Atletiekunie onderzoekt of Van Commenée aandrong op gebruik Thyrax
ARNHEM (ANP) - De Atletiekunie onderzoekt momenteel in hoeverre voormalig hoofdcoach Charles van Commenée zijn atleten heeft aangezet tot gebruik van het schildkliermedicijn Thyrax. Dat meldt algemeen directeur Pieke de Zwart. "De aanzet tot het gebruik van stimulerende middelen wijzen wij in ieder geval resoluut af", aldus De Zwart, die aangeeft in de loop van volgende week de onderzoeksresultaten te delen.
Van Commenée had de Dopingautoriteit, de Atletiekunie en sportkoepel NOC*NSF gevraagd een onderzoek te starten, zei hij onlangs in de Volkskrant. Met dat onderzoek wil de voormalig hoofdcoach van de Nederlandse atleten zijn onschuld bewijzen. "Het allerergste dat een coach kan overkomen, is dat hij onterecht beschuldigd wordt van dopingpraktijken", liet hij de krant weten.
De beschuldiging werd vorige week gedaan in NRC en Trouw. Meerdere atleten lieten de kranten weten dat onder leiding van Van Commenée en technisch directeur Ad Roskam omgangsvormen binnen de atletieksport verhardden, de sociale veiligheid afnam en ethische grenzen werden overschreden. Daarnaast zou Van Commenée bij enkele atleten hebben aangedrongen op het gebruik van Thyrax.
Effecten
Thyrax wordt door artsen voorgeschreven aan mensen met een traag werkende schildklier, die daardoor onvoldoende schildklierhormonen aanmaakt. Dat leidt onder meer tot gewichtstoename en lusteloosheid. Thyrax heft dat effect op. Verondersteld wordt dat Thyrax gezonde sporters helpt om sneller af te vallen. De Nederlandse Dopingautoriteit probeert het medicijn al jaren op de internationale dopinglijst te krijgen, maar het is nog niet verboden.
Andere atleten lieten donderdag een tegengeluid horen. Zij ondertekenden een verklaring waarin zij stelden zich niet te herkennen in het beeld dat NRC en Trouw schetsten. "We hebben ons de afgelopen jaren juist gesteund gevoeld door de coaches en het begeleidingsteam. Ze inspireerden ons met hun eigen ervaringen en positieve motivatie", staat in de verklaring, die werd ondertekend door onder anderen Femke Bol, Churandy Martina, Sifan Hassan en Abdi Nageeye.
Volgens De Zwart is geen sprake van het ontstaan van twee kampen of een conflict binnen de atletiekploeg. In een eerdere reactie gaf de bond al aan dat een aantal signalen de aanleiding was om eind vorig jaar de topsportcultuur te verbeteren. Daar wordt volgens De Zwart nu volop aan gewerkt. "Maar ik ben mij ervan bewust dat bepaalde emoties voortleven bij mensen. Daar hebben we mee te dealen."
Meer uit Sport
SHANGHAI (ANP) - Max Verstappen hoopt komend weekend in de Formule 1-race van Shanghai nadrukkelijker voorin mee te doen. "Het was fijn om weer te racen en het was veelbelovend om te zien dat we een goede comeback maakten. Maar er is nog veel te doen en er zijn veel lessen die we uit de eerste race kunnen trekken. We hopen deze week meer mee te doen in de strijd", liet de viervoudig wereldkampioen weten via zijn team Red Bull.
4 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - Basketballer Bam Adebayo heeft dinsdag het op een na hoogste puntenaantal in een duel genoteerd. De 28-jarige speler van Miami Heat maakte 83 punten in het gewonnen thuisduel met Washington Wizards (150-129). Daarmee overtrof de Amerikaan de 81 punten van Kobe Bryant in een duel in 2006, maar bleef hij ver verwijderd van de score van 100 punten van Wilt Chamberlain uit 1962.
6 uur geledenMIAMI (ANP) - Andruw Jones wil ondanks een mislukte World Baseball Classic verder als bondscoach van de honkballers van het Nederlands Koninkrijksteam. "Er komen zoveel talenten aan. Ik wil ze helpen", zei hij in het stadion van Miami Marlins, waar het uitgeschakelde Oranje ook het laatste groepsduel met Israël verloor: 6-2.
11 uur geledenINDIAN WELLS (ANP/RTR) - Aryna Sabalenka staat in de kwartfinale van het masterstoernooi van Indian Wells. De Belarussische tennisster was in twee sets te sterk voor de Japanse Naomi Osaka: 6-2 6-4.
18 uur geledenPOUILLY-SUR-LOIRE (ANP) - Ineos Grenadiers heeft de ploegentijdrit in Parijs-Nice gewonnen. Over 23,5 kilometer van Cosne-Cours-sur-Loire naar Pouilly-sur-Loire was de Britse ploeg twee seconden sneller dan nummer 2 Lidl-Trek. De derde plek was op elf seconden van de winnaars voor Decathlon.
22 uur geledenSAN GIMIGNANO (ANP) - Wielrenner Mathieu van der Poel heeft de tweede etappe in Tirreno-Adriatico gewonnen. Hij kwam als eerste over de eindstreep in San Gimignano na een lastige finale over onverharde wegen. In een sprintje was hij te sterk voor de Mexicaan Isaac Del Toro en Italiaan Giulio Pellizzari. Het drietal was in de laatste kilometers van de etappe over 206 kilometer weggereden bij de concurrentie.
1 dag geledenCORTINA D'AMPEZZO (ANP) - Zitskiër Jeroen Kampschreur heeft zijn tweede paralympische medaille gewonnen. De winnaar van het goud op de super-G won op dinsdag de supercombinatie. Hij was in de combinatie de snelste in de super-G en werd zesde in de slalom. Niels de Langen won een bronzen medaille bij de supercombinatie.
1 dag geleden