AstraZeneca wil komende jaren 50 miljard investeren in VS
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - AstraZeneca wil 50 miljard dollar (omgerekend bijna 43 miljard euro) investeren in de Verenigde Staten, tot 2030. De Britse farmaceut wil dat geld stoppen in productie, onderzoek en ontwikkeling. Meerdere Europese farmaceuten hebben eerder aangekondigd hun uitgaven in de VS op te voeren. Aanleiding is de dreiging van president Donald Trump om medicijnen te belasten met importheffingen.
AstraZeneca kondigde in november al plannen aan om 3,5 miljard dollar te investeren in de VS. De nieuwe investeringen komen daar volgens het bedrijf bovenop. Daarvan gaat 4 miljard dollar naar een nieuwe fabriek in de staat Virginia, waar AstraZeneca medicijnen voor chronische ziekten gaat produceren.
De Franse farmaceut Sanofi kondigde in mei aan tot 2030 minstens 20 miljard dollar te willen investeren in zijn activiteiten in de VS. De Zwitserse branchegenoot Roche meldde een maand daarvoor de komende vijf jaar 50 miljard dollar te stoppen in Amerikaanse uitbreiding.
Trump opperde onlangs dat importheffingen voor medicijnen al op 1 augustus zouden ingaan. Wel overwoog de president farmaceuten een jaar de tijd te geven om de productie naar de VS te verplaatsen. Bedrijven die dit nalaten, moesten volgens hem rekening houden met importheffingen van tot wel 200 procent.
Topman Pascal Soriot van AstraZeneca had Amerikaanse beleidsmakers eerder opgeroepen terughoudend te zijn met importheffingen. Nu zei hij te begrijpen dat landen behoefte hebben aan binnenlandse medicijnproductie. "Dit is een visie die de president en zijn regering hebben uitgedragen, en een visie die we volledig begrijpen en steunen", aldus Soriot. "De tarieven versnellen een beweging die we sowieso al zouden hebben gemaakt."
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De energietarieven voor huishoudens zijn dit jaar gedaald door de flink lagere energieprijzen. Dat meldt de Autoriteit Consument & Markt (ACM) in zijn Energiemonitor. Volgens de toezichthouder komt dat voor huishoudens met een gemiddeld gebruik neer op een kostendaling van ongeveer 130 euro per jaar.
38 minuten geledenBEIJING (ANP) - De Chinese tak van Nexperia heeft voldoende alternatieven gevonden voor de eerder uit Nederland afkomstige wafers om volgend jaar een belangrijk product te blijven maken. Het bedrijf vangt het gemis van het basisproduct uit Nederland op met lokale alternatieven, meldt persbureau Reuters op basis van een brief aan distributeurs.
51 minuten geledenIJMUIDEN (ANP) - Omwonenden van Tata Steel bij IJmuiden claimen minimaal 1,4 miljard euro schadevergoeding in een massaclaim. Ze willen compensatie voor jarenlange blootstelling aan schadelijke uitstoot, overlast en onzekerheid. Claimstichting Frisse Wind.nu heeft Tata Steel nu ook gedagvaard, waarmee een belangrijke vervolgstap wordt gezet in de juridische strijd van de omwonenden.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - De Duitse economie groeit volgend jaar naar verwachting met 0,6 procent, meldt de Duitse centrale bank. Daarmee zou de grootste economie van Europa en de belangrijkste handelspartner van Nederland sterker groeien dan dit jaar, want voor 2025 wordt op een minieme plus van 0,2 procent gerekend door de Bundesbank.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Een deel van de ruimbagage van reizigers via Schiphol blijft vrijdag achter op de luchthaven door een storing. Die raakt het systeem in vertrekhal 2, waardoor daar koffers handmatig moeten worden ingecheckt. Dit duurt langer, waardoor niet alle bagage mee kan.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse huizenprijzen blijven de komende jaren stijgen, maar minder hard dan voorheen. Dat voorziet De Nederlandsche Bank (DNB) in zijn nieuwe voorspellingen voor de economie. De betaalbaarheid van de woningen neemt echter af. In 2027 heeft waarschijnlijk maar één op de drie huishoudens genoeg inkomen voor de hypotheek van een gemiddelde woning. Dat was in 2019 nog bijna de helft.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - Het Deense scheepvaartconcern Maersk heeft voor het eerst in bijna twee jaar door de Rode Zee gevaren. Het schip Sebarok legde de route richting het belangrijke Suezkanaal donderdag en vrijdag succesvol af. Door aanvallen van de Houthi-rebellen uit Jemen vermeed Maersk de doorgang sinds januari 2024.
3 uur geleden