Aspirant-EU-commissaris Hoekstra wil Samsom als rechterhand
BRUSSEL (ANP) - Aankomend Eurocommissaris Wopke Hoekstra wil PvdA'er Diederik Samsom als zijn rechterhand van de vertrokken Frans Timmermans overnemen. Timmermans' kabinetschef geldt als het brein en de stuwende kracht achter diens klimaatbeleid van de afgelopen jaren.
CDA'er Hoekstra wil als nieuwe Eurocommissaris voor Klimaat door met Samsom, zegt een ingewijde. Dat kan het makkelijker maken om het door Timmermans begonnen werk het laatste jaar van deze commissie voort te zetten. Bovendien kan het aanblijven van Samsom de sociaaldemocraten en andere sceptici in het Europees Parlement vertrouwen geven.
Hoekstra moet nog voor het Europees Parlement verschijnen. Hij stuit daar op veel argwaan. De sociaaldemocraten, groenen en ook wat liberalen betwijfelen of het klimaat bij de gewezen CDA-leider in goede handen is. In het parlement leeft de angst dat de christendemocratische commissievoorzitter Ursula von der Leyen met haar geestverwant Hoekstra de klimaatambities wil terugschroeven. De christendemocraten zijn in de aanloop naar de Europese verkiezingen van volgend jaar steeds meer gaan tegenstribbelen.
'Geen rol'
Als Hoekstra het Europees Parlement niet weet te overtuigen, wordt het moeilijk voor Von der Leyen om zijn benoeming door te zetten.
De sociaaldemocraten geven zich met de geste van Hoekstra nog niet gewonnen. De mogelijke herbenoeming van de voormalige PvdA-leider "speelt geen rol in het al dan niet goedkeuren van Hoekstra als Eurocommissaris", reageert het Nederlandse kopstuk Mohammed Chahim. Zijn fractie blijft "heel kritisch".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) doet een hernieuwde oproep aan de vakbonden om aan te komen praten over de toekomst van de sociale zekerheid. "De tijd is rijp", aldus de D66-bewindsman voor aanvang van de wekelijkse ministerraad.
19 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens landbouwminister Jaimi van Essen een "no-go" dat alle boeren via een generieke maatregel veedieren moeten wegdoen. Het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) schreef in een rapport dat de zogeheten generieke korting op dierrechten een "ultieme remedie" is om stikstofdoelen in 2035 te halen. Maar Van Essen zei voorafgaand aan de ministerraad dat dit niet nodig is.
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Zorgminister Sophie Hermans adviseert mensen zichzelf te beschermen tegen muggen, als zij willen voorkomen besmet te raken met het westnijlvirus. Dit jaar hebben zeker negen mensen het virus opgelopen, meldde het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) donderdag.
47 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-SER-voorzitter Mariëtte Hamer wordt de lijsttrekker voor PRO in de Eerste Kamer. Na de Provinciale Statenverkiezingen van volgend jaar volgt zij de huidige fractievoorzitter Paul Rosenmöller op, die afgelopen zondag aankondigde de politiek te verlaten. Hamer was van 2014 tot 2022 voorzitter van de Sociaal Economische Raad, en daarvoor sinds 1998 Tweede Kamerlid voor de PvdA.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-minister Hugo de Jonge en meerdere familieleden van hem zijn ernstig bedreigd tijdens de coronapandemie. Hij zei dat hij en zijn gezin een nacht hun huis moesten verlaten, "omdat mijn huis werd bestormd", zei hij tegen de coronacommissie.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquêtecommissie corona gaat maandag zijn laatste week met openbare verhoren in. Voormalig minister-president Mark Rutte verschijnt maandag voor de commissie, aldus commissievoorzitter Daan de Kort. Voor Rutte is het de tweede keer dat hij onder ede wordt gehoord. Ook oud-zorgminister Ernst Kuipers en arts en epidemioloog Anja Schreijer worden gehoord.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook toenmalig zorgminister Hugo de Jonge denkt dat de communicatie tijdens de coronapandemie over de dilemma's waarin het kabinet moest kiezen beter kon. Eerder donderdag zei toenmalig SCP-directeur Kim Putters dat ook. "Dat hadden we intensiever en meer moeten doen", zei De Jonge tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.
18 uur geleden