Atletiekunie onderzoekt of Van Commenée aandrong op gebruik Thyrax
ARNHEM (ANP) - De Atletiekunie onderzoekt momenteel in hoeverre voormalig hoofdcoach Charles van Commenée zijn atleten heeft aangezet tot gebruik van het schildkliermedicijn Thyrax. Dat meldt algemeen directeur Pieke de Zwart. "De aanzet tot het gebruik van stimulerende middelen wijzen wij in ieder geval resoluut af", aldus De Zwart, die aangeeft in de loop van volgende week de onderzoeksresultaten te delen.
Van Commenée had de Dopingautoriteit, de Atletiekunie en sportkoepel NOC*NSF gevraagd een onderzoek te starten, zei hij onlangs in de Volkskrant. Met dat onderzoek wil de voormalig hoofdcoach van de Nederlandse atleten zijn onschuld bewijzen. "Het allerergste dat een coach kan overkomen, is dat hij onterecht beschuldigd wordt van dopingpraktijken", liet hij de krant weten.
De beschuldiging werd vorige week gedaan in NRC en Trouw. Meerdere atleten lieten de kranten weten dat onder leiding van Van Commenée en technisch directeur Ad Roskam omgangsvormen binnen de atletieksport verhardden, de sociale veiligheid afnam en ethische grenzen werden overschreden. Daarnaast zou Van Commenée bij enkele atleten hebben aangedrongen op het gebruik van Thyrax.
Effecten
Thyrax wordt door artsen voorgeschreven aan mensen met een traag werkende schildklier, die daardoor onvoldoende schildklierhormonen aanmaakt. Dat leidt onder meer tot gewichtstoename en lusteloosheid. Thyrax heft dat effect op. Verondersteld wordt dat Thyrax gezonde sporters helpt om sneller af te vallen. De Nederlandse Dopingautoriteit probeert het medicijn al jaren op de internationale dopinglijst te krijgen, maar het is nog niet verboden.
Andere atleten lieten donderdag een tegengeluid horen. Zij ondertekenden een verklaring waarin zij stelden zich niet te herkennen in het beeld dat NRC en Trouw schetsten. "We hebben ons de afgelopen jaren juist gesteund gevoeld door de coaches en het begeleidingsteam. Ze inspireerden ons met hun eigen ervaringen en positieve motivatie", staat in de verklaring, die werd ondertekend door onder anderen Femke Bol, Churandy Martina, Sifan Hassan en Abdi Nageeye.
Volgens De Zwart is geen sprake van het ontstaan van twee kampen of een conflict binnen de atletiekploeg. In een eerdere reactie gaf de bond al aan dat een aantal signalen de aanleiding was om eind vorig jaar de topsportcultuur te verbeteren. Daar wordt volgens De Zwart nu volop aan gewerkt. "Maar ik ben mij ervan bewust dat bepaalde emoties voortleven bij mensen. Daar hebben we mee te dealen."
Meer uit Sport
MELBOURNE (ANP/RTR) - Tennissers Olivia Gadecki en John Peers hebben op de Australian Open de titel in het gemengd dubbel gewonnen. De Australiërs waren vorig jaar ook al de beste in Melbourne en zijn het eerste gemengde duo in 37 jaar dat de titel bij het eerste grandslamtoernooi van het jaar met succes verdedigt.
1 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - De politie van Curaçao heeft donderdag het huis van de bekende Nederlandse honkbalinternational Jonathan Schoop (34) doorzocht. De huiszoeking maakt deel uit van een grote politieactie die in de nacht van woensdag op donderdag begon. Daarbij zijn ook een broodjeszaak en andere huizen doorzocht. Schoop zou op de lijst staan van internationals die in maart met het Koninkrijksteam aantreden bij de World Baseball Classic (WBC). De selectie wordt volgende week bekendgemaakt.
16 uur geledenMELBOURNE (ANP/RTR) - Het verlies van een punt om 'hinderlijk kreunen' motiveerde Aryna Sabalenka in de halve finale van de Australian Open tegen Elina Svitolina. Dat zei de nummer 1 van de wereld in de persconferentie na haar duidelijke zege in twee sets (6-2 6-3).
19 uur geledenMELBOURNE (ANP) - Elena Rybakina neemt het zaterdag in de finale van de Australian Open op tegen Aryna Sabalenka. De 26-jarige tennisster uit Kazachstan rekende in de halve finale af met de 31-jarige Amerikaanse Jessica Pegula: 6-3 7-6 (7). Rybakina is de huidige nummer 5 van de wereld.
21 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Serena Williams heeft de speculaties over een mogelijke terugkeer naar de tenniswereld weer aangewakkerd. De 23-voudig grandslamwinnares gaf een dubbelzinnig antwoord in het Amerikaanse televisieprogramma Today. "Ik weet het niet. Ik zie wel wat er op mijn pad komt. Het is geen ja of nee", luidde haar antwoord op de vraag naar een mogelijke comeback.
21 uur geledenMELBOURNE (ANP) - Aryna Sabalenka heeft voor de vierde keer op rij de finale bereikt van de Australian Open. De nummer 1 van de plaatsingslijst uit Belarus won in de halve finale afgetekend in twee sets van de Oekraïense Elina Svitolina: 6-2 6-3. De partij in de Rod Laver Arena duurde niet langer dan 1 uur en 16 minuten.
23 uur geledenMELBOURNE (ANP/AFP) - De Australian Open heeft aanpassingen toegezegd om de privacy van de tennissers beter te bewaken. Dat zei toernooidirecteur Craig Tiley in reactie op de klachten van een aantal toptennissters over de camera's die overal alles vastleggen. "We willen naar de spelers luisteren, echt begrijpen wat hun behoeften en wensen zijn. Welke aanpassingen we ook moeten maken, die zullen we maken", zei hij op Tennis Channel.
1 dag geleden