Astronauten VS en Rusland samen naar ruimtestation ISS vertrokken
BAJKONOER (ANP/AFP/DPA) - Ondanks spanningen tussen de VS en Rusland in verband met de oorlog in Oekraïne zijn astronauten van beide landen samen naar het internationale ruimtestation ISS vertrokken.
Vanaf de basis in Bajkonoer in Kazachstan vertrok om 15.54 uur Nederlandse tijd een draagraket van het type Sojoez 2.1a, zo was op beelden van de NASA te zien. De Sojoez moet een capsule van het type Sojoez MS-22 naar het ruimtestation slingeren. Als alles volgens planning verloopt, komt de capsule daar drie uur na de start aan. Na landing wordt deze automatisch gekoppeld aan de Russische Rassvet-module.
De inzittenden zijn de Russen Sergej Prokopjev en Dmitri Petelin, en de Amerikaan Frank Rubio. Rubio is de eerste Amerikaan in een Sojoez sinds april 2021. Eerder dit jaar hebben het Amerikaanse ruimtevaartorgaan NASA en zijn Russische evenknie Roskosmos een akkoord over het 'ruilen van stoelen' ondertekend. Daardoor kunnen Amerikaanse astronauten met Russische ruimteschepen vliegen en Russische kosmonauten met de Dragon van SpaceX, waarbij de NASA voor bemand transport naar en van het ISS zorgt. In oktober vliegt Anna Kikina, momenteel de enige actieve vrouwelijke kosmonaut, met een Crew Dragon naar het ruimtestation.
De woensdag vertrokken bemanning moet tijdens het verblijf van 188 dagen vijf keer in de ruimte wandelen. Ook wordt van ze verwacht dat ze 48 experimenten uitvoeren, satellieten lanceren en taken in verband met de uitrusting van het ruimtestation verrichten. Opmerkelijk genoeg valt onder hun taken ook voetballen in het ISS. Tijdens eerdere missies is in het ruimtestation ook al getennist en gebadmintond. Behalve de drie bemanningsleden heeft de Sojoez onder meer hygiënische en medische artikelen, wetenschappelijke apparatuur en persoonlijke items van de bemanning aan boord.
Meer uit Buitenland
MELBOURNE (ANP) - Tennisster Aryna Sabalenka is de jacht op haar derde titel op de Australian Open goed begonnen. De nummer 1 van de wereld uit Belarus won in de eerste ronde in twee sets van de Franse speelster Tiantsoa Rakotomanga Rajaonah: 6-4 6-1.
5 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Een Iraanse functionaris zegt dat zeker 5000 mensen zijn omgekomen tijdens de protesten in Iran. Onder hen zijn ongeveer vijfhonderd leden van de veiligheidsdiensten, aldus de anonieme functionaris tegen persbureau Reuters.
25 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd een rechtszaak te starten tegen de Amerikaanse zender CBS, meldt The New York Times. Hij werd eerder deze week dertien minuten geïnterviewd en wilde dat het gesprek volledig werd uitgezonden, wat dinsdag gebeurde.
40 minuten geledenAMMAN (ANP/RTR/AFP) - Ook de Jordaanse koning Abdullah is uitgenodigd om deel te nemen aan de Raad van Vrede van de Amerikaanse president Donald Trump. De Verenigde Staten willen dat deze raad toezicht houdt op het toekomstige Palestijnse technocratische bestuur in de Gazastrook.
1 uur geledenALEPPO (ANP/AFP) - Syrische staatsmedia zeggen dat de door Koerden geleide SDF twee belangrijke bruggen over de rivier de Eufraat heeft vernietigd, in de noordelijke regio Raqqa. Syrische regeringstroepen rukken sinds kort op in het noorden van het land en controleren nu gebieden die meer dan een decennium in Koerdische handen waren.
2 uur geledenMAKASSAR (ANP) - De Indonesische autoriteiten hebben wrakstukken gevonden van het vliegtuig dat vermist raakte in de provincie Zuid-Sulawesi. Naar de elf inzittenden wordt nog gezocht.
6 uur geledenBERLIJN (ANP) - Meer dan vijftig mensen zijn zaterdag gewond geraakt bij confrontaties tussen supporters en de politie voorafgaand aan de voetbalwedstrijd in de Duitse tweede divisie tussen Hertha BSC en koploper Schalke 04.
8 uur geleden