Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ASML stijgt op positief Damrak na koopadvies, PostNL bij dalers

ASML stijgt op positief Damrak na koopadvies, PostNL bij dalers

AMSTERDAM (ANP) - ASML behoorde vrijdag tot de sterkste stijgers op de Amsterdamse beurs. De chipmachinemaker werd door de Zwitserse bank UBS op de kooplijst gezet en steeg ruim 2 procent. Branchegenoten ASMI en Besi gingen mee omhoog en klommen 2 en 1,7 procent. PostNL (min 2,7 procent) stond bij de dalers. Het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) oordeelde dat de overheid geen voorschot van 15 miljoen euro hoeft te geven op een door het postbedrijf aangevraagde subsidie.

PostNL had om een financiële bijdrage gevraagd omdat de postbezorging verlieslatend is, terwijl het hier om een wettelijke taak gaat. Het kabinet legde dat verzoek echter naast zich neer.

De algehele stemming op het Damrak was positief. De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,4 procent hoger op 903,61 punten. De hoofdindex won donderdag al ruim 1 procent en koerst af op een kleine weekwinst. De MidKap klom 0,5 procent tot 899,22 punten. Frankfurt, Londen en Parijs wonnen 0,1 procent.

Banengroei

Beleggers wachten vooral op het banenrapport van de Amerikaanse overheid over augustus. De banengroei in de grootste economie ter wereld speelt naast de inflatie een belangrijke rol bij het rentebesluit van de Federal Reserve. Een zwakke arbeidsmarkt geeft de centrale bank meer ruimte om de leenkosten te verlagen en de economie te ondersteunen.

Het vorige banenrapport over juli, dat veel slechter uitviel dan verwacht, zorgde voor opschudding. Volgens president Donald Trump waren de banencijfers gemanipuleerd om politieke redenen. Hij ontsloeg de directeur van het statistiekbureau van het ministerie van Arbeid en wees een nieuwe baas aan. Trump heeft ook de druk op de Fed flink opgevoerd om een lagere rente af te dwingen. Zo ontsloeg hij onlangs Fed-bestuurder Lisa Cook.

FNV en CNV

Naast de chipbedrijven ASML, Besi en ASMI stond staalbedrijf ArcelorMittal in de kopgroep van de AEX, met een plus van 1 procent. Olie- en gasconcern Shell sloot de rij, met een min van 0,6 procent. KPN daalde 0,2 procent. Het telecomconcern won een dag eerder ruim 4 procent dankzij een koopadvies van Bank of America.

Air France-KLM won 0,7 procent. Vakbonden FNV en CNV roepen het grondpersoneel van KLM op luchthaven Schiphol op om volgende week woensdag het werk twee uur lang neer te leggen. Een week later volgt een werkonderbreking van vier uur. De twee bonden zijn boos over een cao-akkoord dat KLM sloot met drie andere vakbonden, De Unie, VKP en de NVLT.

Meer uit Financieel

Recordbestelling van ruim 3000 MAN-bussen door Deutsche Bahn

MÜNCHEN (ANP/DPA) - De Duitse truck- en bussenfabrikant MAN heeft de grootste opdracht voor bussen ooit ontvangen van spoorbedrijf Deutsche Bahn. MAN gaat de komende jaren meer dan 3000 bussen leveren aan Deutsche Bahn voor regionaal en stadsvervoer. Daarmee is een bedrag gemoeid van ruim 1 miljard euro.

18 uur geleden
Exor wijst bod af voor overname Juventus

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De van oorsprong Italiaanse investeerder Exor heeft een bod afgewezen op zijn meerderheidsbelang in Juventus. Het in El Salvador gevestigde cryptobedrijf Tether Holdings wilde de Italiaanse voetbalclub overnemen van het investeringsbedrijf van de zakenfamilie Agnelli.

1 dag geleden
Levering vliegtuig voor Amerikaanse president verder uitgesteld

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse luchtmacht heeft de geschatte leveringsdatum voor de eerste van twee nieuwe Air Force One-vliegtuigen met een jaar uitgesteld tot medio 2028. Daarmee wordt het voor vliegtuigbouwer Boeing nog lastiger om te voldoen aan de eis van president Donald Trump, die voor het aflopen van zijn termijn in het nieuwe toestel wil vliegen.

1 dag geleden
EU-ministers zijn het eens over visquota voor komend jaar

BRUSSEL (ANP) - De EU-ministers die verantwoordelijk zijn voor visserij hebben een akkoord gesloten over de visquota voor volgend jaar. In de deal is afgesproken hoeveel vissers in EU-lidstaten mogen vangen in Europese zeeën, zoals de Noordzee, de Atlantische Oceaan en de Zwarte Zee.

1 dag geleden
WSJ: Trump zegt te neigen naar Warsh of Hassett als Fed-baas

WASHINGTON (ANP) - Donald Trump zegt dat hij neigt naar voormalig Fed-bestuurder Kevin Warsh of economisch adviseur van het Witte Huis Kevin Hassett als volgende voorzitter van de Federal Reserve. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal na een interview met de Amerikaanse president. Trump zei ook dat de volgende baas van de Amerikaanse centrale bank met hem zou moeten overleggen over de rentetarieven.

1 dag geleden
Wall Street sluit met verlies, chipbedrijf Broadcom flink lager

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. Chipproducent Broadcom ging flink onderuit na kwartaalcijfers die slecht werden ontvangen door beleggers op Wall Street. Softwareconcern Oracle stond eveneens bij de verliezers na de koersval een dag eerder door tegenvallende resultaten.

2 dagen geleden
Zakenman John Fentener van Vlissingen (86) overleden

DEN HAAG (ANP) - De bekende zakenman John Fentener van Vlissingen is donderdag op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn investeringsmaatschappij BORON, die een condoleancepagina heeft geopend.

2 dagen geleden