Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Assad wil pas met Turkije om tafel als troepen Syrië verlaten

Assad wil pas met Turkije om tafel als troepen Syrië verlaten

MOSKOU (ANP/AFP) - De Syrische president Bashar al-Assad zegt dat hij pas met zijn Turkse ambtgenoot Recep Tayyip Erdogan wil praten als alle Turkse troepen het noorden van Syrië hebben verlaten. De Russische president Vladimir Poetin dringt er bij Assad juist op aan om nu al met Ankara om tafel te gaan. De Syrische president, normaal een trouwe bondgenoot van Poetin, wil daar nog niet aan.

Assad is momenteel nog in Moskou, waar hij woensdag al met Poetin sprak. Tegen Russische televisie zei Assad dat een volledige terugtrekking van Syrisch grondgebied een absolute voorwaarde was voor een gesprek kan plaatsvinden.

Sinds de Syrische burgeroorlog uitbrak in 2011 spelen Rusland en Turkije allebei een rol in het ingewikkelde conflict. Moskou heeft Assad mede in het zadel gehouden door te helpen in de strijd tegen de rebellen. Ankara heeft juist oppositiegroepen gesteund in het noorden. Assad eist daarom ook een einde aan de "steun voor terrorisme".

Koerden

De Turken mengen zich vooral in het conflict vanwege de aanwezigheid van de Koerden. Die hebben een groot deel van het noorden in handen. Ankara, dat ook in eigen land in een strijd met de Koerden verwikkeld is, heeft daarom ook een deel van het noorden van Syrië bezet om een bufferzone tegen de Koerden te creëren.

Rusland vindt juist dat goede relaties tussen Ankara en Damascus nu nodig zijn en Erdogan heeft aangegeven dat hij bereid is te praten. Deze week zou er een gesprek plaatsvinden tussen diplomaten van Rusland, Turkije, Syrië en Iran, maar dat gaat volgens Turkse media om technische redenen niet door.

Meer uit Buitenland

Meerdere slachtoffers door schietpartij op festival in VS

TOLEDO (ANP) - Tijdens een festival in de Amerikaanse staat Ohio zijn zaterdagmiddag acht mensen gewond geraakt nadat zij werden beschoten. De politie van de plaats Toledo meldde dat agenten in de omgeving van het Old West End Festival "meerdere slachtoffers van een schietpartij" hadden aangetroffen. "Veel slachtoffers zijn voor behandeling naar nabijgelegen medische voorzieningen gebracht", stelde de politie snel na het schietincident in een bericht op Facebook.

48 minuten geleden
Bron: VS willen Iraanse bezittingen gebruiken voor schadeherstel

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen proberen Iraanse bezittingen in te zetten voor de wederopbouw in bevriende Golfstaten en voor het herstel van de toekomstige schade die Iran daar veroorzaakt. Dat heeft een anonieme, goed ingelichte bron binnen de Amerikaanse regering tegen persbureaus Reuters en Bloomberg gezegd. De mededeling komt een dag na een reeks Iraanse aanvallen op Koeweit en Bahrein.

2 uur geleden
Zus van Noord-Koreaanse leider: nooit afstand van kernmachtstatus

PYONGYANG (ANP/RTR) - Kim Yo-jong, de invloedrijke zus van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un, heeft gezegd dat Noord-Korea nooit afstand zal doen van zijn status als kernmacht. Ook waarschuwde zij dat het land geen enkele bedreiging zal tolereren, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap zondag. De Chinese president Xi Jinping brengt maandag voor het eerst in bijna zeven jaar een bezoek aan Noord-Korea. De Chinese regering wil de banden met Pyongyang versterken.

2 uur geleden
Gedetineerde nog voortvluchtig na ontsnapping ziekenhuis België

BRUGGE (ANP/BELGA) - De Russische gedetineerde die vrijdag ontsnapte uit een ziekenhuis in Brugge, is nog steeds voortvluchtig. Dat bevestigt het parket West-Vlaanderen. Alaouidi Djabrailov moest een medische ingreep ondergaan, maar bedreigde zijn bewakers tijdens een kledingwissel met een scherp voorwerp.

8 uur geleden
Marius Borg Høiby mogelijk tijdelijk onder begeleiding uit cel

OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby kan waarschijnlijk enkele uren de gevangenis verlaten in verband met de gezondheidstoestand van zijn moeder, de Noorse kroonprinses Mette-Marit. Gevangenispersoneel zal hem dan begeleiden, melden Noorse media.

9 uur geleden
Doden bij Israëlische aanval op Gaza-Stad

GAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij een Israëlische aanval op Gaza zijn minstens zeven Palestijnen gedood, onder wie twee vrouwen. Dat zeggen Palestijnse gezondheidsfunctionarissen. Vijftien anderen raakten gewond. De aanval zou hebben plaatsgevonden op een groot vluchtelingenkamp in Gaza-Stad.

9 uur geleden
Iran hekelt nachtelijke aanval op radarinstallaties

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran noemt een nachtelijke aanval op radarinstallaties in de kustregio Sirik en het eiland Qeshm een "flagrante schending van het staakt-het-vuren". In een bericht op X spreekt het ministerie van Buitenlandse Zaken van een aanval op de "nationale soevereiniteit en territoriale integriteit" van Iran. Ook noemt het de actie die het land de VS toedicht "vijandig en provocatief".

11 uur geleden