Atoomwaakhond ziet 'drastische verhoging' uraniumproductie Iran
WENEN (ANP/RTR/AFP) - Iran is de productie van hoogverrijkt uranium "drastisch" aan het opvoeren. Het gaat volgens een rapport van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) om 60 procent verrijkt uranium, waar 90 procent in principe nodig is voor een kernwapen.
De productie wordt met name opgevoerd in een ondergronds centrum bij het plaatsje Fordow. Daar kan door een aanpassing maandelijks 34 kilo uranium worden geproduceerd met een zuiverheid tot 60 procent. Een kwartaalrapportage van het IAEA in november gaf nog aan dat de totale productie op twee locaties, waaronder Fordow, uitkwam op ongeveer 6 kilo per maand.
De productieverhoging komt een week na gesprekken tussen Europese en Iraanse functionarissen over het Iraanse kernprogramma waarbij weinig vooruitgang is geboekt. Daarnaast treedt in januari Donald Trump aan als president van Amerika, die tijdens zijn vorige ambtsperiode zich hard opstelde tegenover Iran en de VS terugtrok uit het nucleaire akkoord van 2015.
IAEA-chef Rafael Grossi is bezorgd over de ontwikkelingen. "We hebben momenteel geen diplomatiek proces gaande dat zou kunnen leiden tot de-escalatie of een stabielere situatie met betrekking tot Iran", aldus Grossi, die vorige maand nog op bezoek was in Iran om te praten over de onderhandelingen rond het kernprogramma.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP/RTR) - Een centrum van het Rode Kruis in Libanon is maandag aangevallen, zegt de hulporganisatie. Het is niet duidelijk of daarbij hulpverleners gewond raakten. Het Internationale Comité van het Rode Kruis zegt in een reactie zich zorgen te maken over de aanvallen op hulpverleners. Zondag kwam een vrijwilliger van de organisatie om het leven door een aanval van een Israëlische drone.
11 minuten geledenBOEDAPEST (ANP) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar stuurt na zijn verkiezingsoverwinning aan op een aanpassing van de grondwet. Hij wil dat premiers in de toekomst maximaal twee ambtstermijnen kunnen krijgen. Magyar verklaarde dat op een persconferentie nadat hij met zijn Tisza-partij de nationalistische premier Viktor Orbán had verslagen na zestien jaar aan de macht.
34 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse krijgsmacht heeft zeevaarders gewaarschuwd voor de aanstaande maritieme blokkade in het Midden-Oosten. Die geldt voor schepen uit alle landen en wordt om 16.00 uur Nederlandse tijd ingesteld in de Golf van Oman en de Arabische Zee, ten oosten van de Straat van Hormuz.
45 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, is bezorgd dat gesprekken over veiligheid in het Midden-Oosten ontsporen door "de aanhoudende aanvallen op Libanon". Ze hamert erop dat de aanvallen op Libanon moeten stoppen. "Je kunt geen stabiliteit in het Midden-Oosten of de Golfregio hebben zolang Libanon in brand staat."
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland wil goede banden met Hongarije aanhouden na de verkiezingsuitslag, meldde Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov. De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar heeft zondag de verkiezingen gewonnen van premier Viktor Orbán. "Hongaren hebben hun keuze gemaakt en wij respecteren hun keuze", aldus Peskov.
2 uur geledenALGIERS (ANP/AFP/RTR) - De paus is ondanks kritiek van de Amerikaanse president Donald Trump van plan zich te blijven uitspreken tegen oorlog. Dat verklaarde Leo tijdens zijn vlucht naar Algerije. Hij is de eerste paus die dat land bezoekt en begint daar aan een rondreis van anderhalve week door Afrikaanse landen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse defensiefabrikant Destinus gaat raketten bouwen met het grote Duitse bedrijf Rheinmetall. De twee gaan samenwerken bij de productie van kruisraketten en ballistische raketten, laten ze weten.
4 uur geleden