ASML stijgt op Damrak na handhaving doelen 2030
AMSTERDAM (ANP) - ASML behoorde donderdag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. De chipmachinemaker liet voorafgaand aan zijn beleggersdag weten de verwachtingen voor 2030 te handhaven. Bij de publicatie van de derdekwartaalcijfers verlaagde ASML nog de vooruitzichten voor 2025 en beleggers vreesden dat het bedrijf ook negatiever zou worden over de jaren daarna. Het aandeel werd ruim 3 procent hoger gezet.
Volgens ASML-topman Christophe Fouquet blijven de vooruitzichten voor de chipsector op lange termijn veelbelovend, mede door de opkomst van kunstmatige intelligentie. Dit biedt volgens hem voldoende kansen voor ASML om een forse omzet- en winstgroei te kunnen realiseren. Ook verwacht ASML de aandeelhouders te belonen met een stijgend dividend en de inkoop van eigen aandelen.
De algehele stemming op het Damrak bleef voorzichtig. De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent hoger op 864,01 punten. De MidKap klom 0,4 procent tot 861,44 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs wonnen tot 0,5 procent. Londen daalde 0,2 procent.
Omzetstijging
ABN AMRO verloor ruim 1 procent, na een verkoopadvies door zakenbank Morgan Stanley. Staalconcern ArcelorMittal profiteerde van een koopadvies door Bank of America en won 0,5 procent.
In de MidKap ging SBM Offshore aan kop met een winst van 5 procent. De maritiem oliedienstverlener zag de omzet in het derde kwartaal flink stijgen en verhoogde de verwachtingen voor het hele jaar. SBM liet tevens weten een opdracht te hebben gekregen van TotalEnergies voor de bouw en installatie van een drijvend platform voor productie, opslag en lossen van olie in Suriname.
Verkoop
Just Eat Takeaway daalde 0,3 procent. Het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl werd woensdag bijna 16 procent meer waard na de langverwachte verkoop van het Amerikaanse dochterbedrijf Grubhub. Bouwbedrijf Heijmans klom 11 procent dankzij een koopadvies van Oddo BHF.
CVC zakte 4 procent, na publicatie van de resultaten. Topman Rob Lucas stelde tevreden te zijn met de beleggingsprestaties van de investeringsmaatschappij, die een notering heeft in Amsterdam. CVC, dat onder meer eigenaar is van cosmetica- en parfumerieketen Douglas, blijft daarbij rekenen op een sterke winstgroei dit jaar.
De euro was 1,0550 dollar waard, tegen 1,0570 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent minder op 68,39 dollar. Brentolie werd ook 0,1 procent goedkoper, op 72,24 dollar per vat.
Meer uit Financieel
MOSKOU (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Rusland verlengt het verbod op de export van benzine tot het einde van dit jaar. Het Russische exportverbod op diesel wordt opgeheven "als de markt herstelt", meldt het Russische persbureau Interfax op basis van uitspraken van vicepremier Alexander Novak.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - VodafoneZiggo is na de hack bij Odido "niet actief gaan jagen" op klanten van dat telecombedrijf. Dat zegt financieel topman Ritchy Drost van VodafoneZiggo in een interview in Het Financieele Dagblad.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De regering-Trump wordt geconfronteerd met nieuwe juridische procedures tegen de recentste reeks wereldwijde Amerikaanse importheffingen die deze week zijn ingegaan. Kleine bedrijven hebben twee rechtszaken aangespannen bij de Amerikaanse handelsrechtbank in New York.
11 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Amerikaanse chipbedrijf Nvidia investeert 1 miljard dollar in de Zuid-Koreaanse internet- en cloudprovider Naver om de bouw van een AI-datacenter in Zuid-Korea te financieren. Naver gaat de omvang van de faciliteit meer dan verdrievoudigen, aldus Nvidia. De locatie zal gebruikmaken van Nvidia's hardware voor kunstmatige intelligentie.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering heft binnenkort een verbod op de import van Mexicaans vee op. Het verbod dreef de Amerikaanse rundvleesprijzen afgelopen jaar op tot recordhoogtes, wat de portemonnee van Amerikaanse consumenten raakte en druk zette op de regering-Trump om de kosten te verlagen.
13 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Chinese toezichthouders hebben reisboekingsplatform Trip.com een boete opgelegd van bijna 5,2 miljard yuan, omgerekend ruim 672 miljoen euro. De grootste onlinereisorganisatie van China heeft misbruik gemaakt van zijn dominante marktpositie, stelt markttoezichthouder SAMR na maandenlang onderzoek.
14 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse chipbedrijf Nvidia investeert 1 miljard dollar in de Zuid-Koreaanse internet- en cloudprovider Naver om de bouw van een AI-datacenter in Zuid-Korea te financieren. Naver gaat de omvang van de faciliteit meer dan verdrievoudigen, aldus Nvidia. De locatie zal gebruikmaken van Nvidia's hardware voor kunstmatige intelligentie.
20 uur geleden