Assad wil pas met Turkije om tafel als troepen Syrië verlaten
MOSKOU (ANP/AFP) - De Syrische president Bashar al-Assad zegt dat hij pas met zijn Turkse ambtgenoot Recep Tayyip Erdogan wil praten als alle Turkse troepen het noorden van Syrië hebben verlaten. De Russische president Vladimir Poetin dringt er bij Assad juist op aan om nu al met Ankara om tafel te gaan. De Syrische president, normaal een trouwe bondgenoot van Poetin, wil daar nog niet aan.
Assad is momenteel nog in Moskou, waar hij woensdag al met Poetin sprak. Tegen Russische televisie zei Assad dat een volledige terugtrekking van Syrisch grondgebied een absolute voorwaarde was voor een gesprek kan plaatsvinden.
Sinds de Syrische burgeroorlog uitbrak in 2011 spelen Rusland en Turkije allebei een rol in het ingewikkelde conflict. Moskou heeft Assad mede in het zadel gehouden door te helpen in de strijd tegen de rebellen. Ankara heeft juist oppositiegroepen gesteund in het noorden. Assad eist daarom ook een einde aan de "steun voor terrorisme".
Koerden
De Turken mengen zich vooral in het conflict vanwege de aanwezigheid van de Koerden. Die hebben een groot deel van het noorden in handen. Ankara, dat ook in eigen land in een strijd met de Koerden verwikkeld is, heeft daarom ook een deel van het noorden van Syrië bezet om een bufferzone tegen de Koerden te creëren.
Rusland vindt juist dat goede relaties tussen Ankara en Damascus nu nodig zijn en Erdogan heeft aangegeven dat hij bereid is te praten. Deze week zou er een gesprek plaatsvinden tussen diplomaten van Rusland, Turkije, Syrië en Iran, maar dat gaat volgens Turkse media om technische redenen niet door.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - Twee baby's zijn omgekomen nadat artsen 55 kinderen moesten evacueren uit een kinderdagverblijf in Jeruzalem. Het is onduidelijk wat er precies is gebeurd. De krant Times of Israel schrijft dat het incident mogelijk te maken heeft met het verwarmingssysteem op de locatie.
8 minuten geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby, de zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit, is aangeklaagd voor meerdere nieuwe strafbare feiten. Het gaat onder meer om het vervoeren van meerdere kilo's marihuana, verschillende verkeersovertredingen en het schenden van een contactverbod. Høiby heeft schuld bekend voor alle aanklachten, meldt het Noorse persbureau NTB.
43 minuten geledenNUUK (ANP) - De Groenlandse premier Jens-Frederik Nielsen is niet van plan van koers te veranderen nu de Amerikaanse president Donald Trump dreigt met extra importheffingen. Dat schrijft hij op Facebook.
58 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP) - In Groenland komt maandagavond naar verwachting opnieuw een groot aantal Deense militairen aan, meldt de Deense zender TV 2 op basis van het leger. Zij maken onderdeel uit van de Deense troepenbouw die daar momenteel plaatsvindt. Het is onduidelijk om hoeveel militairen het precies gaat.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De prioriteit van de Europese Commissie en de EU ligt bij dialoog en de-escalatie van het conflict over Groenland tussen de EU en de VS, benadrukte een woordvoerder van de Europese Commissie maandag. De gesprekken die sinds zaterdag op alle niveaus worden gevoerd, zijn gericht op het van tafel krijgen van de extra importtarieven die de Amerikaanse president Donald Trump oplegt aan acht Europese landen, waaronder Nederland, zei de woordvoerder.
2 uur geledenDAVOS (ANP/BLOOMBERG) - Deense regeringsfunctionarissen hebben besloten niet aanwezig te zijn in Davos deze week, te midden van een escalerend conflict over Groenland. Dat bevestigt het World Economic Forum.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse staatstelevisie lijkt gehackt te zijn. Er waren zondag korte tijd toespraken te zien van de Amerikaanse president Donald Trump en Reza Pahlavi, de zoon van de laatste Iraanse vorst.
3 uur geleden