Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aspirant-bondskanselier: Duits defensiebudget kan nog niet omhoog

Aspirant-bondskanselier: Duits defensiebudget kan nog niet omhoog

FRANKFURT (ANP) - De grootste kanshebber om de nieuwe regering van Duitsland te gaan leiden denkt dat het Duitse defensiebudget voorlopig nog niet omhoog kan, zoals volgens veel andere NAVO-landen wel zou moeten. Duitsland heeft de handen vol aan het goed besteden van het geld dat het de laatste jaren extra uittrekt, zegt lijsttrekker Friedrich Merz.

"We moeten ons de komende drie tot vier jaar concentreren op het halen van minstens 2 procent", zei Merz op radiozender Deutschlandfunk. De leider van de centrumrechtse CDU verwees naar de afspraak dat NAVO-landen dat percentage van hun bruto binnenlands product (bbp) in defensie steken. "Daaraan moeten we echt hard werken", maar zo'n doel is volgens Merz realistischer.

NAVO-topman Mark Rutte dringt al langer aan op een verhoging naar mogelijk 3 procent of meer. Die zou nodig zijn om Rusland in toom te houden. De nieuwe Amerikaanse president Donald Trump noemde zelfs 5 procent.

Maar meerdere NAVO-landen werpen tegen dat ze op wachtrijen bij wapenfabrikanten en een krappe arbeidsmarkt stuiten en meer geld niet uitgegeven krijgen. Nederland benadrukte aanvankelijk ook dat het meer geld maar moeilijk op een goede manier kan besteden, maar legt het accent de laatste tijd iets meer op de mogelijkheid van een verhoging.

Meer uit Buitenland

Trump dreigt met tarieven tegen land dat Groenlandplan afwijst

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij mogelijk tarieven kan opleggen aan landen die zijn beleid ten aanzien van Groenland niet steunen. Hij wil dat het eiland bij de Verenigde Staten gaat horen.

2 uur geleden
Palestijns comité om Gaza te besturen voor het eerst bijeen

CAÏRO (ANP/AFP) - Een Palestijns comité dat als technocraten de Gazastrook moet gaan besturen en herbouwen is voor het eerst bijeengekomen. De bijeenkomst van de vijftien leden van het comité was in Caïro, meldden Egyptische media.

4 uur geleden
Uitnodiging Iran voor veiligheidsconferentie München ingetrokken

MÜNCHEN (ANP/DPA) - Iraanse functionarissen zijn niet langer welkom op de veiligheidsconferentie in München volgende maand. Ze hebben wel een uitnodiging ontvangen, maar die is weer ingetrokken na het harde optreden van het Iraanse regime tegen de protesten in dat land.

4 uur geleden
Trump-gezant van plan in maart naar Groenland te reizen

WASHINGTON (ANP/RTR) - Jeff Landry, de door president Donald Trump aangestelde Groenland-gezant, is van plan om dat arctische eiland in maart te bezoeken. Hij zei tegen Fox News dat hij denkt dat er een deal kan worden gesloten over het betwiste gebied.

6 uur geleden
Berlijn: mogelijk fregat of vliegtuigen naar Groenland

BERLIJN (ANP/DPA/RTR) - De militaire verkenners die in Groenland aan de slag gaan, onderzoeken onder meer of er fregatten en gevechtsvliegtuigen naartoe kunnen worden gestuurd, zegt Duitsland. Dat land maakt, samen met Nederland en een aantal andere Europese bondgenoten, deel uit van de verkenningsmissie onder Deense leiding.

6 uur geleden
Congresleden VS solidair met Denemarken bij bezoek Kopenhagen

KOPENHAGEN (ANP) - Een delegatie van Amerikaanse parlementariërs is afgereisd naar Kopenhagen om te praten over de spanningen rond Groenland. Bij aankomst bij het overleg spraken enkelen van hen al hun solidariteit met Denemarken uit.

7 uur geleden
CIA-directeur spreekt in Caracas met Venezolaanse interim-leider

CARACAS (ANP) - CIA-directeur John Ratcliffe is afgereisd naar de Venezolaanse hoofdstad Caracas voor een ontmoeting met interim-leider Delcy Rodríguez, meldt The New York Times. Volgens de krant is dat een teken dat de Amerikaanse regering verder wil met haar als machthebber na het gevangennemen van president Nicolás Maduro, en dus niet met de oppositie.

7 uur geleden