Atoomagentschap: kerncentrale Zaporizja krijgt weer stroom
ZAPORIZJA (ANP) - De kerncentrale van Zaporizja krijgt weer stroom. Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) meldde donderdagochtend op X dat een belangrijke stroomkabel is gerepareerd. De stroom lag er een maand uit.
De zes reactoren van de kerncentrale werden in 2022 uitgezet. De centrale zelf heeft ook stroom nodig voor waterpompen om de brandstof koel te houden. Die stroom kwam via verschillende hoogspanningskabels binnen, maar die waren door aanvallen buiten werking. Daardoor draaide de centrale op noodgeneratoren op diesel.
Er waren drie kabels buiten gebruik. Twee daarvan werden op 7 mei uitgeschakeld, de derde en zwaarste op 23 september. Sindsdien zat de centrale zonder stroom van buitenaf. Die zwaarste hoogspanningskabel is nu hersteld, meldt IAEA. Aan de andere twee wordt nog gewerkt.
Staakt-het-vuren
Voor de werkzaamheden was een lokaal staakt-het-vuren nodig en moesten mijnen worden verwijderd.
Volgens IAEA was de centrale vaker afhankelijk van noodstroom, maar niet eerder zo lang.
Meer uit Buitenland
KATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal schat dat ruim 4,1 miljard euro nodig is voor de wederopbouw van het door overstromingen getroffen gebied in het land. Door het natuurgeweld van eind augustus zijn in Nepal zeker 1385 doden gevallen.
21 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Er gaat nog eens 6,1 miljard euro vanuit de EU naar Oekraïne voor de aanschaf van defensiematerieel, zoals drones, raketten en munitie. Dat melden de Eurocommissaris voor Defensie Andrius Kubilius en voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen vrijdag.
29 minuten geledenMANILLA (ANP/AFP/RTR) - Op de uitgebrande veerboot in de Filipijnen zijn meerdere lichamen gevonden. De kustwacht wil nog niet zeggen om hoeveel personen het gaat. Het dodental staat al op vijf.
55 minuten geledenSANAA (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's zijn verder opgerukt in Jemen. De groepering heeft nu de zeestraat Bab al-Mandeb bereikt, aldus twee Jemenitische overheidsbronnen. Die zeestraat is sinds de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz belangrijk voor het vervoer van olie uit Saudi-Arabië.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wereldleiders hebben de aanslagen van 11 september 2001 herdacht op sociale media. Vrijdag is het 25 jaar geleden dat in New York en Washington terroristen met vliegtuigen in het World Trade Center en het Pentagon vlogen. Daarbij vonden circa 3000 mensen de dood.
2 uur geledenGENT (ANP/BELGA) - De Belgische staat moet nu echt iets doen aan de structureel overvolle gevangenissen, specifiek in Gent. Dat heeft de rechtbank in Gent beslist. Als dat niet binnen een half jaar gebeurt, wordt een dwangsom opgelegd van 500 euro per dag per gedetineerde, met een maximum van 45 miljoen euro.
3 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China heeft protest aangetekend bij Italië en de Europese Unie vanwege het bezoek van de Taiwanese vicepresident Hsiao Bi-khim aan Italië. Het betreft een zeldzaam bezoek van een topfunctionaris uit Taiwan aan Europa.
3 uur geleden