Astronaut bijna terug uit ruimte, zijn vrouw gaat volgend jaar
CAPE CANAVERAL (ANP) - De Amerikaanse astronaut Bob Behnken, die in mei met de eerste commerciële raket naar de ruimte ging, keert komend weekeinde terug naar de aarde. Voor zijn gezin staat alweer een nieuwe missie op de kalender. Zijn echtgenote, astronaute K. Megan McArthur, gaat volgend jaar namelijk voor een halfjaar naar het internationale ruimtestation ISS. Met hetzelfde vaartuig.
Voor McArthur wordt het haar tweede ruimtereis. Behnken is momenteel voor de derde keer in de ruimte. Ze hebben samen een 6 jaar oude zoon.
De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA heeft de missie van McArthur dinsdag aangekondigd. Haar reisgenoten zijn de Amerikaan Shane Kimbrough, de Fransman Thomas Pesquet en de Japanner Akihiko Hoshide.
28.000 kilometer per uur
Behnken ging met landgenoot Douglas Hurley naar het ruimtestation ISS. Het is de bedoeling dat zij zaterdag het ISS verlaten. Hun capsule moet dan uit de baan rond de aarde zakken. Bij terugkeer in de dampkring heeft het vaartuig een snelheid van ongeveer 28.000 kilometer per uur. De wrijving stelt de capsule bloot aan temperaturen van bijna 2000 graden Celsius. Hangend aan parachutes moet hij zondag in de Atlantische Oceaan of de Golf van Mexico plonzen. De precieze locatie hangt af van het weer rond Florida.
Behnken en Hurley gingen naar de ruimte met een Crew Dragon van het ruimtevaartbedrijf SpaceX. Dat heeft als vierde organisatie mensen in een baan rond de aarde weten te brengen. Eerder slaagden de ruimtevaartorganisaties van de Sovjet-Unie/Rusland, de Verenigde Staten en China daar in.
Meer uit Buitenland
ALAMATA (ANP/AFP) - Pro-regeringstroepen in Ethiopië claimen dat ze de strategisch gelegen plaats Alamata in de regio Tigray hebben ingenomen. Regeringstroepen zijn al dagenlang in gevecht met rebellen uit de noordelijke regio Tigray.
10 minuten geledenFAIRFORD (ANP) - De vijf Britse mannen die werden opgepakt op verdenking van het beramen van een aanslag op de RAF-luchtmachtbasis nabij Fairford, worden maandagmiddag op borgtocht vrijgelaten. Dat meldt de antiterreurbrigade van de Britse politie in een persconferentie. De politie doet wel nog verder onderzoek naar het vijftal.
58 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Aanklagers in Frankrijk hebben een straf van twee jaar met een enkelband geëist tegen oud-minister Rachida Dati. Ze wordt beschuldigd van corruptie en beïnvloeding, omdat ze tussen 2009 en 2013 als Europarlementariër zou hebben gelobbyd voor Renault-Nissan. Ze zou toen 900.000 euro hebben aangenomen van een Nederlandse dochteronderneming van dat autobedrijf.
1 uur geledenKYAUKTAW (ANP/RTR) - Bij een luchtaanval in het westen van Myanmar zijn zeker 33 doden gevallen, meldt de gewapende groep Arakan Army en een lokale hulpverlener. Volgens de opstandelingen werd de aanval uitgevoerd door de krijgsmacht. Die is al jaren in conflict met rebellen in het land en bombardeert daarbij regelmatig hele dorpen.
2 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP) - Een Turkse rechtbank heeft de populaire komiek Deniz Göktaş (32) tot negentien maanden cel veroordeeld voor het beledigen van president Recep Tayyip Erdogan tijdens een optreden. Göktaş wordt in afwachting van een hoger beroep voorlopig wel vrijgelaten.
2 uur geledenMETZ (ANP/AFP/DPA) - De paus heeft tijdens zijn bezoek aan het Franse Metz gewaarschuwd dat relaties tussen landen steeds onbeschaafder worden. Hij zei in het bijzijn van president Emmanuel Macron dat Europa daar het goede voorbeeld kan geven.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De vijf mannen die zondagochtend werden opgepakt bij de Britse luchtmachtbasis Fairford hebben allen de Britse nationaliteit, meldt de antiterrorismepolitie (CTP). Ze zijn tussen de 23 en 25 jaar oud en wonen alle vijf in Londen.
3 uur geleden