Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ASML positief over miljardeninvestering voor microchipsector

ASML positief over miljardeninvestering voor microchipsector

VELDHOVEN (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML reageert positief op het nieuws dat het kabinet samen met de regio Eindhoven 2,5 miljard euro steekt in de verbetering van het ondernemingsklimaat voor de microchipsector. De onderneming uit Veldhoven waarschuwde eerder nog via de media dat het bedrijf wil groeien en uitbreiden, maar dat Nederland mogelijk voor ASML te klein wordt.

"Zoals we eerder hebben gezegd, hebben wij er de voorkeur aan om een aanzienlijk deel van onze uitbreidingsplannen in Nederland te realiseren", herhaalt ASML nu nogmaals. Maar dat zou dan zijn "op voorwaarde dat de uitbreidingsplannen worden ondersteund door gunstige bedrijfsomstandigheden zoals de beschikbaarheid van hoogwaardig talent, infrastructuur, huisvesting en door een sterk algemeen ondernemingsklimaat".

ASML stelt nog geen definitief besluit te hebben genomen over de groeiplannen. Maar het nieuws van donderdag zou wel helpen bij het voldoen aan die voorwaarde. "Wij zijn van mening dat de vandaag gepresenteerde plannen, als ze door het parlement worden gesteund, deze omstandigheden krachtig ondersteunen, en zullen met de Nederlandse regering blijven samenwerken om de besluitvorming over onze expansie af te ronden."

Openbaar vervoer

Door de miljardeninvestering komt er nu onder meer extra geld voor woningbouw beschikbaar, melden de provincie Noord-Brabant en de gemeente Eindhoven. "Het gaat in totaal om 245 miljoen euro, bedoeld om betaalbare woningbouw te versnellen in de 21 gemeenten."

Wethouder Stijn Steenbakkers van de gemeente Eindhoven (economie en Brainport) laat weten dat ook fors kan worden geïnvesteerd in openbaar vervoer, wegen en scholen. Hij wijst onder meer op de plannen voor de bouw van een nieuwe hoogwaardig busstation in Eindhoven en een snelle buslijn tussen Eindhoven en De Run in Veldhoven. Ook komt er een studie naar de mogelijke verbreding van de A2/N2 en de omliggende wegen.

De groei van de halfgeleiderindustrie vraagt tot 2030 om heel veel extra medewerkers, op mbo-, hbo- en wo-niveau. Om aan deze vraag te kunnen voldoen, komt er een nationaal plan voor microchiptalent, waaraan ook onderwijsinstellingen in Delft, Twente en Groningen meedoen. Ook is het de bedoeling de verwachte extra druk op het basisonderwijs en voortgezet onderwijs in de regio aan te pakken. Een onderzoek daarnaar moet nog dit jaar zijn afgerond. De regio denkt daarbij aan een eerste extra rijksinvestering van 150 miljoen euro voor de huisvesting van scholen in het primair en voortgezet onderwijs.

Meer uit Financieel

Wall Street lager door zorgen over AI en stijgende rente

NEW YORK (ANP) - Wall Street is de eerste handelsdag van de week lager gesloten. Vooral verliezen bij Nvidia en andere chipbedrijven drukten op de beurzen, nadat topbestuurders van Amerikaanse AI-bedrijven hun zorgen over de veiligheid van kunstmatige intelligentie hadden uitgesproken. Ook waren beleggers nerveus nadat de rente op Amerikaanse staatsobligaties kortstondig boven de 5 procent uitkwam. Dat was voor het eerst sinds 2023.

3 uur geleden
Chipbedrijven noteren flink lager, AEX sluit met klein verlies

AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven hebben maandag forse verliezen genoteerd op de Amsterdamse beurs. Dat gebeurde nadat afgelopen weekend grote AI-bedrijven zorgen hadden geuit over de risico's van AI. Anthropic-topman Dario Amodei riep op om de ontwikkelingen van AI-modellen bewust te vertragen en kreeg bijval van OpenAI-topman Sam Altman en xAI-medeoprichter Elon Musk.

7 uur geleden
FNV zegt dat veel schoonmakers werk neerleggen op eerste actiedag

SCHIPHOL (ANP) - Het merendeel van de schoonmakers op Schiphol heeft maandag het werk neergelegd tijdens de eerste van vijf stakingsdagen. Dat zegt FNV-bestuurder Caroline Lamberts. Ook op grote treinstations, zoals in Utrecht, Rotterdam, Groningen en Nijmegen, wordt volgens haar "volop gestaakt" door schoonmaakmedewerkers.

9 uur geleden
Microsoft stelt gedragscode op om AI onder controle te houden

REDMOND (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Microsoft heeft maandag nieuwe richtlijnen gepresenteerd voor het ontwerpen van zijn AI-modellen. Daarmee probeert het tech- en softwareconcern zorgen over AI weg te nemen. De strekking van de ontwerpgedragscode is "Mensen zijn belangrijker dan AI".

9 uur geleden
Chipbedrijven dalen op Wall Street, oliemaatschappijen winnen

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag lager geopend, na de winsten die op vrijdag nog werden geboekt. De chipbedrijven op Wall Street stonden onder druk nadat grote AI-bedrijven hadden opgeroepen om de ontwikkeling van modellen voor kunstmatige intelligentie bewust te vertragen. De olieprijzen stegen weer, wat zorgde voor winsten in de oliesector.

9 uur geleden
Brouwers: petitie tegen 'opeenstapeling van lastenverzwaringen'

DEN HAAG (ANP) - De brancheorganisatie Nederlandse Brouwers is een petitie gestart tegen een verhoging van de belasting op bier, maakte de organisatie bekend in aanloop naar Prinsjesdag. "Uit wat nu bekend is, wacht de biersector een opeenstapeling van lastenverzwaringen: indexering van de bieraccijns, een hogere heffing op water, en afschaffing van het kleinbrouwerstarief", waarschuwen de brouwers.

10 uur geleden
FNV wil 5,5 procent loonsverhoging plus 80 euro komend cao-jaar

UTRECHT (ANP) - FNV gaat het komende cao-jaar inzetten op een loonsverhoging van 5,5 procent plus 80 euro. De vakbond kiest ervoor om een deel van de loonsverhoging in euro's te eisen. "Hiermee gaan de laagste inkomens er meer op vooruit dan de hoogste", legt arbeidsvoorwaardencoördinator van FNV Jacqie van Stigt uit.

11 uur geleden