Asscher: ik richtte me te veel op 'toeslagenmedicijn'
DEN HAAG (ANP) - Lodewijk Asscher richtte zich als minister in het vorige kabinet te veel op de overgang naar een nieuw kinderopvangstelsel. Dat leek "het beste en snelste" medicijn tegen de problemen met de toeslagen. Daardoor bleven "schrijnende gevallen" te veel op de plank liggen.
Ook een oud-topambtenaar van Sociale Zaken gaf vorige week al toe dat het departement te veel gefocust was op een nieuwe manier om de kinderopvang voor werkende ouders betaalbaar te maken. Daardoor bleven mensen achter die door het huidige systeem in de knel kwamen en werd "dit onderdeel te veel beschouwd als een aan fraude gerelateerd, klein aspect van de toeslagen", zegt Asscher over de gedupeerde ouders.
Verder kwam naar voren dat er slecht gecommuniceerd werd tussen zijn ministerie en de Belastingdienst. Vorige week bleek al dat ambtenaren van de Belastingdienst vooral naar de regelmaker Sociale Zaken wezen, terwijl dat ministerie de schuld juist bij de uitvoerder legde, oftewel de fiscus.
Dat gebeurde ook binnen het kabinet, blijkt nu. "Bij de kinderopvang richtte ik me heel erg op de kwaliteit, permanente screening van werknemers. En ik heb heel lang gedacht dat de fraude en handhaving elders lag", zei Asscher. Bij de Belastingdienst werd lang juist naar Sociale Zaken gekeken. Daar werden immers de toeslagenregels gemaakt die vaak hard uitpakten voor ouders.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - De politie heeft donderdagochtend een persoon aangehouden op verdenking van doodsbedreiging van de schrijfster en columniste Lale Gül. Dit laat Gül weten aan het ANP. De politie Midden-Nederland zegt hier geen uitspraken over te doen.
16 minuten geledenARNHEM (ANP) - Het ziekenhuis Rijnstate in Arnhem treft een schikking met de mensen die in het verleden gedupeerd zijn door verkeerd gebruik van sperma in een vruchtbaarheidskliniek. Het ziekenhuis bevestigt de overeenkomst vrijdag naar aanleiding van berichtgeving in het programma Pointer van KRO-NCRV.
38 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De deskundigengroep dierziekten, die het ministerie van Landbouw adviseert over vogelgriep, maakt zich "veel zorgen" over de huidige stand van de vogelgriep in Nederland. Dat zegt Arjan Stegeman, hoogleraar Gezondheid van Landbouwhuisdieren van de Universiteit Utrecht en voorzitter van de deskundigengroep. Stegeman waarschuwt ook dat de huidige methode om vogelgriep te bestrijden verouderd is.
42 minuten geledenLELYSTAD (ANP) - De zussen van de vermoorde Ryan al Najjar zijn nog altijd doodsbang voor hun vader. "Mijn vader is nooit een vader geweest zoals andere vaders. Hij zorgde altijd voor spanning en angst en richtte zijn woede altijd op ons", zei een van de zussen van de 18-jarige vrouw uit het Friese Joure die in de nacht van 27 op 28 mei 2024 werd gedood in de buurt van Lelystad. Twee van haar broers en haar voortvluchtige vader worden verdacht van de moord.
44 minuten geledenWIERUM (ANP) - De gaswinning onder de Waddenzee bij Ternaard in Friesland gaat definitief niet door. De Staat heeft een deal met gaswinningsbedrijf NAM gesloten, maakte energieminister Sophie Hermans (VVD) vrijdag bekend in het dorpshuis van het nabijgelegen Wierum.
53 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Simone Smit wordt de nieuwe directeur-generaal van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD). Zij volgt Erik Akerboom op, die de functie ruim vijf jaar bekleedde.
56 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - Mensen met een aangeboren hartafwijking kunnen daar vanaf januari weer aan worden geopereerd in het Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG). De operaties waren in september stilgelegd na zorgen over sociale veiligheid. Een onderzoek daarnaar is afgerond.
1 uur geleden