijn vorige ambtsperiode zich hard opstelde tegenover Iran en de VS terugtrok uit het nucleaire akkoord van 2015.
IAEA-chef Rafael Grossi is bezorgd over de ontwikkelingen. "We hebben momenteel geen diplomatiek proces gaande dat zou kunnen leiden tot de-escalatie of een stabielere situatie met betrekking tot Iran", aldus Grossi, die vorige maand nog op bezoek was in Iran om te praten over de onderhandelingen rond het kernprogramma.
Meer uit Buitenland
PUERTO DE LA CRUZ (ANP) - Zeker drie personen kwamen om het leven en vijftien mensen raakten gewond toen zeer hoge golven het Spaanse eiland Tenerife op verschillende plaatsen troffen, aldus plaatselijke autoriteiten zaterdag.
2 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR) - Syrië heeft een landelijke operatie tegen cellen van Islamitische Staat uitgevoerd. Die actie komt vlak voor het bezoek van interim-president Ahmed al-Sharaa aan de Amerikaanse president Donald Trump. Zij gaan vermoedelijk afspraken maken over de aanpak van IS.
3 uur geledenBEIROET/TEL AVIV (ANP/DPA) - Bij nieuwe Israëlische aanvallen op Libanon zijn volgens het Libanese persbureau NNA meerdere doden en gewonden gevallen. Twee broers kwamen om toen hun auto aan de voet van de berg Hermon in het zuidoosten van het land onder vuur kwam.
10 uur geledenKEULEN (ANP/DPA) - Duizenden Koerden hebben in het centrum van Keulen betoogd voor de vrijlating van de leider van de Koerdische Arbeiderspartij (PKK), Abdullah Ocalan. Die zit sinds 1999 vast op een Turks eiland in de Zee van Marmara. Volgens de Keulse politie zijn er "duizenden demonstranten" op de been geweest. Organisatoren hadden volgens de politie een demonstratie van 15.000 mensen aangemeld.
11 uur geledenKYIV (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Rusland heeft opnieuw grootschalige nachtelijke aanvallen uitgevoerd op doelen in Oekraïne. Dat zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, die stelt dat de Russische krijgsmacht daarbij 450 drones en 45 raketten heeft ingezet. Landelijk vielen er zeker twee doden.
16 uur geledenDUBLIN (ANP) - Ierland werkt aan veiligheidsmaatregelen tegen drones voordat het volgend jaar het EU-voorzitterschap overneemt. De krant The Irish Times schrijft dat versneld een antidronesysteem wordt aangeschaft en dat de politie de beschikking moet krijgen over korte-afstandswapens om onbemande toestellen tegen te houden. Ook zou worden overwogen de hulp in te schakelen van grote EU-landen, die bijvoorbeeld een oorlogsschip naar Dublin kunnen sturen om te helpen bij het verdedigen van het luchtruim.
16 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De grote internationale pakketvervoerders UPS en FedEx houden hun vrachtvliegtuigen van het type McDonnell Douglas MD-11 voorlopig aan de grond. Dat besluit volgt op het neerstorten van zo'n toestel van UPS in het Amerikaanse Louisville, met veertien doden tot gevolg.
17 uur geleden