Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Assange komt niet voorwaardelijk vrij

Assange komt niet voorwaardelijk vrij

LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Julian Assange blijft voorlopig vastzitten. De rechtbank in Londen heeft besloten dat hij niet voorwaardelijk vrijkomt tijdens zijn uitleveringszaak. De rechter vreest dat de 49-jarige Australiër dan zou kunnen vluchten.

Assange boekte eerder deze week een juridische overwinning toen een Britse rechtbank een stokje stak voor zijn uitlevering aan de Verenigde Staten. Daar riskeert hij een gevangenisstraf van 175 jaar vanwege de publicatie van vertrouwelijke informatie. De Britse rechter vreesde dat Assange zich van het leven zou beroven als hij uitgeleverd zou worden.

De VS gaan in hoger beroep om Assange alsnog uitgeleverd te krijgen en wilden niet dat hij voorwaardelijk zou vrijkomen. Een advocaat van de Amerikaanse regering voerde aan dat de oprichter van de klokkenluiderssite de mogelijkheid heeft om te vluchten. Zo heeft Mexico hem politiek asiel aangeboden.

Voorwaardelijk vrij

Assange nam al eerder de benen terwijl hij voorwaardelijk vrij was. Hij vluchtte in 2012 naar de ambassade van Ecuador in Londen. Daar leidde hij zeven jaar lang een geïsoleerd bestaan, tot Ecuador hem de deur wees. Hij zit sindsdien in een Britse gevangenis. De rechter oordeelde woensdag dat er reden is om aan te nemen dat Assange onderduikt als hij de gevangenis mag verlaten.

De partner van de WikiLeaks-oprichter, advocate Stella Morris, noemde dat buiten de rechtbank een "enorme teleurstelling". Ze riep de Amerikaanse autoriteiten op de aanklachten in te trekken. Assange deed vorig jaar ook al een poging vrij te komen. Hij wilde zijn uitleveringszaak buiten de gevangenis afwachten. De rechter zag dat toen ook niet zitten omdat hij werd gezien als vluchtgevaarlijk.

Publicatie

De vervolging van Assange in de VS houdt verband met de publicatie van documenten door klokkenluiderssite WikiLeaks in 2010. Daar stond informatie in over militaire operaties in Afghanistan en Irak. De site publiceerde ook videobeelden waarop te zien is hoe een Amerikaanse legerhelikopter in 2007 het vuur opende op journalisten en burgers in Bagdad.

Assange was woensdag aanwezig bij de uitspraak over zijn voorwaardelijke vrijlating. Ook aanhangers waren naar de rechtbank gekomen. Zij zien de Australiër als een onderzoeksjournalist die misstanden onthult, terwijl critici hem verwijten levens in gevaar te hebben gebracht. Zo kon uit de door WikiLeaks-gepubliceerde documenten worden opgemaakt wie de informanten waren van de Amerikanen.

Meer uit Buitenland

Hoge Europese rechters eisen vrijlating Turkse activist Kavala

STRAATSBURG (ANP) - Turkije moet de activist en zakenman Osman Kavala onmiddellijk vrijlaten, oordeelt ook de hoogste groep rechters van het Europees Hof voor de Rechten van de Mens. Eerder gaf Turkije geen gehoor aan de uitspraak van een lagere kamer om Kavala vrij te laten en hem een schadevergoeding te betalen.

19 minuten geleden
Amerikaans proces over bomaanslag Lockerbie 1988 weer uitgesteld

WASHINGTON (ANP/AFP) - Het proces in de VS tegen een vermeende medeplichtige aan de aanslag op een Amerikaanse Boeing 747 in 1988, berucht als de Lockerbie-bomaanslag, is opnieuw vertraagd.

1 uur geleden
Natuurbrand Nevada: tientallen huizen verwoest, toch vooruitgang

RENO (ANP/RTR/AFP) - De grote natuurbrand bij de Amerikaanse stad Reno in de staat Nevada heeft inmiddels minstens 32 woningen verwoest. Enkele huizen zijn beschadigd. Ondanks de enorme schade meldde de brandweer maandag aanzienlijke vooruitgang te hebben geboekt in de strijd tegen de brand, die dit weekend nog van 4000 naar 6000 hectare groeide.

7 uur geleden
Zeker 30 doden door bendegeweld nabij hoofdstad Haïti

PORT-AU-PRINCE (ANP/RTR/AFP) - Ongeveer veertig mensen zijn in de nacht van zondag op maandag omgekomen door bendegeweld in Kenscoff, nabij de Haïtiaanse hoofdstad Port-au-Prince. Dat zegt de burgemeester van Kenscoff, een bergdorpje dat uitkijkt op Port-au-Prince, tegen persbureau AFP.

12 uur geleden
Hooggerechtshof VS: Trump mag stemmen per post wel beperken

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft president Donald Trump voorlopig gelijk gegeven in zijn plan om het stemmen per post in de aanloop naar de tussentijdse verkiezingen in november te beperken. Het Hof schortte een eerdere uitspraak van een federale rechter op die belangrijke onderdelen van Trumps besluit had tegengehouden.

12 uur geleden
Gewonden en schade door tornado in Zuid-Frankrijk

POMAS (ANP) - Een dorp in het zuiden van Frankrijk is getroffen door een tornado. 26 personen raakten gewond, melden de lokale autoriteiten op X. Vijf van hen moesten naar het ziekenhuis. Volgens BFMTV worden nog twee mensen vermist, die mogelijk onder het puin van hun ingestorte huis liggen.

14 uur geleden
Iran zegt plan voor twee jaar te hebben tegen sancties VS

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran zegt volledig voorbereid te zijn op de nieuwe Amerikaanse sancties die maandag werden aangekondigd. Economieminister Ali Madanizadeh claimt dat er een plan voor twee jaar ligt om de maatregelen tegen te gaan.

15 uur geleden