ASML verder omhoog op Damrak, bouwers BAM en Heijmans onderuit
AMSTERDAM (ANP) - ASML ging donderdag verder omhoog op de Amsterdamse beurs met een plus van 1,2 procent. De chipmachinemaker won een dag eerder al ruim 3 procent dankzij goed ontvangen kwartaalresultaten. Analisten van Deutsche Bank, Berenberg en Jefferies verhoogden hun koersdoelen voor ASML na de sterke cijfers. Beleggingsadviseur Fubon Securities zette het aandeel op de kooplijst.
BAM kelderde daarentegen bijna 13 procent. Beleggingsadviseur Oddo BHF verlaagde het advies voor de bouwer naar verkopen. Ook concurrent Heijmans (min 7 procent) ging hard omlaag. Beleggers lijken winst te nemen in beide bouwers na de sterke opmars in de afgelopen tijd.
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent hoger op 955,93 punten. De MidKap zakte 1,1 procent tot 904,03 punten door de koersverliezen bij BAM en Heijmans. Frankfurt, Parijs en Londen verloren tot 0,3 procent.
Kunstmatige intelligentie
Beleggers bleven voorzichtig door de aanhoudende onzekerheid rond de handelsstrijd tussen de Verenigde Staten en China en de voortslepende sluiting van de Amerikaanse overheid. Door die 'shutdown' van overheidsinstanties worden veel belangrijke Amerikaanse macro-economische cijfers uitgesteld, waardoor beleggers minder informatie krijgen over de grootste economie ter wereld.
In de chipsector verwerkten beleggers beter dan verwachte resultaten van TSMC. De Taiwanese chipfabrikant, een belangrijke afnemer van de machines van ASML, zag de kwartaalwinst met 39 procent stijgen dankzij de stijgende vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie. TSMC maakt onder meer chips voor AI-chipbedrijf Nvidia.
Sligro
Naast ASML behoorden supermarktconcern Ahold Delhaize en bierbrouwer Heineken tot de sterkste stijgers in de AEX, met winsten rond de 1 procent. Betaalbedrijf Adyen en verzekeraar NN Group stonden onderaan, met verliezen van ruim 1 procent.
Fastned steeg 7 procent. De uitbater van laadstations voor elektrische auto's boekte een recordomzet in het derde kwartaal. Groothandelsketen Sligro zag de kwartaalomzet opnieuw dalen en verloor 4,5 procent.
Banen
Nedap zakte 6 procent. De apparatenproducent zag de omzet in het derde kwartaal groeien en kondigde tevens het vertrek aan van topman Ruben Wegman. Wegman, die lijdt aan Parkinson, vertrekt in april 2026 vanwege zijn gezondheid. Hij wordt opgevolgd door commercieel directeur Rob Schuurman.
In Zürich steeg Nestlé 6 procent. Het voedingsbedrijf gaat wereldwijd ongeveer 16.000 banen schrappen om kosten te besparen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Reisorganisatie TUI kan nog niet zeggen wanneer gestrande reizigers in het Midden-Oosten en het Verre Oosten naar huis kunnen. Inmiddels zijn al honderden reizigers terug, maar er zitten er ook nog honderden vast, zegt een woordvoerster van TUI.
1 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Dubai Airport hervat zaterdag deels het vliegverkeer, kort nadat de operaties waren stilgelegd. Eerder op de dag werd het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. In Dubai werden twee explosies gemeld.
2 uur geledenDUBAI (ANP) - Dubai Airport, een van de drukste luchthavens ter wereld, heeft zaterdag het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. Eerder op de dag werden in Dubai twee explosies gemeld.
3 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Emirates heeft alle vluchten van en naar Dubai voor onbepaalde tijd opgeschort, maakte de luchtvaartmaatschappij zaterdag bekend. Vrijdag kondigde Emirates juist aan vanaf zaterdag weer dagelijks van thuisbasis Dubai naar tientallen bestemmingen te vliegen, waaronder Schiphol.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - Slechts negen olietankers, vracht- en containerschepen zijn sinds maandag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat heeft het Franse persbureau AFP becijferd op basis van gegevens van MarineTraffic, een website waarmee de locaties van schepen te volgen zijn.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York verloren vrijdag opnieuw stevig omdat door de Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran de olieprijzen stegen tot niveaus die sinds 2023 niet meer zijn gezien. Wel deed een onverwachte krimp in het Amerikaanse banencijfer over februari bij beleggers de hoop op renteverlagingen door de Federal Reserve herleven.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Nintendo heeft de Amerikaanse overheid aangeklaagd om de importheffingen die president Donald Trump vorig jaar had ingesteld. Het Japanse spelcomputerbedrijf eist een "snelle terugbetaling, met rente" van alle betaalde heffingen, volgens een klacht ingediend bij het Amerikaanse handelshof.
15 uur geleden