Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ASML weer omlaag in rode AEX-index

ASML weer omlaag in rode AEX-index

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is woensdag licht lager gesloten. Chipmachineproducent ASML stond weer bij de verliezers na de brand in een fabriek in Berlijn. Het bedrijf weet nog altijd niet precies wat de gevolgen daarvan zijn voor de productie van chipmachines. Beleggers zetten het aandeel 1,5 procent lager. Andere chipbedrijven als Besi (min 1,8 procent) en ASMI (min 0,7 procent) daalden eveneens.

Ook techinvesteerder Prosus stond bij de verliezers in de AEX, met een min van 1,8 procent. De koersdaling volgde op een fors koersverlies van het Chinese internetconcern Tencent, waarin het bedrijf een groot belang heeft. Tencent liet weten een deel van zijn belang in het in Singapore gevestigde Sea te verkopen. Dit leidde tot speculatie dat het bedrijf ook zijn belangen in andere grote Chinese techbedrijven zal verkleinen.

Winkelvastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield (plus 2,4 procent) en verlichtingsbedrijf Signify (plus 3,6 procent) behoorden tot de grootste stijgers in de AEX. Voor Unibail-Rodamco-westfield speelt mee dat beleggers positief gestemd zijn over hoe ernstig de omikronvariant van het coronavirus is.

Sligro

De AEX-index op Beursplein 5 sloot 0,4 procent in de min op 800,75 punten. De MidKap won 0,1 procent tot 1099,13 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen stegen tot 0,8 procent.

Sligro steeg 2,6 procent. Het groothandelsbedrijf zag de omzet in het vierde kwartaal flink stijgen. De jaaromzet daalde wel licht doordat restaurants en cafés, belangrijke klanten van het bedrijf, in 2021 meer weken helemaal dicht moesten of aan beperkingen gebonden waren vanwege coronamaatregelen. In België, waar Sligro nu nog een klein deel van zijn omzet behaalt, was de horeca vorig jaar minder vaak dicht dan het jaar ervoor.

Stellantis

NSI dikte 5,5 procent aan. Het vastgoedfonds liet weten in de tweede helft van 2021 een sterke herwaardering van de portefeuille te hebben gezien die een positieve impact zal hebben op de winst per aandeel.

Stellantis steeg 4 procent in Parijs. Het autoconcern, moederbedrijf van onder meer Peugeot, Fiat en Opel, sloot een deal met Amazon om auto's te gaan ontwikkelen die gebruikmaken van de software van het techbedrijf. Ook gaat Stellantis elektrische bestelwagens leveren aan Amazon.

De euro was 1,1331 dollar waard, tegen 1,1293 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,6 procent meer op 78,23 dollar. Brentolie werd 1,5 procent duurder op 81,17 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Apple haalt Nvidia in als meest waardevolle bedrijf ter wereld

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Apple heeft vrijdag AI-chipconcern Nvidia ingehaald als meest waardevolle beursgenoteerde bedrijf ter wereld. Nvidia verloor flink op Wall Street na kwartaalcijfers van chipfabrikant Intel en was aan het eind van de dag 4,9 biljoen dollar waard. Apple verloor 1,2 procent en was vrijdag bij het sluiten van Wall Street 5 biljoen dollar waard.

4 uur geleden
Chipfabrikant Intel keldert op Wall Street na zwakke verwachting

NEW YORK (ANP) - Intel is vrijdag gekelderd op Wall Street nadat het donderdag kwartaalcijfers heeft gepubliceerd. De Amerikaanse chipfabrikant heeft een zwakke verwachting afgegeven voor het huidige kwartaal en wijst daarvoor naar een vertraging in de markt voor pc's. De chipproducent verloor 28,6 procent.

5 uur geleden
Medeoprichter Binance vraagt Musk niet te trollen na cryptohack

ABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - Changpen Zhao, medeoprichter van cryptobeurs Binance, heeft Elon Musk gevraagd om te stoppen met het spotten over de aanval die het bedrijf heeft getroffen. Bij die aanval op de cryptobeurs is voor 6,3 miljard dollar aan cryptovaluta gestolen.

6 uur geleden
Onderzoek in VK naar Meta om nieuwe voorwaarden voor media

LONDEN (ANP/AFP) - De Britse mededingingsautoriteit CMA onderzoekt nieuwe voorwaarden van Meta. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram zou met de voorwaarden mediacontent mogen gebruiken voor zijn eigen producten, zonder dat bedrijven daar voldoende keuzevrijheid over krijgen.

7 uur geleden
Volkswagen pauzeert ontwikkeling elektrische Golf om besparingen

BERLIJN (ANP/DPA) - Volkswagen schort de ontwikkeling van een volledig elektrische Golf op. Het Duitse autoconcern voert grote kostenbesparingen door en pauzeert daarom ook dit project, meldde het bedrijf.

8 uur geleden
Universal Music Group wint in lagere AEX-index na cijfers

AMSTERDAM (ANP) - Universal Music Group is vrijdag flink hoger gesloten in de AEX-index op het Damrak. Het muziekconcern, dat artiesten als Harry Styles en Billie Eilish vertegenwoordigt, heeft in het afgelopen kwartaal een hogere omzet behaald. Een grote opsteker was dat de inkomsten uit streamingabonnementen harder waren gestegen. UMG won bijna 8 procent.

9 uur geleden
Vakbonden verwachten nieuwe stakingen na eindbod ov-werkgevers

UTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV en CNV zijn zeer teleurgesteld over het eindbod dat werkgevers in het streekvervoer vrijdag hebben neergelegd. De bonden gaan het eindbod voorleggen aan hun leden, maar verwachten niet dat die akkoord gaan. FNV noemt de gesprekken "zonde van de tijd". Beide vakbonden verwachten dat er opnieuw stakingen in het streekvervoer zullen volgen. Die waren opgeschort, omdat er weer onderhandeld werd over een nieuwe cao.

11 uur geleden