Assange komt niet voorwaardelijk vrij
LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Julian Assange blijft voorlopig vastzitten. De rechtbank in Londen heeft besloten dat hij niet voorwaardelijk vrijkomt tijdens zijn uitleveringszaak. De rechter vreest dat de 49-jarige Australiër dan zou kunnen vluchten.
Assange boekte eerder deze week een juridische overwinning toen een Britse rechtbank een stokje stak voor zijn uitlevering aan de Verenigde Staten. Daar riskeert hij een gevangenisstraf van 175 jaar vanwege de publicatie van vertrouwelijke informatie. De Britse rechter vreesde dat Assange zich van het leven zou beroven als hij uitgeleverd zou worden.
De VS gaan in hoger beroep om Assange alsnog uitgeleverd te krijgen en wilden niet dat hij voorwaardelijk zou vrijkomen. Een advocaat van de Amerikaanse regering voerde aan dat de oprichter van de klokkenluiderssite de mogelijkheid heeft om te vluchten. Zo heeft Mexico hem politiek asiel aangeboden.
Voorwaardelijk vrij
Assange nam al eerder de benen terwijl hij voorwaardelijk vrij was. Hij vluchtte in 2012 naar de ambassade van Ecuador in Londen. Daar leidde hij zeven jaar lang een geïsoleerd bestaan, tot Ecuador hem de deur wees. Hij zit sindsdien in een Britse gevangenis. De rechter oordeelde woensdag dat er reden is om aan te nemen dat Assange onderduikt als hij de gevangenis mag verlaten.
De partner van de WikiLeaks-oprichter, advocate Stella Morris, noemde dat buiten de rechtbank een "enorme teleurstelling". Ze riep de Amerikaanse autoriteiten op de aanklachten in te trekken. Assange deed vorig jaar ook al een poging vrij te komen. Hij wilde zijn uitleveringszaak buiten de gevangenis afwachten. De rechter zag dat toen ook niet zitten omdat hij werd gezien als vluchtgevaarlijk.
Publicatie
De vervolging van Assange in de VS houdt verband met de publicatie van documenten door klokkenluiderssite WikiLeaks in 2010. Daar stond informatie in over militaire operaties in Afghanistan en Irak. De site publiceerde ook videobeelden waarop te zien is hoe een Amerikaanse legerhelikopter in 2007 het vuur opende op journalisten en burgers in Bagdad.
Assange was woensdag aanwezig bij de uitspraak over zijn voorwaardelijke vrijlating. Ook aanhangers waren naar de rechtbank gekomen. Zij zien de Australiër als een onderzoeksjournalist die misstanden onthult, terwijl critici hem verwijten levens in gevaar te hebben gebracht. Zo kon uit de door WikiLeaks-gepubliceerde documenten worden opgemaakt wie de informanten waren van de Amerikanen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Oekraïne moet toegeven in de vredesonderhandelingen nu Rusland aan de winnende hand is, stelt de Amerikaanse president Donald Trump. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky "moet beginnen dingen te accepteren".
8 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Israël heropent woensdag naar eigen zeggen de Allenby-grensovergang tussen Jordanië en de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever voor vrachtwagens met hulpgoederen voor Gaza. Dat is voor het eerst sinds eind september.
12 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De kritiek van de VS dat de vrijheid in Europa in gevaar is, is volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas aan het verkeerde adres gericht. De Verenigde Staten zouden dergelijke kritiek beter aan Rusland kunnen richten, zei ze op een bijeenkomst over buitenlands beleid in het Europees Parlement.
1 uur geledenAOMORI (ANP/AFP) - Het aantal gewonden door de zware beving die maandag plaatsvond nabij Japan, is opgelopen tot zeker vijftig. Dat meldt het Japanse persbureau Kyodo. Ook raakten wegen beschadigd en kwamen enkele duizenden mensen tijdelijk zonder stroom te zitten. De tsunamiwaarschuwing die vrijwel direct na de beving werd uitgevaardigd, is inmiddels ingetrokken.
2 uur geledenROME/VATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo XIV hoopt dat de gesprekken over een einde aan de oorlog in Oekraïne leiden tot een duurzame vrede. Dat heeft hij volgens het Vaticaan tegen president Volodymyr Zelensky gezegd tijdens een audiëntie in de zomerresidentie van de paus, Castel Gandolfo. Zelensky is in Italië als onderdeel van een reeks gesprekken in Europa. Hij zegt de paus "diep erkentelijk" te zijn voor zijn steun.
2 uur geledenIVANOVO (ANP/RTR/AFP) - Ten noordoosten van Moskou, in de provincie Ivanovo, is een groot Russisch militair transportvliegtuig neergestort, meldt de Russische staatszender Vesti. Alle zeven inzittenden zouden bij de crash zijn omgekomen. Volgens het Russische ministerie van Defensie is onderzoek ingesteld naar het incident. Het vliegtuig was kort ervoor gerepareerd en voerde een testvlucht uit. Het zou zijn neergekomen in onbewoond gebied, aldus het ministerie in een verklaring.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP/AFP/RTR) - Het Internationaal Strafhof in Den Haag (ICC) heeft de Soedanese militieleider Ali Muhammad Ali Abd-Al-Rahman veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Hij was eerder al schuldig bevonden aan 27 misdaden tegen de menselijkheid en oorlogsmisdaden. Het ging onder meer om moord, verkrachting en marteling.
3 uur geleden