Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ASML-topman: we moeten wennen aan nieuwkomers op AI-markt

ASML-topman: we moeten wennen aan nieuwkomers op AI-markt

VELDHOVEN (ANP) - De maatschappij kan maar beter wennen aan nieuwkomers op de markt voor kunstmatige intelligentie (AI) die voor opschudding zorgen, zegt topman Christophe Fouquet van chipmachinemaker ASML. Eerder deze week baarde de Chinese chatbot DeepSeek opzien met prestaties die vergelijkbaar zijn met ChatGPT tegen een fractie van de kosten. Volgens Fouquet zijn juist dit soort innovaties nodig om van AI een succes te maken.

"Misschien was het voor jullie deze week een verrassing dat er een nieuw bedrijf kwam dat wil concurreren, maar daar moeten we aan wennen", zei Fouquet, zonder DeepSeek bij naam te noemen. "Er zullen meer bedrijven bijkomen die willen concurreren. Als AI wil slagen, zullen de kosten en het energieverbruik omlaag moeten. Dat kan alleen maar met innovatie", sprak hij bij een persconferentie over de jaarresultaten.

ASML zakte begin deze week op de beurs door zorgen over de gevolgen van DeepSeek, omdat die met minder rekenkracht resultaten boekt en zo voor twijfel zorgt over investeringen in chips.

Meer kansen

Fouquet benadrukte dat innovaties in AI voor meer kansen kunnen zorgen, omdat ze het gebruik van AI-toepassingen verder doen groeien en voor "meer volume" zorgen. "Onze sector heeft de middelen om innovatie aan te jagen", zei hij.

Op de specifieke vraag wat DeepSeek betekent voor de verkopen van ASML zei Fouquet: "Voor ons is iedereen die de kosten verlaagt goed nieuws. Want lagere kosten betekent meer toepassingen, en dat betekent meer chips en wij verkopen de machines om chips te maken."

Groei

De ASML-topman legt uit dat chips voor kunstmatige intelligentie nu nog vooral worden verkocht voor onderzoeksdoeleinden. "Maar voor meer omvang moeten wij het hebben van het gebruik van AI. Om zoiets te kunnen verwerken in je telefoon, moeten de kosten omlaag."

Dankzij de innovatie in AI verwacht ASML de komende vijf jaar hard te blijven groeien. Het Veldhovense bedrijf rekent op een jaaromzet tussen 44 miljard en 60 miljard euro in 2030, tegenover 28,3 miljard euro in 2024. Maar het uiteenvallen van de mondiale markt in delen door handelsspanningen, bijvoorbeeld door handelstarieven van de Amerikaanse president Donald Trump, kan innovatie volgens Fouquet vertragen en duurder maken.

ASML kan door exportrestricties geavanceerdere machines niet exporteren naar China. ASML-bestuurders wilden "niet speculeren" over de kwestie of er meer beperkingen komen.

Meer uit Financieel

CPB: zeker 3000 mensen kregen uitkering door coronabesmetting

DEN HAAG (ANP) - Zeker drieduizend mensen hebben een arbeidsongeschiktheidsuitkering ontvangen doordat ze corona kregen tijdens de pandemie. Dit meldt het Centraal Planbureau (CPB) na onderzoek naar mensen die tussen juni 2020 en augustus 2021 besmet raakten met het virus. Het aantal extra WIA-uitkeringen dat daadwerkelijk is toegekend door coronabesmettingen ligt volgens de onderzoekers nog hoger.

1 uur geleden
7 procent meer loon voor personeel universitaire medische centra

UTRECHT (ANP) - Werknemers van de universitaire medische centra (UMC's) gaan de komende jaren 7 procent meer verdienen. Dat is afgesproken tijdens de onderhandelingen voor een nieuwe cao, meldt vakbond FNV. Die legt het onderhandelingsresultaat net als zorgbonden CNV en NU'91 voor aan haar leden om mee in te stemmen.

4 uur geleden
Grote pensioenfondsen hebben meer geld om pensioenen te betalen

DEN HAAG (ANP) - Grote pensioenfondsen hadden eind vorig jaar meer geld om alle pensioenen te kunnen betalen. Dit laten zorgfonds PFZW, ambtenarenpensioenfonds ABP, metaalfonds PMT, metalektrofonds PME en bpfBOUW weten. Dat komt volgens hen door de gestegen rente.

7 uur geleden
De Hypotheker: doorstroming huizenmarkt komt verder onder druk

CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De doorstroming op de woningmarkt komt verder onder druk te staan, stelt De Hypotheker. Dat is het gevolg van aangescherpte hypotheekregels, waardoor het voor ouderen financieel minder interessant wordt om naar een kleinere koopwoning te verhuizen.

7 uur geleden
Elektrische autobouwer Tesla ziet winst flink dalen

AUSTIN (ANP) - De winst van de bouwer van elektrische auto's Tesla is in het afgelopen kwartaal flink gedaald onder druk van lagere verkopen en hogere kosten. Volgens het door Elon Musk geleide bedrijf kwam de nettowinst uit op 840 miljoen dollar, wat 61 procent minder is dan een jaar eerder.

9 uur geleden
Facebook-moederbedrijf Meta voert AI-investeringen nog verder op

MENLO PARK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms gaat dit jaar veel meer geld uitgeven aan datacenters en kunstmatige intelligentie. Dat kwam woensdag naar voren bij de presentatie van de jaarcijfers van het socialemediabedrijf. Daarmee voert Meta de druk flink op in de concurrentiestrijd op het vlak van AI tussen grote techbedrijven.

9 uur geleden
Kleine koersuitslagen op Wall Street na rentebesluit Fed

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met kleine koersuitslagen gesloten na het besluit van de Amerikaanse centrale bank om de rente onveranderd te laten, zoals was verwacht. Daarnaast ging de aandacht op Wall Street uit naar de kwartaalcijfers van grote bedrijven, waaronder koffieketen Starbucks en chipproducent Texas Instruments.

9 uur geleden