ASML-topman: we moeten wennen aan nieuwkomers op AI-markt
VELDHOVEN (ANP) - De maatschappij kan maar beter wennen aan nieuwkomers op de markt voor kunstmatige intelligentie (AI) die voor opschudding zorgen, zegt topman Christophe Fouquet van chipmachinemaker ASML. Eerder deze week baarde de Chinese chatbot DeepSeek opzien met prestaties die vergelijkbaar zijn met ChatGPT tegen een fractie van de kosten. Volgens Fouquet zijn juist dit soort innovaties nodig om van AI een succes te maken.
"Misschien was het voor jullie deze week een verrassing dat er een nieuw bedrijf kwam dat wil concurreren, maar daar moeten we aan wennen", zei Fouquet, zonder DeepSeek bij naam te noemen. "Er zullen meer bedrijven bijkomen die willen concurreren. Als AI wil slagen, zullen de kosten en het energieverbruik omlaag moeten. Dat kan alleen maar met innovatie", sprak hij bij een persconferentie over de jaarresultaten.
ASML zakte begin deze week op de beurs door zorgen over de gevolgen van DeepSeek, omdat die met minder rekenkracht resultaten boekt en zo voor twijfel zorgt over investeringen in chips.
Meer kansen
Fouquet benadrukte dat innovaties in AI voor meer kansen kunnen zorgen, omdat ze het gebruik van AI-toepassingen verder doen groeien en voor "meer volume" zorgen. "Onze sector heeft de middelen om innovatie aan te jagen", zei hij.
Op de specifieke vraag wat DeepSeek betekent voor de verkopen van ASML zei Fouquet: "Voor ons is iedereen die de kosten verlaagt goed nieuws. Want lagere kosten betekent meer toepassingen, en dat betekent meer chips en wij verkopen de machines om chips te maken."
Groei
De ASML-topman legt uit dat chips voor kunstmatige intelligentie nu nog vooral worden verkocht voor onderzoeksdoeleinden. "Maar voor meer omvang moeten wij het hebben van het gebruik van AI. Om zoiets te kunnen verwerken in je telefoon, moeten de kosten omlaag."
Dankzij de innovatie in AI verwacht ASML de komende vijf jaar hard te blijven groeien. Het Veldhovense bedrijf rekent op een jaaromzet tussen 44 miljard en 60 miljard euro in 2030, tegenover 28,3 miljard euro in 2024. Maar het uiteenvallen van de mondiale markt in delen door handelsspanningen, bijvoorbeeld door handelstarieven van de Amerikaanse president Donald Trump, kan innovatie volgens Fouquet vertragen en duurder maken.
ASML kan door exportrestricties geavanceerdere machines niet exporteren naar China. ASML-bestuurders wilden "niet speculeren" over de kwestie of er meer beperkingen komen.
Meer uit Financieel
ROME (ANP/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen energieprijzen door het conflict raken de groei van de Italiaanse economie. Dat zegt de Italiaanse centrale bank. Het negatieve effect hangt wel sterk af van de duur en omvang van de oorlog. Als de oorlog snel is afgelopen, zal de impact beperkt blijven. Maar bij een langdurige strijd wordt de economie zeer hard geraakt, aldus de centrale bank.
9 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel legt zijn Direct Sheet Plant (DSP), oftewel gietwalsinstallatie, in IJmuiden tijdelijk stil. Volgens Tata Steel hebben recente metingen laten zien dat bij een schoorsteen bij de DSP de uitstoot van chroom-6 hoger is dan de wettelijke norm.
10 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - De beloning van topvrouw Marjan Rintel van KLM is vorig jaar met bijna 32 procent gestegen. De toename valt samen met een besparingsoperatie bij de luchtvaartmaatschappij, bedoeld om de winstgevendheid te verbeteren.
11 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Israël heeft de productie bij het enorme Leviathan-gasveld voor de Israëlische kust weer hervat. De productie werd aan het begin van de oorlog met Iran stilgelegd uit veiligheidsoverwegingen. Dat gasveld is belangrijk voor de export van Israëlisch gas naar Egypte en Jordanië.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten heeft in maart forse groei laten zien na de sterke krimp een maand eerder. Volgens het maandelijkse banenrapport van de Amerikaanse overheid ging het om een groei met 178.000 arbeidsplaatsen. In februari kromp de arbeidsmarkt in de grootste economie ter wereld nog met een bijgestelde 133.000 banen.
13 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen dreigen over zes weken vluchten te moeten gaan annuleren als de Straat van Hormuz afgesloten blijft. Het tekort aan kerosine zal dan ook de vanuit Nederland actieve maatschappijen raken, waarschuwt branchevereniging BARIN. Vooral intercontinentale vluchten zullen dan worden geschrapt om brandstof te besparen, verwacht voorzitter Marnix Fruitema.
15 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten stuwt ook de wereldwijde voedselprijzen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stegen deze in maart voor de tweede maand op rij, gedreven door met name hogere energieprijzen.
16 uur geleden