AstraZeneca wil winst gaan maken met zijn coronavaccin
LONDEN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Farmaceut AstraZeneca wil geleidelijk aan winst maken op het coronavaccin dat het bedrijf in samenwerking met de universiteit van Oxford heeft ontwikkeld. De Brits-Zweedse onderneming leverde de vaccins tot nu toe tegen de kostprijs, maar dat gaat veranderen nu er nog altijd extra bestellingen binnenkomen.
De aankondiging van AstraZeneca komt op het moment dat de onderneming met tegenvallende cijfers over het derde kwartaal kwam. Met de winsten op het coronavaccin wil het bedrijf de kosten van het vaccin compenseren. AstraZeneca beloofde eerder tijdens de pandemie geen winst te maken met zijn vaccin, maar gooit nu toch de prijzen omhoog, op het moment dat in veel landen de coronabesmettingen weer oplopen.
AstraZeneca wil alleen winst maken in rijkere landen. In landen met lage en middeninkomens zal het concern het vaccin veel langer tegen kostprijs blijven leveren. Het vaccin van AstraZeneca en de universiteit van Oxford was een van de eerste die op de markt kwam. In december werd het middel in het Verenigd Koninkrijk goedgekeurd voor gebruik.
Overname
AstraZeneca zette als gevolg van hogere kosten over het derde kwartaal een verlies van bijna 1,7 miljard dollar (1,4 miljard euro) in de boeken. Dat was een jaar eerder nog een winst van 650 miljoen dollar. Volgens de farmaceut kampte het bedrijf met extra kosten na de overname van het Amerikaanse biotechbedrijf Alexion, waarmee een bedrag van 39 miljard dollar was gemoeid. Ook stegen de kosten voor onderzoek en ontwikkeling voor meerdere programma's waaronder die voor zijn coronabehandeling.
De farmaceut onthulde vorige maand nog positieve resultaten met een proef voor de behandeling van coronasymptomen. De behandeling van dit middel bestaat uit een combinatie van twee antilichamen. Het middel onderging een laatste klinische test om de veiligheid en doeltreffendheid te beoordelen. De beperkte winstbijdrage van het coronavaccin dat al op de markt is, zal naar verwachting de kosten in verband met deze proef compenseren.
AstraZeneca leverde wereldwijd al 580 miljoen doses van zijn coronavaccin af. Daarmee werd 2,2 miljard dollar opgehaald. Topman Pascal Soriot benadrukte dat het middel betaalbaar blijft. De totale omzet van AstraZeneca steeg op jaarbasis met 50 procent tot 9,9 miljard dollar.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met flinke winsten geopend na de koersverliezen een dag eerder. De stemming onder beleggers op Wall Street kreeg steun van berichten dat de Verenigde Staten Iran een plan hebben voorgelegd dat een einde aan de oorlog zou moeten maken.
33 minuten geledenSHANGHAI (ANP/BLOOMBERG) - Het Chinese moederbedrijf van de grote webwinkel Temu, die ook in Nederland populair is, heeft in 2025 meer omzet geboekt. De opbrengsten van eigenaar PDD Holdings bedroegen ruim 431 miljard Chinese yuan, omgerekend bijna 54 miljard euro. Volgens PDD was die groei vooral te danken aan hogere inkomsten uit diensten rond onlinemarketing en transacties.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De branchevereniging van energieleveranciers wil dat het kabinet snel maatregelen neemt om te voorkomen dat huishoudens de energierekening niet meer kunnen betalen. Energie-Nederland roept het kabinet op nu een energiefonds op te richten, zodat huishoudens met een laag inkomen deze winter steun kunnen krijgen.
1 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus heeft een megabestelling ontvangen van China Eastern Airlines. De Chinese luchtvaartmaatschappij koopt 101 toestellen van het type Airbus A320neo, zo werd woensdag bekendgemaakt.
3 uur geledenLAGOS (ANP/BLOOMBERG) - Nigeria beslist voortaan binnen enkele uren over aanvragen voor het heropenen van niet-actieve oliebronnen. De Nigeriaanse commissie die over de oliewinning gaat, had hiervoor meestal weken nodig. Dat melden ingewijden aan persbureau Bloomberg.
3 uur geledenHAMBURG (ANP/DPA) - Energiedeskundigen verwachten dat de oorlog in het Midden-Oosten de concurrentie tussen Aziƫ en Europa om kortetermijnleveringen van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) verder aanwakkert. Ongeveer 20 procent van de wereldwijde leveringen van lng, veelal bestemd voor Aziƫ, passeert normaal gesproken door de Straat van Hormuz. Deze belangrijke zeestraat is door Iran geblokkeerd.
4 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) staat klaar om de rente in het eurogebied mogelijk in april al te verhogen als de inflatieschok door de oorlog in het Midden-Oosten uit de hand loopt. "We zijn bereid om, indien nodig, ons beleid tijdens elke vergadering aan te passen", zei ECB-president Christine Lagarde woensdag op een conferentie in Frankfurt.
4 uur geleden