Aspirant-EU-commissaris Hoekstra wil Samsom als rechterhand
BRUSSEL (ANP) - Aankomend Eurocommissaris Wopke Hoekstra wil PvdA'er Diederik Samsom als zijn rechterhand van de vertrokken Frans Timmermans overnemen. Timmermans' kabinetschef geldt als het brein en de stuwende kracht achter diens klimaatbeleid van de afgelopen jaren.
CDA'er Hoekstra wil als nieuwe Eurocommissaris voor Klimaat door met Samsom, zegt een ingewijde. Dat kan het makkelijker maken om het door Timmermans begonnen werk het laatste jaar van deze commissie voort te zetten. Bovendien kan het aanblijven van Samsom de sociaaldemocraten en andere sceptici in het Europees Parlement vertrouwen geven.
Hoekstra moet nog voor het Europees Parlement verschijnen. Hij stuit daar op veel argwaan. De sociaaldemocraten, groenen en ook wat liberalen betwijfelen of het klimaat bij de gewezen CDA-leider in goede handen is. In het parlement leeft de angst dat de christendemocratische commissievoorzitter Ursula von der Leyen met haar geestverwant Hoekstra de klimaatambities wil terugschroeven. De christendemocraten zijn in de aanloop naar de Europese verkiezingen van volgend jaar steeds meer gaan tegenstribbelen.
'Geen rol'
Als Hoekstra het Europees Parlement niet weet te overtuigen, wordt het moeilijk voor Von der Leyen om zijn benoeming door te zetten.
De sociaaldemocraten geven zich met de geste van Hoekstra nog niet gewonnen. De mogelijke herbenoeming van de voormalige PvdA-leider "speelt geen rol in het al dan niet goedkeuren van Hoekstra als Eurocommissaris", reageert het Nederlandse kopstuk Mohammed Chahim. Zijn fractie blijft "heel kritisch".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - SGP-leider Chris Stoffer vindt dat het kabinet al voor de zomer met gesprekken over de begroting had moeten beginnen. "Dat had ik wel verwacht, ja", zei hij voorafgaand aan zijn eigen gesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz (VVD) en Bart van den Brink (CDA).
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mirjam Bikker wil dat de rekening van stijgende prijzen niet eenzijdig bij werkende mensen wordt neergelegd. "En dat dreigt wel te gebeuren", zei de leider van de ChristenUnie voorafgaand aan een begrotingsgesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz en Bart van den Brink.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - 50PLUS-leider Jan Struijs is kritisch op het minderheidskabinet. Volgens hem zou het "voor het land" verstandiger zijn als het kabinet alsnog een gedoogconstructie aangaat. "Maar voor ons is het beter om verder te gaan met een minderheidskabinet", zei hij voorafgaand aan een gesprek over de begroting.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De nachten van minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) zijn "al korter". Dat zei de bewindsman voorafgaand aan een begrotingsraad, een extra ministerraad over de begroting. En hij verwacht dat de gesprekken alleen maar zwaarder worden.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-fractievoorzitter Jan Paternotte vindt dat oppositiepartijen PRO en JA21 elkaar niet moeten uitsluiten bij de gesprekken over de begroting. Beide partijen hebben afgelopen dagen gezegd dat de verschillen tussen wat ze willen te groot zijn om dezelfde begroting te kunnen steunen.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Christine Teunissen verwacht met haar vriend een kindje en gaat daarom eind november met zwangerschapsverlof, zo meldt de leider van de Partij voor de Dieren. Haar partijgenoot Ines Kostić zal haar dan tijdelijk vervangen als fractievoorzitter.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft er spijt van dat het de Tweede Kamer niet eerder heeft geïnformeerd over het terugvinden van een 'datakluis' met tientallen miljoenen documenten over het toeslagenschandaal. Dat antwoordt staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66), ook namens staatssecretaris Sandra Palmen (Toeslagen, partijloos), op Kamervragen. Tegelijk geven ze aan dat er geen opzet is geweest om informatie achter te houden of belastingplichtigen te duperen.
1 dag geleden