Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Asscher: kijken naar Amsterdamse coalitie PvdA, GroenLinks en D66

Asscher: kijken naar Amsterdamse coalitie PvdA, GroenLinks en D66

AMSTERDAM (ANP) - PvdA, GroenLinks en D66 moeten onderzoeken of ze een coalitie kunnen vormen voor het Amsterdamse stadsbestuur. Dat advies geeft verkenner Lodewijk Asscher in een brief woensdag aan de Amsterdamse gemeenteraad. Hij trekt deze conclusie na zijn eerste gesprekken met de twaalf fracties na de gemeenteraadsverkiezingen.

PvdA was met negen zetels de winnaar van de Amsterdamse gemeenteraadsverkiezingen, gevolgd door GroenLinks (acht zetels) en D66 (zeven zetels). De drie partijen samen hebben een meerderheid in de Amsterdamse raad, die 45 zetels telt. "De meeste partijen beschouwen het als logisch, te verwachten of zelfs wenselijk dat de drie grootste partijen in de raad nu het voortouw nemen bij het starten van onderhandelingen om tot een nieuw stadsbestuur te komen", aldus Asscher.

De VVD (vijf zetels) en de SP (twee zetels) hebben bij de verkenner aangegeven te willen deelnemen aan het stadsbestuur als dat getalsmatig nodig zou zijn voor een meerderheid. Volgens Asscher overwegen de drie grootste partijen het nu niet om deze partijen aan het bestuur toe te voegen. Desondanks raadt de voormalig PvdA-leider de drie progressief-linkse partijen wel aan om te kijken naar "een breed draagvlak" en de "verbreding in politieke zin wel op een andere manier na te streven".

Verder laat Asscher in zijn brief weten zich zorgen te maken over de historisch lage opkomst tijdens de gemeenteraadsverkiezingen. "Als minder dan de helft van de Amsterdammers komt stemmen, moeten alle Amsterdammers zich dat aantrekken", schrijft de oud-wethouder. "Alle partijen in de nieuwe raad hebben aangegeven die lage opkomst als een opdracht te beschouwen." In totaal heeft 46,6 procent van de Amsterdammers gestemd.

Meer uit Binnenland

Meer meldingen van vermoedelijke misstanden op werkvloer in 2025

DEN HAAG (ANP) - Meer mensen deden vorig jaar melding van vermoedens van misstanden op de werkvloer, meldt het Huis voor Klokkenluiders (HvK). Er werden bijna 700 aanvragen voor advies ingediend, het hoogste aantal sinds de oprichting van het adviespunt in 2016. In 2024 waren het er nog 467. Bijna alle klokkenluiders zeggen dat ze na melding benadeeld worden, hoewel dat wettelijk verboden is.

1 uur geleden
Tweede vlucht met gestrande Nederlanders geland op Schiphol

SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol is maandagavond een tweede groep gestrande Nederlanders uit het Midden-Oosten aangekomen. De vlucht van TUI uit Hurghada (Egypte) landde even na 22.20 uur. De reizigers aan boord waren eerst met een vliegtuig van Defensie opgehaald uit Muscat, de hoofdstad van Oman.

2 uur geleden
Arts Rijnstate verwekte zeker 16 donorkinderen met eigen zaad

ARNHEM (ANP) - De gynaecoloog van het Rijnstate die in de jaren zeventig en tachtig zijn eigen sperma gebruikte als donorzaad heeft zeker zestien donorkinderen verwekt. Dat meldt het Arnhemse ziekenhuis maandag op basis van onafhankelijk onderzoek naar de manier waarop in het verleden met donorzaad is omgegaan. De bekentenis van de voormalige arts was daarvoor de aanleiding. De man, die werkte in de kliniek van het Elisabeth Gasthuis dat later samen met twee andere ziekenhuizen Rijnstate werd, heeft een erfelijke ziekte.

3 uur geleden
Claudia de Breij doet Oudejaarsconference 2026

HILVERSUM (ANP) - Claudia de Breij doet in 2026 opnieuw de Oudejaarsconference. Het wordt de vierde keer dat de cabaretière op oudejaarsavond op NPO 1 terugblikt op het voorbije jaar.

3 uur geleden
Frenna en Sef belangrijkste winnaars Edison Pop

LEUSDEN (ANP) - Frenna en Sef zijn maandag de belangrijkste winnaars geworden van de Edison Pop 2026. Zij kregen in het AFAS Theater in Leusden de prijzen voor respectievelijk beste single (ZAZAA) en beste album (lieve monsters). DI-RECT kreeg de Edison Oeuvreprijs en Samuel Welten viel tweemaal in de prijzen.

4 uur geleden
Weer dichte mist in noordwesten, hinder voor verkeer

DE BILT (ANP) - In het Waddengebied, Friesland en in de kop van Noord-Holland komt dichte mist voor. Het zicht kan minder dan 200 meter zijn, meldt het KNMI. Het verkeer kan hier hinder van ondervinden.

4 uur geleden
DI-RECT bekroond met Edison Pop Oeuvreprijs

LEUSDEN (ANP) - DI-RECT is dit jaar de winnaar van de Edison Pop Oeuvreprijs. De Haagse band kreeg de prijs maandag tijdens het Edison-gala in het AFAS Theater in Leusden uit handen van oprichter en voormalig manager Dick Westland, de vader van drummer Jamie Westland.

4 uur geleden