Aspirant-bondskanselier: Duits defensiebudget kan nog niet omhoog
FRANKFURT (ANP) - De grootste kanshebber om de nieuwe regering van Duitsland te gaan leiden denkt dat het Duitse defensiebudget voorlopig nog niet omhoog kan, zoals volgens veel andere NAVO-landen wel zou moeten. Duitsland heeft de handen vol aan het goed besteden van het geld dat het de laatste jaren extra uittrekt, zegt lijsttrekker Friedrich Merz.
"We moeten ons de komende drie tot vier jaar concentreren op het halen van minstens 2 procent", zei Merz op radiozender Deutschlandfunk. De leider van de centrumrechtse CDU verwees naar de afspraak dat NAVO-landen dat percentage van hun bruto binnenlands product (bbp) in defensie steken. "Daaraan moeten we echt hard werken", maar zo'n doel is volgens Merz realistischer.
NAVO-topman Mark Rutte dringt al langer aan op een verhoging naar mogelijk 3 procent of meer. Die zou nodig zijn om Rusland in toom te houden. De nieuwe Amerikaanse president Donald Trump noemde zelfs 5 procent.
Maar meerdere NAVO-landen werpen tegen dat ze op wachtrijen bij wapenfabrikanten en een krappe arbeidsmarkt stuiten en meer geld niet uitgegeven krijgen. Nederland benadrukte aanvankelijk ook dat het meer geld maar moeilijk op een goede manier kan besteden, maar legt het accent de laatste tijd iets meer op de mogelijkheid van een verhoging.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP) - Israël zal de grensovergang bij Rafah tussen de Gazastrook en Egypte pas weer openstellen als de zoektocht naar het lichaam van de laatste Israëlische gijzelaar is voltooid. Dat meldde het kantoor van premier Benjamin Netanyahu zondagavond laat.
54 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Meer dan 1 miljoen huishoudens in de Verenigde Staten zitten zondag zonder stroom als gevolg van een zware winterstorm die de oostelijke en zuidelijke staten heeft lamgelegd met hevige sneeuwval en ijzel. Volgens de website PowerOutage waren de zwaarst getroffen staten Tennessee (330.000 klanten zonder stroom) en Mississippi en Louisiana (elk meer dan 100.000).
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oud-president Barack Obama heeft de dood van een tweede burger door federale agenten in Minneapolis scherp veroordeeld. In een samen met zijn vrouw Michelle afgegeven verklaring zei Obama dat de dodelijke incidenten een "wake-upcall" moeten zijn, omdat de fundamentele Amerikaanse waarden "steeds meer onder vuur liggen".
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het hoofd van de rechterlijke macht in Iran heeft duidelijk gemaakt dat er "zo snel mogelijk" processen volgen tegen de mensen die zijn opgepakt bij de recente protesten tegen het islamitische regime. Zij die schuldig worden bevonden, worden "zonder de minste genade" gestraft, zei hij tegen persbureau Mizan.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische strijdkrachten zoeken op een begraafplaats in Gaza naar de overblijfselen van de laatste overleden gijzelaar die door Hamas nog niet is overgedragen aan Israël. Dat heeft het kantoor van premier Benjamin Netanyahu bekendgemaakt.
6 uur geledenKOBANI (ANP/AFP) - Een VN-hulpkonvooi is zondag aangekomen in de Syrische stad Kobani, waar een Koerdische meerderheid woont. De vrachtwagens hebben onder meer brandstof en voedsel aan boord, zegt VN-hulporganisatie OCHA.
8 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - In Venezuela zijn zondag minstens tachtig politieke gevangenen vrijgelaten. Dat meldt de non-gouvernementele organisatie Foro Penal, die stelt dat de vrijlatingen onder druk van de Verenigde Staten plaatsvinden. De vrijlatingen gebeurden in gevangenissen in het hele land, aldus de ngo.
8 uur geleden