ASML stijgt op Damrak na handhaving doelen 2030
AMSTERDAM (ANP) - ASML behoorde donderdag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. De chipmachinemaker liet voorafgaand aan zijn beleggersdag weten de verwachtingen voor 2030 te handhaven. Bij de publicatie van de derdekwartaalcijfers verlaagde ASML nog de vooruitzichten voor 2025 en beleggers vreesden dat het bedrijf ook negatiever zou worden over de jaren daarna. Het aandeel werd ruim 3 procent hoger gezet.
Volgens ASML-topman Christophe Fouquet blijven de vooruitzichten voor de chipsector op lange termijn veelbelovend, mede door de opkomst van kunstmatige intelligentie. Dit biedt volgens hem voldoende kansen voor ASML om een forse omzet- en winstgroei te kunnen realiseren. Ook verwacht ASML de aandeelhouders te belonen met een stijgend dividend en de inkoop van eigen aandelen.
De algehele stemming op het Damrak bleef voorzichtig. De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent hoger op 864,01 punten. De MidKap klom 0,4 procent tot 861,44 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs wonnen tot 0,5 procent. Londen daalde 0,2 procent.
Omzetstijging
ABN AMRO verloor ruim 1 procent, na een verkoopadvies door zakenbank Morgan Stanley. Staalconcern ArcelorMittal profiteerde van een koopadvies door Bank of America en won 0,5 procent.
In de MidKap ging SBM Offshore aan kop met een winst van 5 procent. De maritiem oliedienstverlener zag de omzet in het derde kwartaal flink stijgen en verhoogde de verwachtingen voor het hele jaar. SBM liet tevens weten een opdracht te hebben gekregen van TotalEnergies voor de bouw en installatie van een drijvend platform voor productie, opslag en lossen van olie in Suriname.
Verkoop
Just Eat Takeaway daalde 0,3 procent. Het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl werd woensdag bijna 16 procent meer waard na de langverwachte verkoop van het Amerikaanse dochterbedrijf Grubhub. Bouwbedrijf Heijmans klom 11 procent dankzij een koopadvies van Oddo BHF.
CVC zakte 4 procent, na publicatie van de resultaten. Topman Rob Lucas stelde tevreden te zijn met de beleggingsprestaties van de investeringsmaatschappij, die een notering heeft in Amsterdam. CVC, dat onder meer eigenaar is van cosmetica- en parfumerieketen Douglas, blijft daarbij rekenen op een sterke winstgroei dit jaar.
De euro was 1,0550 dollar waard, tegen 1,0570 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent minder op 68,39 dollar. Brentolie werd ook 0,1 procent goedkoper, op 72,24 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Premier Rob Jetten zegt er vertrouwen in te hebben dat hij met de Amerikaanse regering een oplossing vindt rondom dreigende nieuwe exportrestricties voor chipmachinemaker ASML. Congresleden in de VS hebben voorstellen gedaan om de export van chiptechnologie van Veldhovense bedrijf naar China verder te beperken. Jetten zei "veel gesprekken" met president Donald Trump en Amerikaanse politici te hebben gevoerd over deze zogeheten Match Act.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na twee oorlogen die de afgelopen jaren hebben geleid tot minder energie voor Europa, is er nog steeds niet genoeg aandacht voor de weerbaarheid van het energiesysteem. Dat heeft topvrouw Manon van Beek van hoogspanningsnetbeheerder TenneT donderdag gezegd tijdens een symposium van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) over het Europese energiesysteem.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Isabel Schnabel, lid van de directie van de Europese Centrale Bank (ECB), stapt op per 3 januari 2027. Dat heeft ze aan president Christine Lagarde laten weten, meldt de ECB. Eerder op de dag meldde Bloomberg al op basis van ingewijden dat Schnabel zou vertrekken voor een functie bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF).
3 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De procureur-generaal van New York heeft donderdag een rechtszaak aangespannen tegen de Amerikaanse voorspellingssite Polymarket. Volgens haar zijn deze zogenoemde voorspellingsmarkten in strijd met de betreffende gokwetgeving.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index van de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met verlies de handel uitgegaan. Daarmee volgt de graadmeter van hoofdfondsen de tendens in de rest van Europa. Beleggers hebben speciale aandacht voor de topontmoeting tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. Beleggers houden daarnaast de stijgende olieprijzen in de gaten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - China en de Verenigde Staten delen de verantwoordelijkheid om de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie (AI) in goede banen te leiden, zei de Chinese president Xi Jinping tijdens zijn bezoek aan zijn Amerikaanse ambtsgenoot Donald Trump. Hij benadrukte dat mensen de controle houden over de ontwikkeling van AI.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei, CDA) vindt dat flexibel gebruik van stroomaansluitingen het nieuwe normaal moet worden voor burgers en bedrijven in Nederland vanwege het volle stroomnet. Dat zei hij donderdag tijdens een symposium van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) in Madurodam over de toekomst van het Europese energiesysteem.
4 uur geleden