Atletiekunie onderzoekt of Van Commenée aandrong op gebruik Thyrax
ARNHEM (ANP) - De Atletiekunie onderzoekt momenteel in hoeverre voormalig hoofdcoach Charles van Commenée zijn atleten heeft aangezet tot gebruik van het schildkliermedicijn Thyrax. Dat meldt algemeen directeur Pieke de Zwart. "De aanzet tot het gebruik van stimulerende middelen wijzen wij in ieder geval resoluut af", aldus De Zwart, die aangeeft in de loop van volgende week de onderzoeksresultaten te delen.
Van Commenée had de Dopingautoriteit, de Atletiekunie en sportkoepel NOC*NSF gevraagd een onderzoek te starten, zei hij onlangs in de Volkskrant. Met dat onderzoek wil de voormalig hoofdcoach van de Nederlandse atleten zijn onschuld bewijzen. "Het allerergste dat een coach kan overkomen, is dat hij onterecht beschuldigd wordt van dopingpraktijken", liet hij de krant weten.
De beschuldiging werd vorige week gedaan in NRC en Trouw. Meerdere atleten lieten de kranten weten dat onder leiding van Van Commenée en technisch directeur Ad Roskam omgangsvormen binnen de atletieksport verhardden, de sociale veiligheid afnam en ethische grenzen werden overschreden. Daarnaast zou Van Commenée bij enkele atleten hebben aangedrongen op het gebruik van Thyrax.
Effecten
Thyrax wordt door artsen voorgeschreven aan mensen met een traag werkende schildklier, die daardoor onvoldoende schildklierhormonen aanmaakt. Dat leidt onder meer tot gewichtstoename en lusteloosheid. Thyrax heft dat effect op. Verondersteld wordt dat Thyrax gezonde sporters helpt om sneller af te vallen. De Nederlandse Dopingautoriteit probeert het medicijn al jaren op de internationale dopinglijst te krijgen, maar het is nog niet verboden.
Andere atleten lieten donderdag een tegengeluid horen. Zij ondertekenden een verklaring waarin zij stelden zich niet te herkennen in het beeld dat NRC en Trouw schetsten. "We hebben ons de afgelopen jaren juist gesteund gevoeld door de coaches en het begeleidingsteam. Ze inspireerden ons met hun eigen ervaringen en positieve motivatie", staat in de verklaring, die werd ondertekend door onder anderen Femke Bol, Churandy Martina, Sifan Hassan en Abdi Nageeye.
Volgens De Zwart is geen sprake van het ontstaan van twee kampen of een conflict binnen de atletiekploeg. In een eerdere reactie gaf de bond al aan dat een aantal signalen de aanleiding was om eind vorig jaar de topsportcultuur te verbeteren. Daar wordt volgens De Zwart nu volop aan gewerkt. "Maar ik ben mij ervan bewust dat bepaalde emoties voortleven bij mensen. Daar hebben we mee te dealen."
Meer uit Sport
WIJK AAN ZEE (ANP) - Schaker Jorden van Foreest heeft bij het toernooi van Wijk aan Zee zijn eerste nederlaag geleden. De grootmeester verloor met zwart van de Turk Yagiz Kaan Erdogmus, met 14 jaar de jongste deelnemer.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - McLaren heeft deels de rechtszaak tegen de Spaanse autocoureur Álex Palou gewonnen. De viervoudig kampioen in de IndyCar moet wegens contractbreuk ongeveer 12 miljoen dollar (10 miljoen euro) aan schadevergoeding betalen aan het Britse automerk. Het hooggerechtshof in Londen deed vrijdag uitspraak.
9 uur geledenFIORANO (ANP) - Ferrari heeft op het eigen circuit in Fiorano de auto onthuld waarmee het in 2026 nieuwe successen najaagt. Zevenvoudig wereldkampioen Lewis Hamilton was de eerste die een paar ronden reed in de rode SF-26.
10 uur geledenMELBOURNE (ANP) - Tennisser Alexander Zverev staat in de vierde ronde van de Australian Open. De als derde geplaatste Duitser won in vier sets van de Brit Cameron Norrie: 7-5 4-6 6-3 6-1. Hij maakte de wedstrijd af met zijn zestiende ace. Zijn volgende tegenstander in Melbourne is de Argentijn Francisco Cerúndolo.
11 uur geledenBRIGHTON (ANP) - De organisatie van de Tour Down Under past de voor zaterdag geplande koninginnenrit drastisch aan om de veiligheid van de wielrenners te waarborgen. Er dreigt door de hitte brandgevaar, met name in het gebied waar Willunga Hill ligt. Die beklimming, traditioneel de scherprechter in de Australische etappekoers uit de WorldTour, wordt uit de route gehaald.
12 uur geledenMELBOURNE (ANP) - Carlos Alcaraz en Aryna Sabalenka zijn door op de Australian Open. Beide topspelers wonnen hun duel na iets meer dan twee uur in de Rod Laver Arena.
16 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Lando Norris heeft absoluut als doel zijn wereldtitel in de Formule 1 in 2026 te prolongeren. Dat zei de Brit van McLaren in aanloop naar het nieuwe seizoen. Als hij erin slaagt twee jaar op rij wereldkampioen te worden, is hij de tweede Brit na Lewis Hamilton die dat presteert. "Een titel winnen geeft je zeker veel meer zelfvertrouwen. Dat is een feit", aldus Norris, die bekende dat zelfvertrouwen nooit zijn sterkste punt is geweest.
1 dag geleden