Aspirant-EU-commissaris Hoekstra wil Samsom als rechterhand
BRUSSEL (ANP) - Aankomend Eurocommissaris Wopke Hoekstra wil PvdA'er Diederik Samsom als zijn rechterhand van de vertrokken Frans Timmermans overnemen. Timmermans' kabinetschef geldt als het brein en de stuwende kracht achter diens klimaatbeleid van de afgelopen jaren.
CDA'er Hoekstra wil als nieuwe Eurocommissaris voor Klimaat door met Samsom, zegt een ingewijde. Dat kan het makkelijker maken om het door Timmermans begonnen werk het laatste jaar van deze commissie voort te zetten. Bovendien kan het aanblijven van Samsom de sociaaldemocraten en andere sceptici in het Europees Parlement vertrouwen geven.
Hoekstra moet nog voor het Europees Parlement verschijnen. Hij stuit daar op veel argwaan. De sociaaldemocraten, groenen en ook wat liberalen betwijfelen of het klimaat bij de gewezen CDA-leider in goede handen is. In het parlement leeft de angst dat de christendemocratische commissievoorzitter Ursula von der Leyen met haar geestverwant Hoekstra de klimaatambities wil terugschroeven. De christendemocraten zijn in de aanloop naar de Europese verkiezingen van volgend jaar steeds meer gaan tegenstribbelen.
'Geen rol'
Als Hoekstra het Europees Parlement niet weet te overtuigen, wordt het moeilijk voor Von der Leyen om zijn benoeming door te zetten.
De sociaaldemocraten geven zich met de geste van Hoekstra nog niet gewonnen. De mogelijke herbenoeming van de voormalige PvdA-leider "speelt geen rol in het al dan niet goedkeuren van Hoekstra als Eurocommissaris", reageert het Nederlandse kopstuk Mohammed Chahim. Zijn fractie blijft "heel kritisch".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen van Buitenlandse Zaken "betreurt het" dat Israël een medewerker van de ambassade in Israël en een van de vertegenwoordiging in Ramallah het land uitzet. Zij werkten als waarnemers in het internationaal steuncentrum voor Gaza in Kiryat Gat. De CDA-minister zegt het besluit uiteindelijk wel te respecteren. "Uiteraard verandert er ook niets aan ons besluit om producten uit illegale nederzettingen te weren."
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kamerleden van PRO, CDA en D66 dringen aan op een vertrek van Ongehoord Nederland (ON!) uit de publieke omroep, nadat in een discussieprogramma is gezegd dat Adolf Hitler ook weleens gelijk had. In het onlineprogramma 'Let's twist again' is aan de hand van een toespraak van Hitler bediscussieerd of hij gelijk had in zijn strijd tegen het globalisme.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volt-leider Laurens Dassen is verbaasd dat er nog geen begrotingsvoorstel van het kabinet ligt. Na een gesprek met minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) noemt Dassen het proces "chaotisch".
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat voor vrijdag geen meerderheid voor de begroting vinden, verwacht BBB-leider Henk Vermeer. Hij denkt dat het minderheidskabinet veel te laat is begonnen met het zoeken naar meerderheden.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower heeft het kabinet niet zijn kant op zien bewegen nadat hij voor het eerst over de begroting heeft gesproken met minister-president Rob Jetten (D66) en zijn vicepremiers. Wel is volgens de fractieleider van zijn groep van zeven afsplitsers van de PVV afgesproken om in gesprek te blijven, zonder dat er een concrete vervolgafspraak is gemaakt. "Ze hebben nog 48 uur om tot inkeer te komen", zei hij verwijzend naar het moment waarop het kabinet de begroting naar de Raad van State hoopt te sturen.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De begrotingsonderhandelingen zijn maandag volgens PRO-leider Jesse Klaver niets opgeschoten. "Het proces zit muurvast", zei hij na een gesprek met premier Rob Jetten, vicepremiers Dilan Yeşilgöz (VVD) en Bart van den Brink (CDA) en financiënminister Eelco Heinen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig griffier van de Tweede Kamer Simone Roos wilde tijdens een verhoor van de parlementaire enquêtecommissie corona weinig kwijt over de vermeende strijd met Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib over de corona-aanpak van de Tweede Kamer. Arib zei eerder tijdens haar verhoor dat sprake was van een strijd tussen het ambtelijk apparaat en de politiek.
1 dag geleden