Asscher: verplicht bedrijven werknemers in winst te laten delen
DEN HAAG (ANP) - Als bedrijven winst maken en geld uitkeren aan aandeelhouders, zouden werknemers ook een deel moeten krijgen. PvdA-voorman Lodewijk Asscher wil daarvoor een Wet eerlijk delen invoeren, zo bepleitte hij maandagavond in de Joop den Uyl-lezing.
Volgens Asscher is het tijd voor een "nieuwe balans tussen kapitaal en arbeid", waarin werknemers niet alleen meedelen in de winst maar ook meer te zeggen krijgen over "de koers van het bedrijf, de aard van het werk en de verdeling tussen werk en privé".
Als bewijs van de noodzaak van zo’n wet wijst Asscher naar de supermarkten, die tijdens de coronacrisis goede zaken hebben gedaan. Ze "keerden honderden miljoenen uit aan aandeelhouders, maar werknemers werden afgescheept met een cadeaubon. Erger nog, de onderhandelingen over een nieuwe cao liep vorige week stuk."
Amerikaanse techgiganten
Ook hekelt Asscher de alsmaar verder groeiende macht van de Amerikaanse techgiganten. "Google heeft een bankvergunning, Facebook is de munt Libra gestart en Apple heeft Apple Pay. Als we niet opletten zijn het straks een handjevol bedrijven die essentiële publieke diensten als informatie, communicatie en betalingsverkeer in handen hebben. Wie beschermt dan onze gezamenlijke belangen?"
Grote bedrijven zouden "met bijvoorbeeld een digitaks voor de techreuzen en een platformheffing voor de Ubers van deze wereld, netjes gaan bijdragen aan de collectieve voorzieningen en de zekerheid van werkenden".
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Rapper Sef heeft zondag een oproep gedaan aan Nederland om op 4 mei stil te zijn voor de slachtoffers van oorlogen, maar om zich de rest van het jaar wel uit te spreken over alle internationale conflicten en oorlogsslachtoffers. Hij deed de oproep op Instagram. De rapper meldde twee maanden geleden dat het Nationaal Comité 4 en 5 mei hem had geschrapt als ambassadeur voor de vrijheid. Volgens Sef had dat te maken met zijn uitlatingen over de oorlog in Gaza.
41 minuten geledenIJSSELSTEIN (ANP) - Bij de ongeregeldheden in IJsselstein zijn zaterdagnacht politieagenten belaagd en met vuurwerk bestookt. Een agent raakte gewond doordat het vuurwerk bij zijn hoofd ontplofte. Hij hoefde niet naar het ziekenhuis, meldt de politie.
1 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - Het afnemende draagvlak voor de opvang van asielzoekers is niet los te koppelen van het kabinetsbeleid. Dat zei waarnemend burgemeester Mark Verheijen van Wijdemeren zondag in het tv-programma Buitenhof.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Recente lokale protesten tegen de komst van asielzoekerscentra en -opvang zijn opgestookt door het extreemrechtse netwerk Identitair Verzet (IDV), dat na een stillere periode weer in opkomst is. Dat zegt het onderzoeksplatform Justice for Prosperity (JfP). Identitair Verzet is volgens JfP de Nederlandse tak van een internationale, extreemrechtse organisatie, die de stem van de gewone burger kaapt, zonder dat die het in de gaten heeft.
4 uur geledenIJSSELSTEIN (ANP) - Afgelopen nacht was "bruut" voor IJsselstein, zegt burgemeester Ester Weststeijn van de Utrechtse gemeente. Relschoppers vernielden daar delen van het stadhuis en het naastgelegen theater. De burgemeester zegt het geweld te verafschuwen.
4 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - De regen die dit weekend valt, helpt vooralsnog weinig om het risico op natuurbranden te verkleinen. Dat zegt onderzoeker Gerbert Roerink van Wageningen University & Research. "Het gevaar is nog niet geweken."
5 uur geledenERMELO (ANP) - De politie onderzoekt of de brand die zaterdag woedde bij een dessertbedrijf in Ermelo mogelijk is aangestoken. Dat bevestigt een woordvoerster van de politie zondag na berichtgeving door Omroep Gelderland.
6 uur geleden