
ASML weer op twee na waardevolste Europese bedrijf
VELDHOVEN (ANP/BLOOMBERG) - ASML heeft maandag de positie van op twee na waardevolste beursbedrijf in Europa weer teruggepakt. Het aandeel ASML steeg op de Amsterdamse beurs naar de hoogste stand in twee jaar en het concern heeft nu een beurswaarde van zo'n 284 miljard euro. De chipmachinemaker uit Veldhoven stootte daarmee het Zwitserse levensmiddelenconcern Nestlé, bekend van Nescafé en KitKat, van de derde plaats.
De Deense medicijnenfabrikant Novo Nordisk, bekend van de diabetesmedicijnen Wegovy en Ozempic die massaal gebruikt worden als afslankmiddel, is het waardevolste bedrijf van Europa. LVMH, het moederbedrijf van Louis Vuitton en eigenaar van champagnemerken als Moët & Chandon en Dom Pérignon, staat op de tweede plek.
Het aandeel ASML profiteerde onder meer van een positief analistenrapport van zakenbank Bernstein. Daarin werd het beleggingsadvies verhoogd. Volgens de kenners van Bernstein is het aandeel nog "steeds aantrekkelijker geprijsd" in vergelijking met zijn sectorgenoten. Hoewel het komende jaar uitdagend blijft voor ASML, is het volgens Bernstein nu een goed moment om in te stappen gezien de verwachte groei in 2025.
De koerswinst van ASML wordt daarnaast aangejaagd door de hoop op een herstel van de uitgaven van chipproducenten aan hoogwaardige apparatuur zoals chipmachines. Zo gaf de Taiwanese chipfabrikant TSMC, een grote klant van ASML, onlangs aan zijn investeringen op een hoog niveau te houden door de sterke vraag naar chips die worden gebruikt in toepassingen voor kunstmatige intelligentie. ASML komt zelf woensdag met resultaten. Analisten verwachten dat de orders in het vierde kwartaal met meer dan 40 procent zijn gedaald ten opzichte van een jaar eerder.
Meer uit Financieel
MADRID (ANP/AFP) - De Spaanse luchthavenexploitant Aena wil bijna 13 miljard euro investeren in zijn luchthavens. De investeringen worden uitgesmeerd over de periode 2027 tot 2031 en gaan onder meer naar modernisering van terminals, veiligheid, duurzaamheid en innovatie. Het gaat om de "grootste investering in luchthavens in de afgelopen twintig jaar in Spanje", aldus Aena.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie werkt aan een voorstel om de import van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit Rusland sneller dan gepland te stoppen, laat een woordvoerder van de Commissie weten. De Commissie heeft voor de zomer al voorgesteld de import van al het aardgas uit Moskou voor 2028 helemaal te schrappen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump wil dat het Amerikaanse Hooggerechtshof alsnog toestemming geeft voor het onmiddellijke ontslag van Lisa Cook als bestuurslid van de Federal Reserve. De president kondigde vorige maand het ontslag aan van Cook, maar zij verzet zich daartegen bij de rechter. Lagere rechtbanken oordeelden dat de centralebankbestuurder niet uit haar functie mag worden gezet zolang die zaak loopt en daartegen gaat de regering nu in beroep.
3 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse marktwaakhond FTC en zeven Amerikaanse staten hebben een rechtszaak aangespannen tegen Ticketmaster en moederbedrijf Live Nation. Het ticketplatform heeft volgens de aanklacht nagelaten ticketbots aan te pakken. Dat is software waarmee partijen grote hoeveelheden tickets kunnen opkopen om die daarna voor een meerprijs door te verkopen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven zijn donderdag hoger geëindigd in de AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam. De koersen veerden op nadat Nvidia had bekendgemaakt 5 miljard euro te investeren in branchegenoot Intel. De twee bedrijven gaan ook samenwerken aan de ontwikkeling van producten die datacenters en pc's sneller laten werken.
4 uur geledenTOKIO (ANP) - Het Japanse chemiebedrijf Mitsubishi Gas Chemical (MGC) heeft de bouw van een fabriek in Rotterdam tijdelijk stilgelegd. De kosten zijn sterk opgelopen en het concern wil het project opnieuw beoordelen. Daarbij onderzoekt MGC ook of het nog zin heeft om door te gaan met de nieuwe fabriek.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft Dan Katz, een hooggeplaatste functionaris van het Amerikaanse ministerie van Financiën, voorgedragen voor de op een na hoogste positie bij het internationale instituut voor financiële stabiliteit. De benoeming van Katz als eerste plaatsvervangend directeur-generaal moet nog worden goedgekeurd door de bestuursraad van het IMF.
5 uur geleden