ASML-topman: we moeten wennen aan nieuwkomers op AI-markt
VELDHOVEN (ANP) - De maatschappij kan maar beter wennen aan nieuwkomers op de markt voor kunstmatige intelligentie (AI) die voor opschudding zorgen, zegt topman Christophe Fouquet van chipmachinemaker ASML. Eerder deze week baarde de Chinese chatbot DeepSeek opzien met prestaties die vergelijkbaar zijn met ChatGPT tegen een fractie van de kosten. Volgens Fouquet zijn juist dit soort innovaties nodig om van AI een succes te maken.
"Misschien was het voor jullie deze week een verrassing dat er een nieuw bedrijf kwam dat wil concurreren, maar daar moeten we aan wennen", zei Fouquet, zonder DeepSeek bij naam te noemen. "Er zullen meer bedrijven bijkomen die willen concurreren. Als AI wil slagen, zullen de kosten en het energieverbruik omlaag moeten. Dat kan alleen maar met innovatie", sprak hij bij een persconferentie over de jaarresultaten.
ASML zakte begin deze week op de beurs door zorgen over de gevolgen van DeepSeek, omdat die met minder rekenkracht resultaten boekt en zo voor twijfel zorgt over investeringen in chips.
Meer kansen
Fouquet benadrukte dat innovaties in AI voor meer kansen kunnen zorgen, omdat ze het gebruik van AI-toepassingen verder doen groeien en voor "meer volume" zorgen. "Onze sector heeft de middelen om innovatie aan te jagen", zei hij.
Op de specifieke vraag wat DeepSeek betekent voor de verkopen van ASML zei Fouquet: "Voor ons is iedereen die de kosten verlaagt goed nieuws. Want lagere kosten betekent meer toepassingen, en dat betekent meer chips en wij verkopen de machines om chips te maken."
Groei
De ASML-topman legt uit dat chips voor kunstmatige intelligentie nu nog vooral worden verkocht voor onderzoeksdoeleinden. "Maar voor meer omvang moeten wij het hebben van het gebruik van AI. Om zoiets te kunnen verwerken in je telefoon, moeten de kosten omlaag."
Dankzij de innovatie in AI verwacht ASML de komende vijf jaar hard te blijven groeien. Het Veldhovense bedrijf rekent op een jaaromzet tussen 44 miljard en 60 miljard euro in 2030, tegenover 28,3 miljard euro in 2024. Maar het uiteenvallen van de mondiale markt in delen door handelsspanningen, bijvoorbeeld door handelstarieven van de Amerikaanse president Donald Trump, kan innovatie volgens Fouquet vertragen en duurder maken.
ASML kan door exportrestricties geavanceerdere machines niet exporteren naar China. ASML-bestuurders wilden "niet speculeren" over de kwestie of er meer beperkingen komen.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/DPA) - Webwinkel Shein ontloopt een directe blokkade in Frankrijk. De regering in Parijs dreigde daartoe over te gaan nadat in het assortiment van Shein op kinderen lijkende sekspoppen waren ontdekt. Maar volgens de Franse overheid heeft Shein de bewuste artikelen inmiddels verwijderd.
47 minuten geledenBEIJING (ANP/DPA) - China wil dat Nederland meer stappen zet om het onderlinge conflict over chipbedrijf Nexperia op te lossen. Volgens de Chinese overheid hebben de Nederlanders nog geen zichtbare stappen ondernomen om schending van de rechten en belangen van Chinese bedrijven te stoppen en daarmee de stabiliteit van wereldwijde toeleveringsketens te herstellen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag wisselend gesloten na de koersverliezen een dag eerder. De aandacht van beleggers op Wall Street ging onder meer uit naar zwakke cijfers over het Amerikaanse consumentenvertrouwen.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump is niet bezorgd over de vorming van bubbels door de enorme investeringen in kunstmatige intelligentie. Op de financiële markten zijn er juist wel zorgen dat de waarderingen van techbedrijven te sterk zijn gestegen en bestaan twijfels of de grote AI-investeringen uiteindelijk rendabel zullen zijn.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Honderden vluchten zijn vrijdag geannuleerd in de Verenigde Staten als gevolg van de shutdown van de Amerikaanse overheid en het krimpplan voor het vliegverkeer door luchtvaartautoriteit FAA. Vrijdag kwam 4 procent van de binnenlandse vluchten in de VS te vervallen. Dat raakte ongeveer zevenhonderd vluchten van de vier grootste maatschappijen American Airlines, Delta Air Lines, Southwest Airlines en United Airlines.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag opnieuw lager gesloten na de min een dag eerder. Staalconcern ArcelorMittal wist zich wel te onttrekken aan het overwegend negatieve sentiment en stond opnieuw bij de sterkste stijgers in de hoofdindex.
17 uur geledenANN ARBOR (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen van Amerikaanse consumenten in de economie is deze maand gezakt naar het laagste niveau sinds juni 2022. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van een voorlopige raming. Amerikaanse consumenten zijn vooral bezorgd over de aanhoudende shutdown van de overheid en de afzwakkende arbeidsmarkt in de Verenigde Staten.
18 uur geleden