ASML verliest op lichtrood Damrak door strengere chipregels China
AMSTERDAM (ANP) - Chipmachinemaker ASML stond woensdag bij de dalers in de Amsterdamse AEX-index. De stemming rond het Veldhovense bedrijf werd beïnvloed door berichten dat Nederland strengere Amerikaanse regels voor de export van chiptechnologie naar China zal ondersteunen. ASML-topman Peter Wennink keerde zich daar in NRC tegen en zei dat zijn bedrijf "al genoeg heeft opgegeven".
ASML verloor 1,3 procent. Andere chipbedrijven als ASMI (min 1,8 procent) en Besi (min 2,1 procent) gingen ook omlaag. Grootste daler bij de hoofdfondsen was staalbedrijf ArcelorMittal, dat door Bank of America van de kooplijst werd gehaald. Dat aandeel ging 4,3 procent omlaag. Grootste stijger was Unilever met een plus van 1,2 procent.
Ahold Delhaize maakte bekend dat supermarktketen Jan Linders verder gaat als franchisenemer van Albert Heijn. Dat levert het bedrijf tientallen nieuwe winkels op in met name Limburg. Verder kampte het supermarktconcern met tegenvallende resultaten van zijn Belgische concurrent Colruyt. Het aandeel Ahold Delhaize daalde 1,3 procent.
Fed
Beleggers waren verder in afwachting van het rentebesluit van de Federal Reserve, dat na sluiting van de Europese markten bekend wordt gemaakt. De Amerikaanse centrale bank zal dan het rentetarief naar verwachting verder verhogen met een half procentpunt. De Fed lijkt daarmee bij de laatste rentevergadering van het jaar wat gas terug te nemen na de vorige stevige rentestappen van 0,75 procentpunt. Alle aandacht gaat daarbij uit naar wat centralebankpresident Jerome Powell zal zeggen over de inflatieverwachtingen en renteverhogingen in het nieuwe jaar.
De AEX sloot 0,3 procent lager op 730,87 punten. De MidKap zakte 0,6 procent tot 949,83 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 0,3 procent.
TUI
In de MidKap sloot roestvrijstaalbedrijf Aperam de rij met een min van 4,6 procent. BAM verloor 1,8 procent bij de kleinere bedrijven. De bouwer heeft 115 miljoen euro aan coronasteun van de overheid vervroegd en volledig terugbetaald.
In Madrid steeg Inditex 3,1 procent. Het Spaanse moederbedrijf van kledingketens als Zara, Pull&Bear, Bershka, Massimo Dutti en Stradivarius zag de omzet en winst in de afgelopen negen maanden sterk stijgen. Ook de Duitse reisorganisatie TUI opende de boeken. Dat aandeel zakte 7,7 procent in Frankfurt. TUI wist het verlies dit jaar flink terug te dringen dankzij het herstel van de vraag naar reizen. Het concern wil ook geld ophalen om een groot deel van de Duitse coronasteun terug te betalen.
De euro was 1,0659 dollar waard, tegen 1,0644 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,5 procent meer op 77,28 dollar. Brentolie werd 2,4 procent duurder op 82,61 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/DPA/BELGA/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse farmaceut Pfizer wint de biedingsstrijd om branchegenoot Metsera. Het bestuur van die Amerikaanse ontwikkelaar van medicijnen tegen obesitas is akkoord gegaan met een bod ter waarde van 10 miljard dollar. Metsera koos bewust niet voor het Deense Novo Nordisk, dat de onderneming eveneens wilde inlijven en zijn bod onlangs nog flink verhoogde.
36 minuten geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft op zijn aandeelhoudersvergadering donderdag geen steun gekregen voor mogelijke investeringen in xAI, het AI-bedrijf van topman Elon Musk. Dat volgt uit informatie die Tesla vrijdagavond laat naar buiten heeft gebracht. Dit lijkt een tegenvaller voor Musk, die op de vergadering wel uitzicht kreeg op een megabeloning van 1 biljoen, oftewel 1000 miljard dollar.
38 minuten geledenPARIJS (ANP/DPA) - Webwinkel Shein ontloopt een directe blokkade in Frankrijk. De regering in Parijs dreigde daartoe over te gaan nadat in het assortiment van Shein op kinderen lijkende sekspoppen waren ontdekt. Maar volgens de Franse overheid heeft Shein de bewuste artikelen inmiddels verwijderd.
2 uur geledenBEIJING (ANP/DPA) - China wil dat Nederland meer stappen zet om het onderlinge conflict over chipbedrijf Nexperia op te lossen. Volgens de Chinese overheid hebben de Nederlanders nog geen zichtbare stappen ondernomen om schending van de rechten en belangen van Chinese bedrijven te stoppen en daarmee de stabiliteit van wereldwijde toeleveringsketens te herstellen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag wisselend gesloten na de koersverliezen een dag eerder. De aandacht van beleggers op Wall Street ging onder meer uit naar zwakke cijfers over het Amerikaanse consumentenvertrouwen.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump is niet bezorgd over de vorming van bubbels door de enorme investeringen in kunstmatige intelligentie. Op de financiële markten zijn er juist wel zorgen dat de waarderingen van techbedrijven te sterk zijn gestegen en bestaan twijfels of de grote AI-investeringen uiteindelijk rendabel zullen zijn.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Honderden vluchten zijn vrijdag geannuleerd in de Verenigde Staten als gevolg van de shutdown van de Amerikaanse overheid en het krimpplan voor het vliegverkeer door luchtvaartautoriteit FAA. Vrijdag kwam 4 procent van de binnenlandse vluchten in de VS te vervallen. Dat raakte ongeveer zevenhonderd vluchten van de vier grootste maatschappijen American Airlines, Delta Air Lines, Southwest Airlines en United Airlines.
18 uur geleden