Asscher: kijken naar Amsterdamse coalitie PvdA, GroenLinks en D66
AMSTERDAM (ANP) - PvdA, GroenLinks en D66 moeten onderzoeken of ze een coalitie kunnen vormen voor het Amsterdamse stadsbestuur. Dat advies geeft verkenner Lodewijk Asscher in een brief woensdag aan de Amsterdamse gemeenteraad. Hij trekt deze conclusie na zijn eerste gesprekken met de twaalf fracties na de gemeenteraadsverkiezingen.
PvdA was met negen zetels de winnaar van de Amsterdamse gemeenteraadsverkiezingen, gevolgd door GroenLinks (acht zetels) en D66 (zeven zetels). De drie partijen samen hebben een meerderheid in de Amsterdamse raad, die 45 zetels telt. "De meeste partijen beschouwen het als logisch, te verwachten of zelfs wenselijk dat de drie grootste partijen in de raad nu het voortouw nemen bij het starten van onderhandelingen om tot een nieuw stadsbestuur te komen", aldus Asscher.
De VVD (vijf zetels) en de SP (twee zetels) hebben bij de verkenner aangegeven te willen deelnemen aan het stadsbestuur als dat getalsmatig nodig zou zijn voor een meerderheid. Volgens Asscher overwegen de drie grootste partijen het nu niet om deze partijen aan het bestuur toe te voegen. Desondanks raadt de voormalig PvdA-leider de drie progressief-linkse partijen wel aan om te kijken naar "een breed draagvlak" en de "verbreding in politieke zin wel op een andere manier na te streven".
Verder laat Asscher in zijn brief weten zich zorgen te maken over de historisch lage opkomst tijdens de gemeenteraadsverkiezingen. "Als minder dan de helft van de Amsterdammers komt stemmen, moeten alle Amsterdammers zich dat aantrekken", schrijft de oud-wethouder. "Alle partijen in de nieuwe raad hebben aangegeven die lage opkomst als een opdracht te beschouwen." In totaal heeft 46,6 procent van de Amsterdammers gestemd.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De oud-burgemeester van Hendrik-Ido-Ambacht Herman J., die vastzit voor het bezit van kinderporno, wordt door het Openbaar Ministerie ook beschuldigd van ontucht. Hij wordt ervan verdacht dat hij tussen 2005 en 2016 een jonge man zou hebben gedwongen tot ontucht. Het slachtoffer was veel jonger.
55 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) verwacht niet met alle gemeenten die niet voldoen aan de spreidingswet te spreken. Dat zei hij vrijdag voorafgaand aan de ministerraad. Nieuwsuur meldde donderdag dat de bewindsman gemeenten die niet genoeg asielzoekers opvangen vanaf volgende week op de vingers gaat tikken.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De man die donderdagmiddag in zijn rolstoel bij een ongeluk op een treinstation overleed, werd door een aanzuigende werking van een passerende trein richting het spoor getrokken. De politie bevestigt berichtgeving hierover door Het Parool.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Twee mannen zijn gearresteerd omdat ze Rusland zouden hebben geholpen met het uitvoeren van cyberaanvallen en het verspreiden van desinformatie. Daarmee hebben ze Europese sancties tegen Rusland omzeild, denkt de fiscale recherche FIOD. Datacentra bij Schiphol en in Dronten zijn doorzocht. Daarbij zijn meer dan achthonderd servers in beslag genomen.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - Het Rode Kruis maakt zich zorgen over het welzijn van de asielzoekers die buiten bij het aanmeldcentrum in Ter Apel wachten. De komende dagen loopt de temperatuur op tot boven de 25 graden. Op het terrein voor de opvanglocatie is nauwelijks schaduw.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat het goedkopere abonnement om in de zomer in daluren onbeperkt te kunnen reizen op 21 juni ingaat. Dat abonnement moet tot 1 september geldig blijven. Dat is de uitwerking van het voorstel van GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver voor een ticket van 49 euro per maand.
2 uur geledenTER APEL (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) heeft nog geen oplossing voor het geval er ook vrijdagavond niet voor alle asielzoekers bij het aanmeldcentrum in Ter Apel plek is. Daarover is momenteel nog niets afgesproken, laat een woordvoerder weten. Pas aan het einde van de dag wordt duidelijk voor hoeveel mensen er eventueel elders opvang geregeld moet worden.
2 uur geleden