ASML weer op twee na waardevolste Europese bedrijf
VELDHOVEN (ANP/BLOOMBERG) - ASML heeft maandag de positie van op twee na waardevolste beursbedrijf in Europa weer teruggepakt. Het aandeel ASML steeg op de Amsterdamse beurs naar de hoogste stand in twee jaar en het concern heeft nu een beurswaarde van zo'n 284 miljard euro. De chipmachinemaker uit Veldhoven stootte daarmee het Zwitserse levensmiddelenconcern Nestlé, bekend van Nescafé en KitKat, van de derde plaats.
De Deense medicijnenfabrikant Novo Nordisk, bekend van de diabetesmedicijnen Wegovy en Ozempic die massaal gebruikt worden als afslankmiddel, is het waardevolste bedrijf van Europa. LVMH, het moederbedrijf van Louis Vuitton en eigenaar van champagnemerken als Moët & Chandon en Dom Pérignon, staat op de tweede plek.
Het aandeel ASML profiteerde onder meer van een positief analistenrapport van zakenbank Bernstein. Daarin werd het beleggingsadvies verhoogd. Volgens de kenners van Bernstein is het aandeel nog "steeds aantrekkelijker geprijsd" in vergelijking met zijn sectorgenoten. Hoewel het komende jaar uitdagend blijft voor ASML, is het volgens Bernstein nu een goed moment om in te stappen gezien de verwachte groei in 2025.
De koerswinst van ASML wordt daarnaast aangejaagd door de hoop op een herstel van de uitgaven van chipproducenten aan hoogwaardige apparatuur zoals chipmachines. Zo gaf de Taiwanese chipfabrikant TSMC, een grote klant van ASML, onlangs aan zijn investeringen op een hoog niveau te houden door de sterke vraag naar chips die worden gebruikt in toepassingen voor kunstmatige intelligentie. ASML komt zelf woensdag met resultaten. Analisten verwachten dat de orders in het vierde kwartaal met meer dan 40 procent zijn gedaald ten opzichte van een jaar eerder.
Meer uit Financieel
MANILLA (ANP/RTR/DPA) - China is boos over militaire oefeningen van de Verenigde Staten, de Filipijnen en voor het eerst ook Japan. "De komst van troepen van buiten schept verdeeldheid en confrontatie", waarschuwt China.
14 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil kijken hoe het de verdeling van vliegtuigbrandstof in de EU kan "optimaliseren", meldt Bloomberg op basis van concept-energiemaatregelen die het heeft ingezien. De Europese Commissie presenteert woensdag een pakket energiemaatregelen vanwege de hoge energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten.
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De verkoopgolf van huurwoningen neemt nauwelijks af, ondanks versoepelingen van de Wet betaalbare huur die de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (VRO) Elanor Boekholt-O'Sullivan heeft aangekondigd. Dat zegt Vastgoed Belang, de belangenvereniging voor particuliere verhuurders, na onderzoek onder ruim 1100 verhuurders naar aanleiding van die aangekondigde versoepelingen.
21 minuten geledenHANNOVER (ANP/DPA) - De Duitse industrie verwacht dit jaar geen groei van de productie meer, mede door de oorlog in het Midden-Oosten die voor onzekerheid bij bedrijven zorgt. Dat heeft de industriële lobbygroep BDI maandag gezegd. Voor dit jaar wordt nu hoogstens op stagnatie van de industriële productie in de grootste economie van Europa gerekend door de BDI, voluit Bundesverband der Deutschen Industrie.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Onlinewoonwinkel FonQ kan rekenen op veel interesse van partijen voor een doorstart. Dat melden de curatoren in het eerste faillissementsverslag. Om hoeveel geïnteresseerden het gaat, melden de curatoren niet.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse uitstoot van CO2 is in 2025 met 2,3 procent gestegen tot 72 megaton. Dat meldt de Nederlandse Emissieautoriteit (NEa) in zijn jaarverslag. Volgens de NEa kwam die stijging vooral doordat de energiesector meer uitstootte omdat meer elektriciteit werd geproduceerd voor export naar het buitenland.
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Rusland manipuleert systematisch economische gegevens om de westerse bondgenoten van Oekraïne te misleiden. Zo willen de Russen hen laten geloven dat hun economie de druk van oorlogsuitgaven en westerse sancties kan doorstaan. Dat heeft Thomas Nilsson, het hoofd van de Zweedse Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst, gezegd in een interview met de Financial Times.
2 uur geleden