Aspirant-EU-commissaris Hoekstra wil Samsom als rechterhand
BRUSSEL (ANP) - Aankomend Eurocommissaris Wopke Hoekstra wil PvdA'er Diederik Samsom als zijn rechterhand van de vertrokken Frans Timmermans overnemen. Timmermans' kabinetschef geldt als het brein en de stuwende kracht achter diens klimaatbeleid van de afgelopen jaren.
CDA'er Hoekstra wil als nieuwe Eurocommissaris voor Klimaat door met Samsom, zegt een ingewijde. Dat kan het makkelijker maken om het door Timmermans begonnen werk het laatste jaar van deze commissie voort te zetten. Bovendien kan het aanblijven van Samsom de sociaaldemocraten en andere sceptici in het Europees Parlement vertrouwen geven.
Hoekstra moet nog voor het Europees Parlement verschijnen. Hij stuit daar op veel argwaan. De sociaaldemocraten, groenen en ook wat liberalen betwijfelen of het klimaat bij de gewezen CDA-leider in goede handen is. In het parlement leeft de angst dat de christendemocratische commissievoorzitter Ursula von der Leyen met haar geestverwant Hoekstra de klimaatambities wil terugschroeven. De christendemocraten zijn in de aanloop naar de Europese verkiezingen van volgend jaar steeds meer gaan tegenstribbelen.
'Geen rol'
Als Hoekstra het Europees Parlement niet weet te overtuigen, wordt het moeilijk voor Von der Leyen om zijn benoeming door te zetten.
De sociaaldemocraten geven zich met de geste van Hoekstra nog niet gewonnen. De mogelijke herbenoeming van de voormalige PvdA-leider "speelt geen rol in het al dan niet goedkeuren van Hoekstra als Eurocommissaris", reageert het Nederlandse kopstuk Mohammed Chahim. Zijn fractie blijft "heel kritisch".
Meer uit Politiek
LIMASSOL (ANP) - Concrete voorstellen voor wie namens de EU aan eventuele onderhandelingen gaat deelnemen over vrede tussen Oekraïne en Rusland zijn donderdag niet gedaan door EU-ministers van Buitenlandse Zaken. Wel zijn de ministers het erover eens dat er "iemand of een team van mensen" namens de EU "aan een eventuele onderhandelingstafel" moet aanschuiven om voor de Europese belangen op te komen, zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) na afloop van de vergadering in Cyprus.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat in hoger beroep tegen recente uitspraken over de vliegvelden bij Eindhoven, Rotterdam en Lelystad. Minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) wil daarmee "verdere juridische helderheid" over de stikstofcrisis krijgen, schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer. "Die helderheid helpt vervolgens om beleid op te baseren."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Wat premier Rob Jetten betreft werkt het kabinet de komende tijd verder aan plannen over sociale zekerheid. De vakbonden gaven na een gesprek op het Catshuis aan dat zij niet meer verder willen praten. Bij het kabinet "staat de deur altijd open en ik hoop dat werkgevers en werknemers ook snel weer met ons willen doorpraten".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Van vijf dieren moet herbeoordeeld worden of ze in huis gehouden mogen worden. Per juli 2024 verdwenen veel dieren van de huis- en hobbydierenlijst. Of dat voor de jak, de chinchilla, de Russische dwerghamster, het witstaartstekelvarken en de dromedaris terecht is, moet van het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) opnieuw onderzocht worden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbonden beëindigen hun gesprekken met het kabinet over sociale zekerheid. Dat hebben vakbondsvoorzitters Hans Spekman van FNV en Hans Van den Heuvel van CNV gezegd na een gesprek met ministers op het Catshuis. Bezuinigingen op sociale zekerheid blijven te veel boven de markt hangen, en daar zijn de bonden op tegen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Scholen moeten in de weken voor de zomervakantie extra alert zijn op signalen dat meisjes in de zomer mogelijk worden meegenomen naar een ander land om genitaal verminkt te worden. Het kabinet stuurt alle scholen een brief met een aantal signalen die daarop kunnen wijzen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - In de Tweede Kamer is veel verbazing en woede over het gebrek aan voortgang bij het tegengaan van huiselijk geweld. Tijdens een debat over dat onderwerp vroegen bijna alle partijen zich af hoe het kan dat er nog steeds zoveel misgaat bij het herkennen van onder meer kinder- en vrouwenmishandeling.
1 dag geleden