AstraZeneca wil winst gaan maken met zijn coronavaccin
LONDEN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Farmaceut AstraZeneca wil geleidelijk aan winst maken op het coronavaccin dat het bedrijf in samenwerking met de universiteit van Oxford heeft ontwikkeld. De Brits-Zweedse onderneming leverde de vaccins tot nu toe tegen de kostprijs, maar dat gaat veranderen nu er nog altijd extra bestellingen binnenkomen.
De aankondiging van AstraZeneca komt op het moment dat de onderneming met tegenvallende cijfers over het derde kwartaal kwam. Met de winsten op het coronavaccin wil het bedrijf de kosten van het vaccin compenseren. AstraZeneca beloofde eerder tijdens de pandemie geen winst te maken met zijn vaccin, maar gooit nu toch de prijzen omhoog, op het moment dat in veel landen de coronabesmettingen weer oplopen.
AstraZeneca wil alleen winst maken in rijkere landen. In landen met lage en middeninkomens zal het concern het vaccin veel langer tegen kostprijs blijven leveren. Het vaccin van AstraZeneca en de universiteit van Oxford was een van de eerste die op de markt kwam. In december werd het middel in het Verenigd Koninkrijk goedgekeurd voor gebruik.
Overname
AstraZeneca zette als gevolg van hogere kosten over het derde kwartaal een verlies van bijna 1,7 miljard dollar (1,4 miljard euro) in de boeken. Dat was een jaar eerder nog een winst van 650 miljoen dollar. Volgens de farmaceut kampte het bedrijf met extra kosten na de overname van het Amerikaanse biotechbedrijf Alexion, waarmee een bedrag van 39 miljard dollar was gemoeid. Ook stegen de kosten voor onderzoek en ontwikkeling voor meerdere programma's waaronder die voor zijn coronabehandeling.
De farmaceut onthulde vorige maand nog positieve resultaten met een proef voor de behandeling van coronasymptomen. De behandeling van dit middel bestaat uit een combinatie van twee antilichamen. Het middel onderging een laatste klinische test om de veiligheid en doeltreffendheid te beoordelen. De beperkte winstbijdrage van het coronavaccin dat al op de markt is, zal naar verwachting de kosten in verband met deze proef compenseren.
AstraZeneca leverde wereldwijd al 580 miljoen doses van zijn coronavaccin af. Daarmee werd 2,2 miljard dollar opgehaald. Topman Pascal Soriot benadrukte dat het middel betaalbaar blijft. De totale omzet van AstraZeneca steeg op jaarbasis met 50 procent tot 9,9 miljard dollar.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Autoriteit Markt & Consument (ACM) gaat meer onderzoek doen naar de overname van de Nederlandse activiteiten van bouwbedrijf VolkerWessels door investeerder HAL. Volgens de toezichthouder zijn er risico's rond de concurrentie door die overname in de grond-, weg- en waterbouw (GWW). HAL mag daardoor nog geen uitsluitende zeggenschap verkrijgen over die activiteiten.
46 minuten geledenDELFT (ANP) - Aardewerkproducent Royal Delft, maker van Delfts blauw, vreest dat de wereldwijde onrust door onder meer de oorlogen in Oekraïne en het Midden-Oosten voor een terugloop van het toerisme in Nederland kan zorgen. "Dit kan zijn weerslag hebben op het consumentenvertrouwen, het toerisme en de ontwikkeling van de kosten", waarschuwt de onderneming bij de presentatie van haar jaarcijfers.
54 minuten geledenWOERDEN (ANP) - In een groot deel van Nederland is het nog onzeker of voetbalfans komende zomer wedstrijden van het WK voetbal in de horeca volledig kunnen bekijken. Van de in totaal 342 gemeenten hebben er pas 48, oftewel 14 procent, definitief besloten de openingstijden daarvoor te verruimen, komt naar voren uit cijfers van brancheorganisatie Koninklijke Horeca Nederland (KHN).
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is maandag met verlies begonnen aan de nieuwe handelsweek nadat vrijdag nog een flinke min werd neergezet door de hoofdgraadmeter. De aandacht van beleggers blijft uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.
1 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De Japanse overheid heeft burgers opgeroepen geen toiletpapier te hamsteren. Berichten op sociale media suggereren namelijk dat mensen in het Aziatische land beginnen met het inslaan van dagelijkse benodigdheden uit angst voor gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van consumenten in Nederland is flink verslechterd sinds de eerste aanvallen van de Verenigde Staten en Israël op Iran eind februari. De vertrouwensgraadmeter van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) laat in maart de grootste daling zien in bijna vier jaar.
2 uur geledenTOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Azië gingen maandag hard omlaag door zorgen bij beleggers over de oorlog in het Midden-Oosten. De olieprijzen stegen na het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump van afgelopen zaterdag dat hij Iraanse energiecentrales zal aanvallen als Iran niet binnen 48 uur de Straat van Hormuz volledig heropent voor de scheepvaart.
3 uur geleden