ASML ziet openingswinst verdampen in vlakke AEX
AMSTERDAM (ANP) - ASML zag donderdag de openingswinst weer verdampen op de Amsterdamse beurs. De chipmachinemaker ging een dag eerder hard onderuit na een teleurstellend kwartaalbericht. Het aandeel daalde nu 0,3 procent, na het koersverlies van bijna 7 procent op woensdag. ASML leek aanvankelijk te profiteren van beter dan verwachte resultaten van de Taiwanese chipproducent TSMC. Die belangrijke klant van ASML zag de winst in het afgelopen kwartaal voor het eerst in een jaar tijd stijgen dankzij de sterke vraag naar AI-chips.
Analisten reageerden verder gemengd op de resultaten van ASML. Investeringsbank Fubon Securities haalde de chipmachinemaker van de kooplijst af en de Spaanse bank Santander verlaagde het advies naar verkopen. De Duitse investeringsbank Berenberg verhoogde daarentegen het koersdoel voor ASML en handhaafde het koopadvies na de koersval van het aandeel.
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel ongewijzigd op 865,31 punten. De hoofdindex verloor een dag eerder 1,1 procent. Voor de Iraanse aanval op Israël van afgelopen weekeinde bereikte de AEX nog een hoogtepunt van zo'n 894 punten. De MidKap klom 0,4 procent tot 921,91 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 0,6 procent.
Dalers
De chipbedrijven ASMI en Besi waren de grootste dalers in de AEX, met minnen van 3,9 en 2,8 procent. In de MidKap stond biotechnoloog Galapagos onderaan met een verlies van 0,7 procent. Luchtvaartcombinatie Air France-KLM ging op kop met een plus van 2,5 procent.
Bij de kleinere bedrijven zakte Pharming 6 procent. De biotechnoloog wil zo'n 100 miljoen euro ophalen met de uitgifte van obligaties die kunnen worden omgezet in aandelen. De nieuwe lening moet de uitstaande obligatielening van 125 miljoen euro vervangen.
Omzetstijging
Sligro won 0,4 procent. Het groothandelsbedrijf zag de omzet in het eerste kwartaal licht stijgen. Ook NSI (plus 0,2 procent) opende de boeken. Het vastgoedbedrijf zag de nettohuurinkomsten dalen en boekte minder winst in het eerste kwartaal. NSI handhaafde wel de winstverwachting voor het hele jaar. Vastned won 0,2 procent. Het vastgoedbedrijf heeft het winkelcentrum Rokin Plaza in Amsterdam verkocht aan een private investeerder voor 100 miljoen euro.
De euro was 1,0680 dollar waard, tegen 1,0644 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie daalde 0,1 procent in prijs tot 82,62 dollar. Brentolie werd ook 0,1 procent goedkoper, op 87,25 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DOONBEG (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat "zeer negatieve krachten" problemen van AI aankaarten die zich volgens hem toch niet gaan voordoen. Hij benadrukt dat de Verenigde Staten koploper moeten blijven in de ontwikkeling en toepassing van AI.
6 uur geledenYANBU (ANP/RTR) - De uitval van een belangrijke pijpleiding in Saudi-Arabië dreigt te leiden tot een verlies van 4 procent in het wereldwijde olieaanbod. De oost-westpijpleiding is na droneaanvallen afgelopen vrijdag stilgelegd en daardoor kan er geen olie richting de havenstad Yanbu aan de Rode Zee. Daar is nog voor vijf tot zeven dagen aan exportvoorraad, melden bronnen aan persbureau Reuters.
7 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Bijna de helft van de ondernemers verwacht het komende jaar investeringen uit te stellen, vooral vanwege wisselend overheidsbeleid. Dat zeggen werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland. Bedrijven kiezen ervoor om niet te investeren in innovatie, verduurzaming en medewerkers en dat raakt de economische groei van Nederland, stellen de organisaties.
11 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping roept de BRICS-landen op om de samenwerking te versterken, onder meer op het gebied van AI. Dat zei hij tijdens een BRICS-top in India.
12 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, gaat dit jaar niet naar de beurs. Topman Sam Altman zei in een interview met Fortune momenteel bezig te zijn met het aanpakken van veiligheidsproblemen van de technologie. Altman noemde dit jaar daarom een "ongelukkig moment" voor een beursgang.
13 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - Topman Dario Amodei van Anthropic heeft AI-bedrijven opgeroepen om het tempo waarin ze de capaciteiten van AI-modellen uitbreiden bewust te matigen.
1 dag geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.
1 dag geleden