ASR maakt investeringen in defensie-industrie mogelijk
UTRECHT (ANP) - Verzekeraar ASR overweegt te investeren in de Nederlandse defensie-industrie. De verzekeraar heeft een beleidswijziging doorgevoerd die het mogelijk maakt onder "strikte voorwaarden" te kunnen investeren in Nederlandse bedrijven of activiteiten die verbonden zijn met de defensie-industrie. De beslissing volgt volgens ASR op een oproep van de Nederlandse overheid aan institutionele beleggers om investeringskapitaal beschikbaar te stellen om de Europese defensie-industrie te versterken.
Die strikte voorwaarden zijn onder meer dat het moet gaan om in Nederland gevestigde bedrijven, die niet gelinkt kunnen worden aan de productie of distributie van "controversiële wapens" of vuurwapens voor gewone burgers. Ook mogen de bedrijven niet leveren aan landen met een hoog risico. Daarnaast heeft elk investeringsvoorstel goedkeuring nodig van het management en vindt jaarlijks monitoring plaats.
"In de huidige situatie, waarin geopolitieke spanningen toenemen en de wereldwijde stabiliteit en veiligheid onder druk staan, groeit de politieke druk en maatschappelijke behoefte aan een sterke en robuuste Nederlandse en Europese defensie-industrie", zegt topman Jos Baeten. Hij stelt dat ASR een "morele verantwoordelijkheid" voelt en ziet mogelijkheden om een bijdrage te leveren.
Oproep tot samenwerking
Onder leiding van brancheorganisatie Verbond van Verzekeraars hebben enkele verzekeraars eerder gesprekken gevoerd met verschillende ministeries, ngo's en wetenschappers, met als doel de mogelijkheden te verkennen voor financiering en beleggingsoplossingen in de defensie-industrie. Ook werd daar besproken welke obstakels verzekeraars zien om verantwoord in de defensie-industrie te kunnen beleggen.
Een van de uitkomsten daarvan was een oproep tot samenwerking met de overheid, heeft het Verbond van Verzekeraars bekendgemaakt. Verzekeraars en de brancheorganisatie willen de mogelijkheden voor (defensie)obligaties of een defensie-investeringsfonds verder verkennen. Vervolggesprekken moeten uitwijzen of verzekeraars ook via die weg mogelijk in defensie gaan investeren.
NN Group en Achmea
Onder meer NN Group was ook betrokken bij die gesprekken en staat open om daar verder over te praten. De verzekeraar investeert zelf op "zeer beperkte wijze" in de defensie-industrie, laat een woordvoerder weten. Ook Achmea deed mee aan de gesprekken en die verzekeraar belegt "slechts minimaal" in de sector. "Mochten omstandigheden in de toekomst meer investeringen in deze sector noodzakelijk maken, dan zullen wij dit zorgvuldig overwegen."
Meer uit Financieel
HANNOVER (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz gaat crisisoverleg houden over de zekerheid van brandstofleveringen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft Merz gezegd bij de opening van de grote industriële handelsbeurs Hannover Messe. Volgens Merz zal die bijeenkomst van de nationale veiligheidsraad in Berlijn zeer snel plaatsvinden.
9 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen gingen maandagochtend weer flink omhoog doordat Iran de Straat van Hormuz opnieuw heeft afgesloten. Ook gas werd weer duurder. Vrijdag doken de brandstofprijzen nog hard omlaag na de verklaring van Iran dat de belangrijke zeestraat weer was heropend voor de commerciële scheepvaart. De vaarroute is goed voor een vijfde van het wereldwijde olie- en gasvervoer.
11 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid kreeg vorig jaar minder inkomsten uit tabaksaccijns. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. In 2025 leverde de tabaksaccijns de schatkist 2,55 miljard euro op. Een jaar eerder was dat nog bijna 3 miljard euro.
1 uur geledenHAMBURG (ANP/RTR) - Ondanks dat de Straat van Hormuz zaterdag kort na heropening al weer sloot, is het meerdere cruiseschepen toch gelukt uit de Perzische Golf te varen. TUI Cruises heeft zondag bekendgemaakt dat haar schepen Mein Schiff 4 en Mein Schiff 5 door de zeestraat zijn gevaren. MSC Cruises kwam met een verklaring dat de MSC Euribia Dubai had verlaten en nu op weg is naar Europa.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) kan beter nog even wachten voordat ze de rente verhoogt, in plaats van te snel te handelen, gezien de nog altijd grote onzekerheid over de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft het Maltese centralebankhoofd Alexander Demarco, tevens een van de beleidsbepalers bij de ECB, gezegd bij de voorjaarsvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Washington.
16 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG) - Een nieuwe oliepijpleiding die de Iraakse olievelden bij Basra verbindt met de Turkse Middellandse Zeekust zou kunnen helpen om de wereld minder afhankelijk te maken van olieleveringen via de Straat van Hormuz. Dat heeft topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA) gezegd in de Turkse krant Hürriyet.
17 uur geledenWENEN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Ook in Tsjechië en Slowakije zijn met rattengif gemanipuleerde potjes babyvoeding van fabrikant HiPP aangetroffen. In die landen zijn alle HiPP-potjes door distributeurs uit voorzorg ook uit de verkoop gehaald, terwijl de politie zoekt naar een mogelijke afperser die de babyvoeding heeft vergiftigd.
17 uur geleden