Astronauten VS en Rusland samen naar ruimtestation ISS vertrokken
BAJKONOER (ANP/AFP/DPA) - Ondanks spanningen tussen de VS en Rusland in verband met de oorlog in Oekraïne zijn astronauten van beide landen samen naar het internationale ruimtestation ISS vertrokken.
Vanaf de basis in Bajkonoer in Kazachstan vertrok om 15.54 uur Nederlandse tijd een draagraket van het type Sojoez 2.1a, zo was op beelden van de NASA te zien. De Sojoez moet een capsule van het type Sojoez MS-22 naar het ruimtestation slingeren. Als alles volgens planning verloopt, komt de capsule daar drie uur na de start aan. Na landing wordt deze automatisch gekoppeld aan de Russische Rassvet-module.
De inzittenden zijn de Russen Sergej Prokopjev en Dmitri Petelin, en de Amerikaan Frank Rubio. Rubio is de eerste Amerikaan in een Sojoez sinds april 2021. Eerder dit jaar hebben het Amerikaanse ruimtevaartorgaan NASA en zijn Russische evenknie Roskosmos een akkoord over het 'ruilen van stoelen' ondertekend. Daardoor kunnen Amerikaanse astronauten met Russische ruimteschepen vliegen en Russische kosmonauten met de Dragon van SpaceX, waarbij de NASA voor bemand transport naar en van het ISS zorgt. In oktober vliegt Anna Kikina, momenteel de enige actieve vrouwelijke kosmonaut, met een Crew Dragon naar het ruimtestation.
De woensdag vertrokken bemanning moet tijdens het verblijf van 188 dagen vijf keer in de ruimte wandelen. Ook wordt van ze verwacht dat ze 48 experimenten uitvoeren, satellieten lanceren en taken in verband met de uitrusting van het ruimtestation verrichten. Opmerkelijk genoeg valt onder hun taken ook voetballen in het ISS. Tijdens eerdere missies is in het ruimtestation ook al getennist en gebadmintond. Behalve de drie bemanningsleden heeft de Sojoez onder meer hygiënische en medische artikelen, wetenschappelijke apparatuur en persoonlijke items van de bemanning aan boord.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Het Franse parlement heeft in de nacht van maandag op dinsdag ingestemd met een wetsvoorstel dat sociale media verbiedt voor kinderen onder de 15 jaar. Het wetsvoorstel gaat nu naar de Senaat. De maatregel kan rekenen op brede politieke en publieke steun in Frankrijk.
15 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de importheffingen op goederen uit Zuid-Korea, waaronder auto's, hout en farmaceutische producten. De tarieven gaan van 15 naar 25 procent, zo maakte Trump maandag bekend.
21 minuten geledenMETZ (ANP) - Femke Bol maakt haar debuut op de 800 meter op 8 februari bij de indoorwedstrijd in het Franse Metz. Haar coach Laurent Meuwly heeft dit bevestigd tegen het ANP.
24 minuten geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - In Minneapolis beraadt een rechter zich over de vraag of agenten van immigratiedienst ICE uit Minneapolis moeten worden weggestuurd. De staat Minnesota wil dat de rechter een einde maakt aan de anti-immigratieoperatie van de regering. Rechter Katherine Menendez deed aan het einde van de hoorzitting nog geen uitspraak en zei ook niet wanneer ze dat doet.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft zich verzoenend uitgelaten over de gouverneur van de Amerikaanse staat Minnesota, nadat die fel had uitgehaald naar de president omdat agenten bij hun jacht op illegalen twee Amerikaanse burgers hadden doodgeschoten.
6 uur geledenHAMBURG (ANP) - Kabels in de Noordzee moeten beter worden beveiligd tegen mogelijke sabotage of hacks, vinden de regeringsleiders van België, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Ierland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk. Ze spreken af nauwer samen te werken op het gebied van defensie en andere vormen van beveiliging van de onderwaterinfrastructuur. Maandag zijn de staatshoofden en premiers aanwezig op de Noordzeetop in Hamburg, waar veiligheid hoog op de agenda staat.
8 uur geledenKHARTOUM (ANP/AFP) - Meer dan drie miljoen Soedanezen die ontheemd zijn geraakt in de oorlog zijn weer naar hun huizen teruggekeerd, hoewel er in grote delen van het land nog steeds zwaar gevochten wordt.
8 uur geleden