Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Astronauten VS en Rusland samen naar ruimtestation ISS vertrokken

Astronauten VS en Rusland samen naar ruimtestation ISS vertrokken

BAJKONOER (ANP/AFP/DPA) - Ondanks spanningen tussen de VS en Rusland in verband met de oorlog in Oekraïne zijn astronauten van beide landen samen naar het internationale ruimtestation ISS vertrokken.

Vanaf de basis in Bajkonoer in Kazachstan vertrok om 15.54 uur Nederlandse tijd een draagraket van het type Sojoez 2.1a, zo was op beelden van de NASA te zien. De Sojoez moet een capsule van het type Sojoez MS-22 naar het ruimtestation slingeren. Als alles volgens planning verloopt, komt de capsule daar drie uur na de start aan. Na landing wordt deze automatisch gekoppeld aan de Russische Rassvet-module.

De inzittenden zijn de Russen Sergej Prokopjev en Dmitri Petelin, en de Amerikaan Frank Rubio. Rubio is de eerste Amerikaan in een Sojoez sinds april 2021. Eerder dit jaar hebben het Amerikaanse ruimtevaartorgaan NASA en zijn Russische evenknie Roskosmos een akkoord over het 'ruilen van stoelen' ondertekend. Daardoor kunnen Amerikaanse astronauten met Russische ruimteschepen vliegen en Russische kosmonauten met de Dragon van SpaceX, waarbij de NASA voor bemand transport naar en van het ISS zorgt. In oktober vliegt Anna Kikina, momenteel de enige actieve vrouwelijke kosmonaut, met een Crew Dragon naar het ruimtestation.

De woensdag vertrokken bemanning moet tijdens het verblijf van 188 dagen vijf keer in de ruimte wandelen. Ook wordt van ze verwacht dat ze 48 experimenten uitvoeren, satellieten lanceren en taken in verband met de uitrusting van het ruimtestation verrichten. Opmerkelijk genoeg valt onder hun taken ook voetballen in het ISS. Tijdens eerdere missies is in het ruimtestation ook al getennist en gebadmintond. Behalve de drie bemanningsleden heeft de Sojoez onder meer hygiënische en medische artikelen, wetenschappelijke apparatuur en persoonlijke items van de bemanning aan boord.

Meer uit Buitenland

Trump zou Maduro een week hebben gegeven om Venezuela te verlaten

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de president van Venezuela, Nicolás Maduro, een ultimatum gegeven om Venezuela te verlaten. Dat meldt persbureau Reuters op basis van vier bronnen met informatie over het telefoongesprek tussen Trump en Maduro op 21 november.

19 minuten geleden
Geen duidelijke winnaar na eerste telling verkiezingen Honduras

TEGUCIGALPA (ANP) - De presidentiële verkiezingen in Honduras zijn volgens de eerste telling geëindigd in een "technische gelijkstand". Presidentskandidaat Nasry Asfura van de conservatieve Nationale Partij had 39,91 procent van de stemmen. Zijn belangrijkste rivaal Salvador Nasralla, eveneens een rechtse kandidaat, had 39,89 procent van de stemmen.

2 uur geleden
Rusland claimt verovering van Oost-Oekraïense stad Pokrovsk

POKROVSK (ANP/DPA/RTR) - Rusland zegt de Oost-Oekraïense stad Pokrovsk te hebben veroverd. Die strategisch belangrijke stad werd al meer dan een jaar belegerd. Oekraïne heeft de inname niet bevestigd.

5 uur geleden
Turkse president ziet aanvallen op Zwarte Zee als escalatie

ANKARA (ANP/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft de aanvallen met zeedrones op twee olieschepen op de Zwarte Zee een "zorgwekkende escalatie" genoemd. Die aanvallen van afgelopen vrijdag werden opgeëist door een anonieme Oekraïense veiligheidsbron, die zei dat de schepen ondanks Europese sancties Russische olie vervoerden.

8 uur geleden
Jamaica krijgt 6,7 miljard internationale steun na orkaan Melissa

KINGSTON (ANP/RTR/AFP) - Jamaica krijgt 6,7 miljard dollar aan steun nadat orkaan Melissa in oktober over het eiland was geraasd. Het geld van internationale instanties is bedoeld om de wederopbouw de komende drie jaar te financieren.

8 uur geleden
Jafar Panahi bij verstek veroordeeld tot een jaar cel

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse filmmaker Jafar Panahi is bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar wegens "propaganda-activiteiten" tegen de staat, meldt zijn advocaat. De advocaat laat weten dat Panahi in beroep gaat tegen de veroordeling. In mei won Panahi een prestigieuze Gouden Palm tijdens het Filmfestival van Cannes voor de film It Was Just an Accident.

8 uur geleden
Meer beveiliging kerststal Brussel na diefstal hoofd kindje Jezus

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Brussel heeft extra veiligheidsmaatregelen genomen om de kerststal op de Grote Markt beter te beschermen. Directe aanleiding is de diefstal van het hoofd van het kindje Jezus uit de kerststal het afgelopen weekend.

10 uur geleden