Astronauten VS en Rusland samen naar ruimtestation ISS vertrokken
BAJKONOER (ANP/AFP/DPA) - Ondanks spanningen tussen de VS en Rusland in verband met de oorlog in Oekraïne zijn astronauten van beide landen samen naar het internationale ruimtestation ISS vertrokken.
Vanaf de basis in Bajkonoer in Kazachstan vertrok om 15.54 uur Nederlandse tijd een draagraket van het type Sojoez 2.1a, zo was op beelden van de NASA te zien. De Sojoez moet een capsule van het type Sojoez MS-22 naar het ruimtestation slingeren. Als alles volgens planning verloopt, komt de capsule daar drie uur na de start aan. Na landing wordt deze automatisch gekoppeld aan de Russische Rassvet-module.
De inzittenden zijn de Russen Sergej Prokopjev en Dmitri Petelin, en de Amerikaan Frank Rubio. Rubio is de eerste Amerikaan in een Sojoez sinds april 2021. Eerder dit jaar hebben het Amerikaanse ruimtevaartorgaan NASA en zijn Russische evenknie Roskosmos een akkoord over het 'ruilen van stoelen' ondertekend. Daardoor kunnen Amerikaanse astronauten met Russische ruimteschepen vliegen en Russische kosmonauten met de Dragon van SpaceX, waarbij de NASA voor bemand transport naar en van het ISS zorgt. In oktober vliegt Anna Kikina, momenteel de enige actieve vrouwelijke kosmonaut, met een Crew Dragon naar het ruimtestation.
De woensdag vertrokken bemanning moet tijdens het verblijf van 188 dagen vijf keer in de ruimte wandelen. Ook wordt van ze verwacht dat ze 48 experimenten uitvoeren, satellieten lanceren en taken in verband met de uitrusting van het ruimtestation verrichten. Opmerkelijk genoeg valt onder hun taken ook voetballen in het ISS. Tijdens eerdere missies is in het ruimtestation ook al getennist en gebadmintond. Behalve de drie bemanningsleden heeft de Sojoez onder meer hygiënische en medische artikelen, wetenschappelijke apparatuur en persoonlijke items van de bemanning aan boord.
Meer uit Buitenland
JAKARTA (ANP/RTR) - Door een aardverschuiving in de Indonesische provincie West-Java zijn zeker acht mensen om het leven gekomen. 82 personen worden vermist. Dat heeft de Indonesische rampenbestrijdingsdienst zaterdag gemeld. De aardverschuiving trof volgens lokale autoriteiten een dorp in de regio West-Bandung, een gebied waar de afgelopen dagen erg veel regen viel.
38 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - Oekraïne heeft uitgehaald naar Rusland vanwege nieuwe luchtaanvallen te midden van onderhandelingen in Abu Dhabi. Oekraïense, Russische en Amerikaanse delegaties praten daar zaterdag voor de tweede dag op rij over het stoppen van de oorlog.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Bijna 6000 gebouwen in Kyiv zitten zonder verwarming na een nieuwe nachtelijke Russische aanval, verklaart burgemeester Vitali Klitsjko. In de Oekraïense hoofdstad is zaterdagochtend een temperatuur van -12 graden gemeten.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Rusland heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag meerdere plekken in de Oekraïense hoofdstad Kyiv aangevallen met drones. De luchtafweer van de stad is ingeschakeld, melden Oekraïense autoriteiten. Burgemeester Vitali Klitsjko stelt op Telegram dat twee districten aan weerszijden van de rivier de Dnipro zijn geraakt. Volgens hem is er sprake van een grootschalige aanval, waarbij zeker één persoon om het leven is gekomen en vier mensen gewond zijn geraakt.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran zal elke aanval van de Verenigde Staten beschouwen als een totale oorlog tegen het land. Dat heeft een hoge Iraanse functionaris die anoniem wil blijven vrijdag tegen persbureau Reuters gezegd. Hij deed de uitspraak vooruitlopend op de komst van Amerikaanse vliegdekschepen en ander militair materieel naar het Midden-Oosten in de komende dagen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering heeft kritiek op uitspraken van president Donald Trump over het optreden van NAVO-landen in Afghanistan van de hand gewezen. Trump zei rond zijn bezoek aan het World Economic Forum in Davos dat militairen van NAVO-bondgenoten in Afghanistan de frontlinie zouden hebben gemeden.
9 uur geledenSACRAMENTO (ANP/RTR) - Californië sluit zich aan bij een internationaal netwerk van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) dat wordt ingezet bij uitbraken van infectieziekten. Het is de eerste Amerikaanse staat die dat doet, nadat de Verenigde Staten zich donderdag officieel terugtrokken uit de VN-organisatie WHO.
10 uur geleden