
ASML-topman: we moeten wennen aan nieuwkomers op AI-markt
VELDHOVEN (ANP) - De maatschappij kan maar beter wennen aan nieuwkomers op de markt voor kunstmatige intelligentie (AI) die voor opschudding zorgen, zegt topman Christophe Fouquet van chipmachinemaker ASML. Eerder deze week baarde de Chinese chatbot DeepSeek opzien met prestaties die vergelijkbaar zijn met ChatGPT tegen een fractie van de kosten. Volgens Fouquet zijn juist dit soort innovaties nodig om van AI een succes te maken.
"Misschien was het voor jullie deze week een verrassing dat er een nieuw bedrijf kwam dat wil concurreren, maar daar moeten we aan wennen", zei Fouquet, zonder DeepSeek bij naam te noemen. "Er zullen meer bedrijven bijkomen die willen concurreren. Als AI wil slagen, zullen de kosten en het energieverbruik omlaag moeten. Dat kan alleen maar met innovatie", sprak hij bij een persconferentie over de jaarresultaten.
ASML zakte begin deze week op de beurs door zorgen over de gevolgen van DeepSeek, omdat die met minder rekenkracht resultaten boekt en zo voor twijfel zorgt over investeringen in chips.
Meer kansen
Fouquet benadrukte dat innovaties in AI voor meer kansen kunnen zorgen, omdat ze het gebruik van AI-toepassingen verder doen groeien en voor "meer volume" zorgen. "Onze sector heeft de middelen om innovatie aan te jagen", zei hij.
Op de specifieke vraag wat DeepSeek betekent voor de verkopen van ASML zei Fouquet: "Voor ons is iedereen die de kosten verlaagt goed nieuws. Want lagere kosten betekent meer toepassingen, en dat betekent meer chips en wij verkopen de machines om chips te maken."
Groei
De ASML-topman legt uit dat chips voor kunstmatige intelligentie nu nog vooral worden verkocht voor onderzoeksdoeleinden. "Maar voor meer omvang moeten wij het hebben van het gebruik van AI. Om zoiets te kunnen verwerken in je telefoon, moeten de kosten omlaag."
Dankzij de innovatie in AI verwacht ASML de komende vijf jaar hard te blijven groeien. Het Veldhovense bedrijf rekent op een jaaromzet tussen 44 miljard en 60 miljard euro in 2030, tegenover 28,3 miljard euro in 2024. Maar het uiteenvallen van de mondiale markt in delen door handelsspanningen, bijvoorbeeld door handelstarieven van de Amerikaanse president Donald Trump, kan innovatie volgens Fouquet vertragen en duurder maken.
ASML kan door exportrestricties geavanceerdere machines niet exporteren naar China. ASML-bestuurders wilden "niet speculeren" over de kwestie of er meer beperkingen komen.
Meer uit Financieel
HANOI/SHANGHAI (ANP/RTR) - De Chinese fastfashionwebshop Shein gaat een enorm magazijn huren in Vietnam, meldt persbureau Reuters op basis van twee anonieme bronnen. Het is de eerste keer dat Shein in het land actief is. Shein zou hiertoe hebben besloten om de blootstelling aan de onvoorspelbare handelsspanningen tussen de Verenigde Staten en China te verminderen.
42 minuten geledenBERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft zich donderdag uitgesproken tegen vermeende Amerikaans-Russische plannen om de omstreden gaspijpleiding Nord Stream 2 alsnog in gebruik te nemen. "Nord Stream 2 heeft momenteel geen exploitatievergunning, en dat zal naar verwachting niet veranderen", zo werd Merz geciteerd door weekblad Die Zeit.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms hoorde donderdag bij de verliezers op Wall Street na een bericht dat het socialemediabedrijf de lancering van een belangrijk kunstmatige intelligentie-model uitstelt. Verder was cryptobeurs Coinbase een stevige verliezer na nieuws over een hack en een onderzoek van beurswaakhond SEC.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische consumentenorganisatie Testaankoop spant een rechtszaak aan tegen Ryanair om vermeende misleidende praktijken bij het boekingsproces. Volgens Testaankoop worden de rechten van consumenten geschonden omdat Ryanair geld vraagt voor het meenemen van handbagage.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie werkt aan het opstellen van speciale normen om het waterverbruik in datacenters te beperken. Dat is een van de manieren waarmee Brussel wil voorkomen dat er komende decennia watertekorten ontstaan, meldt persbureau Bloomberg dat een conceptdocument heeft ingezien.
7 uur geledenDOHA (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij Apple-topman Tim Cook heeft gevraagd te stoppen met het bouwen van fabrieken in India voor apparaten bestemd voor de VS. Hij dringt er bij de iPhone-maker op aan om de productie in de Verenigde Staten op te voeren nu het bedrijf zich van China afwendt.
7 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Cryptobeurs Coinbase wordt gechanteerd door hackers die gevoelige klantgegevens hebben gestolen. Ze eisen 20 miljoen dollar. Coinbase zegt het losgeld niet te zullen betalen en schat dat het incident het Amerikaanse bedrijf tot 400 miljoen dollar kan kosten om op te lossen.
9 uur geleden