ASML zakt, Thuisbezorgd-moeder stijgt op Damrak na cijfers
AMSTERDAM (ANP) - ASML was woensdag de grootste daler in de AEX-index op het Damrak, die ook een verlies liet zien. De chipmachinefabrikant, die kampt met exportbeperkingen voor zijn apparatuur naar China, zag het aantal orders in het derde kwartaal flink afnemen ten opzichte van een kwartaal eerder. Ook is het bedrijf voorzichtiger geworden over 2024, dat als een overgangsjaar wordt gezien. Het aandeel werd 4 procent lager gezet. Ook branchegenoten ASMI en Besi gingen mee omlaag en zakten 3,4 en 2,7 procent.
Bij de middelgrote bedrijven vielen de kwartaalresultaten van Thuisbezorgd-moeder Just Eat Takeaway wel in de smaak. De maaltijdbezorger is positiever gestemd over de winstgevendheid voor dit jaar, geholpen door kostenbesparingen, en schroefde zijn winstverwachting op. Ook begint het concern met een nieuw aandeleninkoopprogramma. Het aandeel steeg 4 procent en was koploper in de MidKap.
De aandacht bleef ook uitgaan naar de ontwikkelingen rond de strijd in Israël en de Gazastrook. Op verschillende plaatsten in het Midden-Oosten zijn woedende massa's de straat op gegaan in reactie op de aanval op een ziekenhuis in Gaza waarbij honderden mensen zijn omgekomen. De woede richt zich niet alleen op Israël, maar ook op de Verenigde Staten, die Israël onvoorwaardelijk blijven steuren in de oorlog met Hamas. De Amerikaanse president Joe Biden bezoekt woensdag Israël en zal volgens het Witte Huis tijdens zijn ontmoeting met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu "blijven aandringen" om "onschuldige burgerlevens te beschermen".
Deal Shell en QatarEnergy
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,8 procent lager op 730,87 punten. De MidKap daalde 0,1 procent tot 806,11 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs verloren 0,2 procent. Londen zakte 0,3 procent. De Britse inflatie is in september onveranderd gebleven op 6,7 procent, terwijl economen hadden gerekend op een lichte afkoeling.
Betaalbedrijf Adyen was de sterkste stijger in de AEX met een winst van 1 procent. Shell klom 0,3 procent. Het olie- en gasconcern en het Qatarese staatsbedrijf QatarEnergy hebben een langjarige overeenkomst gesloten voor het leveren van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) aan Nederland.
Euro- en oliekoers
In Frankfurt steeg Adidas 4 procent. Het Duitse sportmerk heeft voor de tweede keer in drie maanden zijn financiële verwachtingen verhoogd.
De euro was 1,0578 dollar waard, tegen 1,0582 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,9 procent meer op 88,34 dollar. Brentolie werd 1,7 procent duurder op 91,38 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De prijzen die Chinese fabrikanten vragen voor hun producten zijn in juli voor het eerst sinds het uitbreken van de Iranoorlog minder hard gestegen. Volgens kenners is dit een teken dat de kostenstijgingen als gevolg van de blokkade van de Straat van Hormuz beginnen af te nemen.
23 minuten geledenDÜSSELDORF (ANP) - De topman van het Duitse defensieconcern Rheinmetall moet vanwege een reeks bedreigingen dag en nacht worden beveiligd. Toch weigert Armin Papperger zich te laten intimideren, heeft hij gezegd in een zondag gepubliceerd interview met het Duitse persbureau dpa. "Dit werk moet nu eenmaal gebeuren, en wie de druk niet aankan, hoort niet thuis in deze functie."
1 uur geledenDRIEBERGEN (ANP) - De extreme hitte en langdurige droogte in Europa kan de economie hard raken. Triodos Bank schat dat het extreme zomerweer er zelfs voor kan zorgen dat de eerder voorspelde economische groei voor dit jaar volledig teniet wordt gedaan.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Claimstichting Veilige Bakfiets heeft haar achterban versneld gemobiliseerd om te voorkomen dat bezitters van ondeugdelijke Babboe-fietsen geen compensatie meer kunnen krijgen bij een mogelijk faillissement van Babboe-moederbedrijf Accell. De fietsenfabrikant, tevens eigenaar van de merken Batavus en Sparta, kreeg woensdag uitstel van betaling van de rechter. Zo'n surseance is vaak een voorbode voor een bankroet.
18 uur geledenNEW YORK (ANP) - Het vermogen van Elon Musk is door een forse koerswinst van ruimtevaart- en AI-bedrijf SpaceX hersteld tot 817 miljard dollar. Dat heeft persbureau Bloomberg becijferd in zijn Billionaires Index. Omgerekend is dat ongeveer 707 miljard euro.
20 uur geledenSEATTLE (ANP/AFP) - Amazon investeert in een enorme gascentrale in Texas. Dit project dreigt de grootste uitstoter van broeikasgassen in de Verenigde Staten te worden. Het techconcern heeft de extra energie nodig om meer te kunnen doen met kunstmatige intelligentie, wat heel veel rekenkracht vergt.
21 uur geledenDELFT (ANP) - Het Hoogheemraadschap van Delfland en Glastuinbouw Nederland kijken of er extra water beschikbaar kan komen voor met droogte kampende tuinders. In een gesprek tussen het waterschap en de sector zijn zaterdag drie mogelijke oplossingen besproken, die zullen worden onderzocht. Een daarvan is zoet oppervlaktewater van buiten het gebied met tankwagens aanvoeren.
22 uur geleden