ASML positief over miljardeninvestering voor microchipsector
VELDHOVEN (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML reageert positief op het nieuws dat het kabinet samen met de regio Eindhoven 2,5 miljard euro steekt in de verbetering van het ondernemingsklimaat voor de microchipsector. De onderneming uit Veldhoven waarschuwde eerder nog via de media dat het bedrijf wil groeien en uitbreiden, maar dat Nederland mogelijk voor ASML te klein wordt.
"Zoals we eerder hebben gezegd, hebben wij er de voorkeur aan om een aanzienlijk deel van onze uitbreidingsplannen in Nederland te realiseren", herhaalt ASML nu nogmaals. Maar dat zou dan zijn "op voorwaarde dat de uitbreidingsplannen worden ondersteund door gunstige bedrijfsomstandigheden zoals de beschikbaarheid van hoogwaardig talent, infrastructuur, huisvesting en door een sterk algemeen ondernemingsklimaat".
ASML stelt nog geen definitief besluit te hebben genomen over de groeiplannen. Maar het nieuws van donderdag zou wel helpen bij het voldoen aan die voorwaarde. "Wij zijn van mening dat de vandaag gepresenteerde plannen, als ze door het parlement worden gesteund, deze omstandigheden krachtig ondersteunen, en zullen met de Nederlandse regering blijven samenwerken om de besluitvorming over onze expansie af te ronden."
Openbaar vervoer
Door de miljardeninvestering komt er nu onder meer extra geld voor woningbouw beschikbaar, melden de provincie Noord-Brabant en de gemeente Eindhoven. "Het gaat in totaal om 245 miljoen euro, bedoeld om betaalbare woningbouw te versnellen in de 21 gemeenten."
Wethouder Stijn Steenbakkers van de gemeente Eindhoven (economie en Brainport) laat weten dat ook fors kan worden geïnvesteerd in openbaar vervoer, wegen en scholen. Hij wijst onder meer op de plannen voor de bouw van een nieuwe hoogwaardig busstation in Eindhoven en een snelle buslijn tussen Eindhoven en De Run in Veldhoven. Ook komt er een studie naar de mogelijke verbreding van de A2/N2 en de omliggende wegen.
De groei van de halfgeleiderindustrie vraagt tot 2030 om heel veel extra medewerkers, op mbo-, hbo- en wo-niveau. Om aan deze vraag te kunnen voldoen, komt er een nationaal plan voor microchiptalent, waaraan ook onderwijsinstellingen in Delft, Twente en Groningen meedoen. Ook is het de bedoeling de verwachte extra druk op het basisonderwijs en voortgezet onderwijs in de regio aan te pakken. Een onderzoek daarnaar moet nog dit jaar zijn afgerond. De regio denkt daarbij aan een eerste extra rijksinvestering van 150 miljoen euro voor de huisvesting van scholen in het primair en voortgezet onderwijs.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump verwacht geen veiligheidsgrenzen aan AI te stellen tijdens de topontmoeting met de Chinese president Xi Jinping. Wel zei hij dat AI een belangrijk gespreksonderwerp zal zijn tijdens de gesprekken met zijn Chinese ambtsgenoot.
35 minuten geledenBUDEL (ANP) - Zinksmelter Nyrstar gaat de opties voor de toekomst van de zinksmelterij in het Brabantse Budel bekijken in een zogeheten Strategic Business Review. Dat onderzoek wordt naar verwachting eind dit jaar afgerond. In de tussentijd gaan de activiteiten in Budel gewoon door.
44 minuten geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - Frankrijk en Duitsland blijven verdeeld over omstreden plannen voor zogenoemde 'Made in Europe'-regels. De plannen zijn bedoeld om de neergang van Europese industrieën te keren door meer belastinggeld naar de binnenlandse productie te sluizen. De landen zijn het echter oneens over de manier waarop landen buiten de Europese Unie bij de plannen moeten worden betrokken.
45 minuten geledenSEATTLE (ANP/BLOOMBERG) - Starbucks sluit 250 slecht presterende vestigingen in de Verenigde Staten en Canada. Dat komt neer op ongeveer 1 procent van het totale aantal koffiebars in Noord-Amerika. Volgens het bedrijf kan daardoor de omzet en winst worden verhoogd en is uiteindelijk het doel om op langere termijn het netwerk weer uit te breiden.
1 uur geledenTALLINN (ANP) - De Baltische staten leggen nationale sancties op aan twee Russische oligarchen die dinsdag van de EU-sanctielijst zijn gehaald. Estland, Letland en Litouwen doen dit in reactie op het besluit van de EU-lidstaten. Het gaat om de Russisch-Oezbeekse miljardairs Alisjer Oesmanov en Michaïl Fridman.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Unie heeft donderdag kritiek geuit op een mogelijk Amerikaans exportverbod op diesel, dat wordt gesteund door president Donald Trump. Volgens de EU is dat "een slecht idee" dat beide partijen zou schaden.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Franse zakenbank Crédit Agricole Corporate and Investment Bank (CIB) opent een kantoor in Amsterdam. Volgens het dochterbedrijf van de grote bank Crédit Agricole worden aanzienlijke mogelijkheden gezien op de Nederlandse markt door de ontwikkelingen op het gebied van energie, infrastructuur en technologie.
1 uur geleden