Aspirant-bondskanselier: Duits defensiebudget kan nog niet omhoog
FRANKFURT (ANP) - De grootste kanshebber om de nieuwe regering van Duitsland te gaan leiden denkt dat het Duitse defensiebudget voorlopig nog niet omhoog kan, zoals volgens veel andere NAVO-landen wel zou moeten. Duitsland heeft de handen vol aan het goed besteden van het geld dat het de laatste jaren extra uittrekt, zegt lijsttrekker Friedrich Merz.
"We moeten ons de komende drie tot vier jaar concentreren op het halen van minstens 2 procent", zei Merz op radiozender Deutschlandfunk. De leider van de centrumrechtse CDU verwees naar de afspraak dat NAVO-landen dat percentage van hun bruto binnenlands product (bbp) in defensie steken. "Daaraan moeten we echt hard werken", maar zo'n doel is volgens Merz realistischer.
NAVO-topman Mark Rutte dringt al langer aan op een verhoging naar mogelijk 3 procent of meer. Die zou nodig zijn om Rusland in toom te houden. De nieuwe Amerikaanse president Donald Trump noemde zelfs 5 procent.
Maar meerdere NAVO-landen werpen tegen dat ze op wachtrijen bij wapenfabrikanten en een krappe arbeidsmarkt stuiten en meer geld niet uitgegeven krijgen. Nederland benadrukte aanvankelijk ook dat het meer geld maar moeilijk op een goede manier kan besteden, maar legt het accent de laatste tijd iets meer op de mogelijkheid van een verhoging.
Meer uit Buitenland
PALMA (ANP/AFP) - Een Spaanse rechtbank zegt geen onderzoek te kunnen doen naar de deepfakezaak van de Duitse tv-presentatrice Collien Fernandes. Zij had een aanklacht ingediend tegen haar ex, tv-ster Christian Ulmen, voor het jarenlang heimelijk verspreiden van gemanipuleerde naaktfoto's en -video's van haar.
54 minuten geledenROME (ANP/RTR/DPA/AFP) - Italië schort een meer dan twintig jaar oude defensiedeal met Israël op. Dat maakte premier Giorgia Meloni bekend tijdens een bezoek aan Verona. Israël zegt in een reactie dat dat besluit weinig gevolgen zal hebben.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt "geschokt" te zijn door de Italiaanse premier Giorgia Meloni, omdat ze zou weigeren de Amerikanen te helpen bij de oorlog in Iran. De twee hadden de afgelopen jaren een goede relatie, maar nu uit Trump zijn teleurstelling.
1 uur geledenMERSIN (ANP/DPA) - De Turkse oud-oppositieleider Kemal Kiliçdaroğlu heeft bijna een jaar gevangenisstraf opgelegd gekregen voor het beledigen van president Recep Tayyip Erdogan, aldus zijn advocaat. Hij leidde dertien jaar de grootste oppositiepartij CHP en deed mee aan de presidentsverkiezingen in 2023.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Duitsland en Oekraïne gaan nauwer samenwerken bij het produceren en aankopen van wapens. Duitsland gaat betalen voor honderden Amerikaanse Patriot-raketten en Duitse luchtafweer voor Oekraïne. En Oekraïne gaat zijn kennis en kunde over drone-oorlogvoering meer met Duitsland delen, hebben de Oekraïense president en de Duitse bondskanselier afgesproken.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Internationale hulpverleners van het Rode Kruis en de Rode Halve Maan zien zich gedwongen om via land naar Iran te reizen voor leveringen van humanitaire hulp. Normaal gesproken doen ze dat via de zee of de lucht, maar dat is door de oorlog met Israël en de Verenigde Staten nu geen optie.
2 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Het Iraakse ministerie van Olie heeft met zowel Iran als de VS "een begripvolle verstandhouding" en overeenkomsten die het vervoer van Iraakse olie door de Straat van Hormuz minder moeilijk maken. Een woordvoerder zei verder niets over de afspraken. Hij zei wel dat de betrokken partijen garanderen dat de Iraakse export doorgaat.
3 uur geleden