ASML stijgt op Damrak na handhaving doelen 2030
AMSTERDAM (ANP) - ASML behoorde donderdag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. De chipmachinemaker liet voorafgaand aan zijn beleggersdag weten de verwachtingen voor 2030 te handhaven. Bij de publicatie van de derdekwartaalcijfers verlaagde ASML nog de vooruitzichten voor 2025 en beleggers vreesden dat het bedrijf ook negatiever zou worden over de jaren daarna. Het aandeel werd ruim 3 procent hoger gezet.
Volgens ASML-topman Christophe Fouquet blijven de vooruitzichten voor de chipsector op lange termijn veelbelovend, mede door de opkomst van kunstmatige intelligentie. Dit biedt volgens hem voldoende kansen voor ASML om een forse omzet- en winstgroei te kunnen realiseren. Ook verwacht ASML de aandeelhouders te belonen met een stijgend dividend en de inkoop van eigen aandelen.
De algehele stemming op het Damrak bleef voorzichtig. De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent hoger op 864,01 punten. De MidKap klom 0,4 procent tot 861,44 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs wonnen tot 0,5 procent. Londen daalde 0,2 procent.
Omzetstijging
ABN AMRO verloor ruim 1 procent, na een verkoopadvies door zakenbank Morgan Stanley. Staalconcern ArcelorMittal profiteerde van een koopadvies door Bank of America en won 0,5 procent.
In de MidKap ging SBM Offshore aan kop met een winst van 5 procent. De maritiem oliedienstverlener zag de omzet in het derde kwartaal flink stijgen en verhoogde de verwachtingen voor het hele jaar. SBM liet tevens weten een opdracht te hebben gekregen van TotalEnergies voor de bouw en installatie van een drijvend platform voor productie, opslag en lossen van olie in Suriname.
Verkoop
Just Eat Takeaway daalde 0,3 procent. Het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl werd woensdag bijna 16 procent meer waard na de langverwachte verkoop van het Amerikaanse dochterbedrijf Grubhub. Bouwbedrijf Heijmans klom 11 procent dankzij een koopadvies van Oddo BHF.
CVC zakte 4 procent, na publicatie van de resultaten. Topman Rob Lucas stelde tevreden te zijn met de beleggingsprestaties van de investeringsmaatschappij, die een notering heeft in Amsterdam. CVC, dat onder meer eigenaar is van cosmetica- en parfumerieketen Douglas, blijft daarbij rekenen op een sterke winstgroei dit jaar.
De euro was 1,0550 dollar waard, tegen 1,0570 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent minder op 68,39 dollar. Brentolie werd ook 0,1 procent goedkoper, op 72,24 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in september gestegen naar 3,8 procent op jaarbasis, aangejaagd door de hoge brandstofprijzen. Dat meldt het Europese statistiekbureau Eurostat op basis van een voorlopige schatting. Daarmee ligt de inflatie op het hoogste niveau sinds september 2023.
1 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - De boeken van schrijfster en cabaretière Paulien Cornelisse zijn een dag na haar overlijden flink meer verkocht. De 240 bij Libris aangesloten boekhandels verkochten er donderdag anderhalf keer zoveel als in heel september bij elkaar opgeteld, meldt een woordvoerder, die geen specifieke aantallen deelt.
2 uur geledenGÖTEBORG (ANP/BLOOMBERG) - Volvo Cars heeft last van een zwakke automarkt in China en de Verenigde Staten. De Zweedse autofabrikant kampte in het derde kwartaal met een daling van de verkopen en trekt nu zijn verwachtingen voor het hele jaar in.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met kleine winst geopend, na het verlies een dag eerder. De aandacht van beleggers zal vooral uitgaan naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport dat later op de dag naar buiten komt.
3 uur geledenBEAVERTON (ANP/BLOOMBERG) - Sportartikelenmerk Nike gaat opnieuw banen schrappen. Dat besluit volgt op tegenvallende verkoopcijfers en een teleurstellende prognose voor 2027. Nike gaat verkoopdivisies samenvoegen, waardoor er volgens een memo aan medewerkers, ingezien door persbureau Bloomberg, op termijn minder functies nodig zijn.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De inflatie in Nederland is in september gestegen naar 3,4 procent. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in een snelle raming. De stijging komt vooral door de hoge brandstofprijzen. In augustus was de inflatie nog 3,3 procent in vergelijking met een jaar eerder.
6 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - De maker van ChatGPT, OpenAI, heeft laten weten drie onderzoekers te hebben ontslagen wegens vermeende onzorgvuldige omgang met "gevoelige informatie" en schending van het bedrijfsbeleid. Het ging onder meer om werk waarbij een externe organisatie betrokken was die modellen voor kunstmatige intelligentie beoordeelt.
11 uur geleden